Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Libya’dan gelen bir işçi ile röportaj

Libya’dan gelen bir işçi ile röportaj

Kendinizi tanıtır mısınız?
Adım Murat Kaya, dört buçuk ay Libya’da bir şantiyede çalıştım.

Çalışma koşullarınızı anlatır mısınız?
Libya’daki Türkiyeli işçiler genelde inşaat sektöründe çalışıyorlar. Çalışma koşulları çok ağırdı. Günde 12 saat çalıştığımız oluyordu. Bazı zamanlar ise 24 saati buluyordu. Orda işçi olmak çok zor. Türk firmalar orda da istediği gibi çalıştırıyordu bizleri. Bizim ise hiçbir şikâyet hakkımız yoktu. Yaşam koşullarımız çok ağır ve yemekler de çok kötüydü. Firma paradan kısıp kötü yemekler veriyordu. Ayrıca hiçbir sosyal aktivitemiz yoktu, tıpkı robot gibiydik.

Peki oradaki ayaklanmadan bahseder misiniz?
42 Yıldır Kaddafi ve yandaşları Libya’da başta. Oradaki işçi ve emekçileri zor ve baskı ile yönetiyorlar. Halk buna çok tepkili. Aslında hiç kimse Kaddafi’den memnun değil. Fakat herkes kinini içinde saklıyordu. Bu olaydan sonra herkes Kaddafi’ye karşı gelmeye başladı. Yani 42 yıllık bir kin birikiminin açığa çıkmasıydı bu yaşananlar.

Ayaklanmadan sonra oradaki durumunuz nasıldı?

Orada kötü dönemler geçirdik. Aç susuz kaldık. Libyalı işçiler bize yardım etti. Yemeklerimizi, tüm ihtiyaçlarımızı isyancılar karşıladı. Hatta bir gün marketi soyup bize yemek getirdiler. Orada onlarla tam bir kardeş gibi yaşadık.

Ayaklanmadan sonra patronlar ne yaptı?
Onlar ilk gün uçağa binip Türkiye’ye kaçtılar. Aylıklarımızı da ödemediler. Ne zaman ödeyecekleri de meçhul. Ben de paramı 4 aydır alamadım. Ben şunu gördüm, patron her yerde patronluğunu yapıyor. Türkiye’deki gibi, orada da taşeronluk sistemi vardı, yani Türkiye’de yaşadığımız sorunlar orada da karşımızdaydı. Bu düzen devam ettikçe biz işçiler dünyanın neresinde olursak olalım aynı sorunlarla karşı karşıya gelmeye devam edeceğiZ.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*