Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Leroy Merlin işçileri İstanbul’daydı

Leroy Merlin işçileri İstanbul’daydı

3 Ekim’de greve çıkan Bursa ve Ankara Leroy Merlin işçileri, bugün İstanbul Akmerkez önünde toplanarak Etiler’de bulunan Leroy Merlin Merkez Ofisine yürüdü.

Sosyal-İş Sendikası’nda örgütlü Leroy Merlin işçileri 6 aydır anlaşma sağlanamayan Toplu İş Sözleşmesi sürecinin ardından 3 Ekim’de  greve çıktı. Bugün grevin 8. gününde olan işçiler Akmerkez önünde toplanarak Leroy Merlin Merkez Ofis binasına alkış ve sloganlarla yürüdü. İşçiler yürüyüş boyunca “Yaşasın örgütlü mücadelemiz” , “Direne direne kazanacağız” “Yaşasın Leroy Merlin grevimiz” sloganlarının yanı sıra “çık bakalım çık bakalım dışarıya çık bakalım formanı çıkar korkunu bırak hakkını ara bakalım” sloganı atarak İstanbul Merkez Ofiste örgütsüz çalışan işçilere seslendiler.

Merkez Ofisin önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında İstanbul Sosyal-İş Şube Başkanı Mustafa Adus, Leroy Merlin de 6 aydır süren TİS sürecinde anlaşma sağlanamadığı için 3 Ekim’de greve başlandığını , 6 aydır yirminin üzerinde TİS için masaya oturduklarını fakat patronlar tarafından taleplerin kabul edilmediği ve talepler karşısında çeşitli bahanelerin öne sürüldüğünü ifade etti

Mustafa Adus “Leroy Merlin grevimiz başladığı günden bugüne ulusal ve uluslar arası ölçekte bir çok destek ve dayanışma gördü ve bugünde bu dayanışma artarak devam ediyor. Bugün Leroy Merlin grevimizin diğer önemli bir yanı ise Türkiye’de hizmet ve ticaret sektörünün fabrikaları olan AVM’lerde çalışan on binlerce çalışanın sorun ve taleplerinin de gündeme taşınmış olmasıdır. AVM’lerde yapılan ilk grev olan grevimizin başarısı AVM’lerde çalışanların sendikal örgütlenmesi ve daha fazla iyi çalışma koşullarına sahip olmak içinde umut olacaktır” dedi.

CIMG1323

Daha sonra söz alan DİSK Genel Başkan Yardımcısı Celal Övat grev sürecinden bahsederek grevin Türkiye işçi sınıfı ve binlerce AVM çalışanı için bir işaret fişeği olduğunu belirterek Leroy Merlin işçisini selamladı.

CIMG1359

Ardından işçiler slogan atarak Leroy Merlin Merkez Ofis binasına grev pankartını astı. Leroy Merlin şirketinin kapıdaki tabelayı basın açıklaması yapılacağı için söktürdüğü  görüldü.

CIMG1385

Yapılan basın açıklamasına Birleşik Metal-İş Sendikası, Dev-Sağlık İş, Emekli-Sen, Devrimci Yapı-İş Sendikası, Nakliyat –İş Sendikası temsilcileri destek verdi. İşçi Meclisi’de eyleme katıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*