Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Leroy Merlin grevine enternasyonal destek!

Leroy Merlin grevine enternasyonal destek!

(DİHA) – Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te gerçekleştirilen UNI Ticaret Küresel Konferansı’na katılan 36 ülkeden 209 sendika temsilcisi, Leroy Merlin grevine destek verdi.

Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te gerçekleştirilen UNI Ticaret Küresel Konferansı’na katılan 36 ülkeden 50 sendikadan 209 sendika temsilcisi, Leroy Merlin grevine destek verdi. Dünyanın dört bir yanından sendikalar, Leroy Merlin işçileri ile dayanışma içinde olduğunu duyururken, Leroy Merlin işverenini sendikal haklara saygı göstermeye ve işçilerin haklı taleplerine yanıt vermeye davet etti. Leroy Merlin grevini yürüten DİSK’e bağlı Sosyal-İş Sendikası’nın da üyesi olduğu UNI Küresel Sendika Ticaret Departmanı’nın Küresel Konferansı, 9 Ekim’de Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te başladı. Sosyal-İş Sendikası Genel Başkanı Metin Ebetürk’ün delege, Sendika uzmanı Onur Bakır’ın gözlemci olarak katıldığı kongrenin ikinci gününde, Metin Ebetürk, konferans delegelerine seslendi.

Ebetürk yaptığı konuşmada, Sosyal-İş Sendikası’nın faaliyet ve çalışmaları hakkında delegelere bilgi verdi. Sosyal-İş’in Leroy Merlin’de sürdürdüğü greve de dikkat çeken Ebetürk, “Leroy Merlin işvereni, grev hakkımıza saygı göstermiyor. Grevimizi kırmak için yasa dışı uygulamalara başvuruyor. Ancak üyelerimiz, büyük bir coşku ve inançla grevi sürdürüyor” dedi. Türkiye’de bir ilk olan AVM grevinin başarıya ulaşması için uluslararası dayanışmanın önemine de dikkat çeken Ebetürk, “UNI’den ve sizlerden bu greve destek vermenizi ve dayanışma göstermenizi rica ediyoruz Desteklerinizi, birazdan dağıtacağımız imza metnine imza atarak, sendikamıza dayanışma mesajları göndererek, ülkenizde konuyu gündeme getirerek ve oluşturacağımız grev dayanışma fonuna katkı sunarak gösterebilirsiniz” diye konuştu.

Ebetürk’ün konferansın Che Guevera’nın anavatanında gerçekleştiğini belirterek, konuşmasını Che’nin “Hasta la victoria, siempre (Zafere kadar daima)” sözleri ile tamamlaması konferans katılımcılarından büyük alkış aldı. Ebetürk’ün konuşmasının ardından Türkçe, İspanyolca, Fransızca ve İngilizce imza metinleri dağıtılırken, konferansa katılan tüm ülkelerden tüm sendikalar, dayanışma metnine imza attı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*