Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Latin Amerika’da yerlileri zorla çalıştırma yaygın

Latin Amerika’da yerlileri zorla çalıştırma yaygın

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün raporuna göre, sömürü sadece Peru’daki, Brezilya’daki şeker kamışı tarlaları ve kestane plantasyonlarında değil, Amazonlardaki tomruk kamplarında da vuku bulmakta.

Raporu hazırlayan uzmanlar yerli grupların uzun zamandır süregelen ayrımcılık, marjinalleştirme, yoksulluk ve diğer faktörler nedeniyle, zorla ve sözleşmeli çalıştırılmaya, satılmaya ve diğer tür kölelik biçimlerine karşı en savunmasız kesimi oluşturduklarını belirtmekte.

Rapor, New York’ta Pazartesi günü başlayan Birleşmiş Milletler Yerli Sorunları Daimi Forumu çerçevesinde gerçekleşen bir toplantıda sunuldu.

Raporda, Latin Amerika’da çalışmak zorunda olan yerli çocukların sayısının, yerli olmayan azınlıkların çocuklarının iki katı olduğu tahmin edilmekte.

Birleşmiş Milletlere ait resmi verilere göre, 5 ila 15 yaşlarındaki Afrikalı çocukların %41’i herhangi bir tür ekonomik faaliyette bulunmakta ve Asya’da bu oran %60’a yükselmekte.

Yerli çocuklar, rapora göre çocuk işçiliğinin, esaret altında zorla çalışma, silahlı çatışmalara katılma, seks işçiliği gibi en kötü biçimlerine maruz kalmakta.

Yetişkinlerde ise, bir kaynak yaklaşık 12,3 milyon insanının zorla çalıştırıldığını belirtirken, bir diğerinde bu sayının 27 milyona vardığı raporda verilen bilgiler arasında.

(Prensa Latina)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*