Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Lastikte ve Havada grev kararı, Belediyede TİS eylemleri, UPS’de direniş

Lastikte ve Havada grev kararı, Belediyede TİS eylemleri, UPS’de direniş

DİSK’e bağlı Lastik-İş Sendikası, lastik sektöründe çalışan 3 bin 500 işçiyi ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamayınca grev kararı aldı. Grev kararı Brisa, Türk Pirelli ve Goodyear İzmit ve Adapazarı fabrikalarını kapsıyor. Grev kararı Salı gününe kadar fabrikalara asılacak. Geçtiğimiz dönemde Lastik-İş yine işçilerin baskısıyla grev kararı almış, ancak greve çıkmak yerine patronlarla el altından sözleşme imzalayınca, işçilerden büyük tepki almıştı.

Hava-İş Sendikası da, THY ile yürüttüğü TİS görüşmelerinde en geri ve uzlaşmacı tutumuna karşın, sendika tabanının ve sendikal muhalefetin basıncı karşısında grev kararı almak zorunda kaldı. Hava-İş’in geçtiğimiz aylardaki genel kurulda, mevcut yönetim koltuklarını sendikal muhalefete karşı 1 oy farkla koruyabilmişti.

Hava-İş tarafından yapılan açıklamada, “Bu genel karar çerçevesinde grev kararının bugün itibarı ile alınarak 21 Mayıs 2010 tarihinde işverene tebliğ edilmesi, oy birliği ile kabul edilmiştir. Kurullarımız, sendikamızın uzlaşı talep eden sağduyulu yaklaşımının, büyük bir yanılgı olarak, işverence bir zaaf olarak gibi algılandığını görmektedir. İşverenin algı bozukluğu sonucu oluşan yanlış politikası nedeniyle bu noktadan sonra şirketin uğrayacağı zararlar ve olumsuzluklar konusunda sorumlu olmayacağımızı kamuoyumuzun bilgisine bir kez daha sunuyoruz” deniliyor.

Türk-İş’e bağlı Belediye-İş Sendikası ise açıkladığı TİS eylem programını bugün Saraçhane’den İstanbul Büyükşehir Belediyesi önüne yürüyerek başlattı. Belediye işçileri “Madenler işçiye mezar olmasın” sloganıyla madenci katliamını protesto ettiler, “Taşerona değil işçilere ücret”, “İnsanca yaşamak istiyoruz” sloganlarını attılar. Açıklamada, arabulucu sürecinde de anlaşma sağlanamazsa grev kararı alınacağı bildirildi.

Tümtis’te sendikalaştıkları için işten atılan UPS işçileri de bugün eylemdeydi. Dünyanın en büyük kargo tekellerinden UPS’nin Türkiye Genel Müdürlüğü önünde eylem yapan işçilere Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak, Petrol-İş İstanbul 1 No’lu Şube, Tek Gıda-İş İstanbul 10 No’lu Şube, Selüloz-İş İstanbul Şubesi, Deri-İş Tuzla Şubesi, Teksif Yedikule Şubesi, Sağlık-İş İstanbul Şubesi ve Hava-İş destek verdi. TÜMTİS Genel Başkanı Kenan Öztürk yaptığı açıklamada, Zonguldak’taki madenci katliamını ve taşeronlaştırmayı da protesto etti. Faruk Büyükkucak da yaptığı konuşmada, 21 ülkeden sendikacıların Türkiye’deki UPS işçileriyle dayanışma mesajını okudu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*