Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Kuzey Ormanları Savunması, Riva kampı açıklaması

Kuzey Ormanları Savunması, Riva kampı açıklaması

7-8 Eylül Riva kampı, kesim alanında yapılan basın açıklaması:

BASINA ve KAMUOYUNA,

Kuzey Ormanları Savunması olarak dün ve bugün Riva’da düzenlediğimiz kampı başarıyla sonuçlandırdık. İstanbul’un kuzey kesiminde yapımı düşünülen 3. Köprü, 3. Hava alanı, yeni şehirler, olimpiyat köyleri, kanal İstanbul ve diğer farklı ölçeklerdeki projelerin orman ve su varlıklarımıza, yaban hayatına, biyolojik çeşitliliğimize ve genelinde bütüncül ve sağlıklı kent yaşamımıza yönelik yarattığı ve yaratacağı tahribata hala vakit varken dur demek için kentin kuzey kesiminde buluştuk.

Kentin her iki yakasından yüzlerce insan, kuzey ormanları ve barındırdığı doğal yaşam alanlarını savunmak için bisikletlerimizle, ortak araçlarımızla ve motorlarımızla bir araya geldik. Kamp boyunca çöplerimizi yine ayrıştırarak topladık, hayvanlarımızı dışlamadık, çocuklarımız bisikletlerine binip aramızda dolaştı, her işe koşabilen herkesi kattık… Gezi Parkı’nı savunmak için kurulan çadırlarımızın ikinci ayağını ele ele kurduğumuz bu kamp boyunca çeşitli atölyeler, paneller, tiyatro ve konser etkinlikleriyle kolektif bir mücadelenin sürdüğünü ve daha da güçlenmemiz gerektiğini vurguladık…
Dayanışmanın iki gün boyunca hüküm sürdüğü kampımızın ikinci gününde yapılan büyük forumda kuzey ormanları için bundan sonrasını tartıştık. En büyük güven kaynağımızın halkın kitleselliği olduğunu, olabildiğince kuzeyi işaret edebilen ve yerinde hayata geçirilebilecek etkin eylemler yapılması gerektiği; savunduğumuz konuların İstanbul’u aşan geniş bir ölçeğe sahip olduğu ve bunu kapsayan bir örgütlenmeye duyulan ihtiyaç, yapıcı çözüm önerilerini geliştirebilme ve yaklaşan yerel seçimler özelinde neredeyse kenti ilgilendiren her konuda Ankara’dan yönetilen bir İstanbul’u istemememiz forumun öne çıkan üst başlıklarıydı.

Kuzey Ormanları Savunması olarak, bundan sonraki süreçte büyümekte olan katılım ve etkinlik düzeyi ve güçlenen irademizle savunduğumuz alanlarda süregelen proje temelli kıyım ve tahribatların önüne geçebileceğimize olan inancımızın azalmayıp arttığını, mücadelemizin çeşitlenerek devam edeceğini tüm kamuoyunun bilgisine ve dikkatine sunuyoruz… Biliyoruz ki doğa, üzerine beton veya asfalt dökülmedikçe kendini yeniden var edebilecektir! Bizlerin görevi doğaya omuz vermektir. Şimdi bu görevimizi daha iyi yerine getirmek için forumlarımızda,mahallelerimizde, kurumlarımızda, komşularımızla, dostlarımızla birlikte mücadeleyi örgütlemeye gidiyoruz.

Hepimize kolay gelsin.

Bu fidanı sadece kesilen binlerce ağacımızı değil, öldürülen kardeşlerimizi Ali’yi, Ethem’i, Abdocan’ı, Memet’i ve Medeni’yi temsilen buraya dikiyoruz. Yaşamı katledenlere inat yaşamı savunmak için bu fidanı dikiyoruz. Biliyoruz ki bu fidana verdiğimiz su, bu topraklarda yatağını bulacak ve yaşam bu topraklarda yeniden yeşerecektir.

Kuzey Ormanları Savunması (KOS)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*