Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Kuzey Ormaları Savunması eylemi

Kuzey Ormaları Savunması eylemi

Erdoğan’ın temelini attığı 3. Havalimanı ve 3. Köprüye karşı mücadele yürüten Kuzey Ormanları Savunması isimli grup, İstiklal Caddesi’nde protesto yürüyüşü düzenledi. Galatasaray Meydanı’nda polis ve tomalar tarafından önü kesilen göstericilerle polis arasında gerginlik yaşandı.

Beyoğlu Tünel Meydanı’nda toplanan Kuzey Ormanları Savunması, “3. Havalimanı sermayenin yeni talanı” yazılı pankart açan grup buradan Taksim Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında ağaç kılığına giren bir grupta kortejin önünde yürüyerek dikkat çekti. Yürüyüş sırasında bir apartmanın 2’inci katından “Doğaya, insana, hayata düşman recop tazyik gazdoğan” yazılı pankart sarkıtıldı.

“Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Susma sustukça her yer beton olacak” sloganları atan grubun önü Galatasaray Meydanı’nda TOMA ve Çevikkuvvet tarafından kesildi. Yürüyüşte yer alan CHP’li milletvekilleri de polis müdürleriyle görüşerek grubun Fransız Konsolosluğu’na kadar yürüneceğini belirtti. Görüşmenin yapıldığı sırada ağaç performansı yapan göstericiler yürümek isteyince çevikkuvvet ile göstericiler arasında gerginlik çıktı. Tekerlekli sandalyeli bir kişi de TOMA’nın önüne geçerek TOMA’ya döviz bıraktı.

Bu sırada yoldan geçen bir kişinin laf atması üzerine bazı göstericilerle o kişi arasında kavga çıktı. Diğer göstericilerin araya girmesiyle kavga büyümeden önlendi. Yapılan görüşmelerden yürüyüşe izin çıkmayınca Kuzey Ormanları Savunması adına tiyatro oyuncusu Erol Babaoğlu çevikkuvvet barikatı önünde basın açıklamasını okudu. Açıklamada; “ İstanbul halkı kulak ver! Talan lobisi, en büyük orman ve tarım alanı tahribatını, en büyük kuraklık tehdidini, en büyük hayvan kırımını barındıran, en şaibeli projesini; 22 milyar avroluk 3. Havalimanı vurgununu başlattı. 20 bin futbol sahası büyüklüğünde ormanlık alan; 70’ten fazla hayvan türü, sayısız endemik bitki, İstanbul’a can veren su havzaları ve son tarım alanları talan lobisinin çıkarları uğruna tedit altında.” denilerek mücadelenin süreceği belirtildi.

bpigom-iaaau2xb_jpg_large

bpigkq0cuaiyy83_jpg_large

bpigom-iaaau2xb_jpg_large

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*