Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Kuzey Kürdistan yangın yeri!

Kuzey Kürdistan yangın yeri!

Kuzey Kürdistan kentleri DAİŞ çetelerinin Kobanê’ye saldırıları ve AKP’nin çetelere desteğini protesto etmek için sokaklara çıktı. Siirt, Şırnak, Van, Muş, Batman, Amed, Hakkari başta olmak üzere Kürtler bulundukları her yerde sokaklara döküldü. Hemen hemen her kentte polisle şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

SİİRT

Siirt’te halk Kobanê’ye dönük saldırıları ve çetelerin sınır geçişlerini engellemek için sınır hattına hareket etti. Yüzlerce kişinin yanı sıra DBP, HDP yöneticileri ve sivil toplum örgütü temsilcileriyle birlikte belediye meclis üyeleri de nöbet eylemine katılmak için DBP Siirt il binası önünden Suruç-Kobanê sınırına hareket etti.

Kurtalan’da Sanat Sokağı’nda bulunan DBP il binası önünde bir araya gelen halk, sloganlar eşliğinde Diyarbakır Caddesine doğru yürüdü. Belediye önünde polisin yürüyüşe müdahale etmesi üzerine çatışmalar çıktı. İki kişi gaz bombalarının vücutlarının çeşitli yerlerine isabet etmesi sonucu yaralandı. Çatışmalar yayılarak devam ediyor.

ŞIRNAK

Şırnak’ın Uludere ilçesinde DBP İlçe Örgütü önünde bir araya gelen kitle, “Bijî berxwedana Kobanê”, “Katil IŞİD, işbirlikçi AKP” ve “Kobanê IŞİD’e mezar olacak” sloganları ile Hükümet Konağı’na doğru yürüdü. Eylemde “Dün Roboski, bugün Kobanê” yazılı büyük pankartın yanı sıra “Her yer Kobanê, her yer direniş” ve “Arîn Mirxan ölümsüzdür” yazılı pankartlar taşındı.

VAN

Van’da dünden bu yana hiç dinmeyen sokak eylemleri devam ediyor. Kentin birçok noktası çatışma alanı haline dönüştü.

DBP il binası önünde toplanan ve “Her yer Kobanê her yer direniş” sloganları ile Sanat Sokağı’na doğru yürüyüşe geçen kitleye polis gaz bombalarıyla saldırdı. Çatışmalar Sanat Sokağı, Maraş Caddesi ve ara sokaklarda sürüyor.

ERCİŞ

Erciş ilçesinde de polisin yürüyüşe saldırmasıyla başlayan olaylar şiddetlenerek devam ediyor. Zîlan, Atatürk ve Dalan caddelerinde toplanan binlerce kişiye polis tazyikli su, biber gazı ve plastik mermi ile saldırdı. Halk taş ve molotoflar ile direnirken polis ilçeye yayılan çatışmalar esnasında geri çekilmek zorunda kaldı. Polislerin kalkan, cop ve biber gazını ele geçiren gençler, başta Ziraat, Halk ve İş Bankası olmak üzere devlet kurumlarını ateşe verdi. İlçe kaymakamlığını taş yağmuruna tutan kitle, Atatürk ve Ceylan caddeleri üzerinde toplanarak AKP ilçe binasına doğru yürüyüşe geçti. İlçede olaylar şiddetli bir şekilde devam ediyor.

BAŞKALE

Başkale’de ise gençler Hakkari-Van yolu üzerinde barikatlar kurdu, ateşler yakarak yolu trafiğe kapattı. İlçe merkezinin tüm mahallelerinde polis ve halk arasında çatışmalar sürüyor. Halk AKP binası ve devlet kurumlarına taşlarla saldırırken, Kale Mahallesi’nde kadınlar sokağa çıkarak polisin mahallelere girişine izin vermiyor. Olaylar bütün ilçeye yayılmış durumda.

İlçede Kobanê’de DAİŞ çeteleri ile YPJ güçleri arasında çıkan çatışmalar sonucunda 4 Ekim’de yaşamını yitiren ve defnedilmek Yüksekova’ya götürülen YPG’li Sevik Atak’ın (Nujiyan Newal) cenazesinin geçişi sırasında caddeyi trafiğe kapatan kitleye Kobanê lehine sloganlar atarak yürüyüşe geçti.

MURADİYE

Muradiye ilçesinde de çatışmalar sürüyor. Polis halkın üzerine gerçek mermi ile ateş etmeye başladı. Polis saldırısında 30’u aşkın kişi yaralanırken, polis hastaneyi ablukaya alarak yaralıların hastaneye girmesini engelliyor. Çok sayıda gözaltının olduğu ilçede olaylar devam ediyor.

VARTO’DA BİR GENÇ KATLEDİLDİ

Muş’un Varto ilçesinde kepenkler açılmazken sabah saatlerinden itibaren mahallelerden gelen binlerce kişi, ilçe merkezinin tüm cadde ve sokaklarında barikat kurdu. Saldırıya geçmek isteyen polise karşılık verilmesi üzerine polis resmi kurum etraflarına çekilmek zorunda kaldı.
Kitle ile polis arasında resmi kurumların çevresinde çatışmalar sürerken, AKP ilçe binası kitle tarafından ateşe verildi. Çatışmalar şiddetlenerek sürüyor. Çatışmalarda polis 25 yaşındaki Hakan Buksur adlı genci katletti.

Bulanık ilçesinde de ilçe merkezine gelen yüzlerce kişi oturma eylemine başladı. İlerleyen saatlerde yapılacak yürüyüş için toplanmaya devam edilen ilçede, esnaf kepenk kapattı.

MALAZGİRT

Malazgirt’te ise DBP İlçe binasının önünde bir araya gelen yüzlerce kişi Narin Kale Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçti. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterleri ile PKK bayraklarını taşıyan kitle, “Bijî berxedeana Kobanê”, “Kobanê IŞİD’e mezar olacak” sloganlarını attı.

BULANIK

Muş’un Bulanık ilçesinde ise alanlara inen onbinler, ilçe merkezinde yapılan oturma eyleminin ardından yürüyüş düzenledi. İlçe girişinde bulunan kavşağa, “Kahrolsun IŞİD”, “YPG vuruyor Kürdistan’ı kuruyor”, “ Biji Serok Apo” sloganları ile yürüyen kitle, Malazgirt yolunu trafiğe kapatarak, ikinci kez oturma eylemi düzenledi. Yaklaşık 4 kilometrelik yürüyüşün ardından yeniden ilçe merkezine dönen onbinler DBP İlçe binası önünde bir kez daha oturma eylemine geçti. Sloganların yükseldiği ilçede oturma eylemi devam ediyor.

MALAZGİRT

Muş Malazgirt’te ise DBP İlçe binasının önünde bir araya gelen yüzlerce kişi Narin Kale Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçti. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın posterleri ile PKK bayraklarını taşıyan kitle, “Bijî berxedeana Kobanê”, “Kobanê IŞİD’e mezar olacak” sloganlarını attı. Yürüyüşle hükümet konağının önünde gelen yurttaşlar, 5 dakikalık oturma eyleme düzenledi. Oturma eyleminden ardından yeniden, DBP binasına önüne geçen kitleye hitap eden DBP İlçe Başkanı Melek Boğan, Kobanê direnişine sahip çıkma çağrısında bulundu.

Kitle, “Çerxa şoreşe” marşı eşliğinde dağıldı.

BATMAN

Batman’da binlerce kişi DAİŞ ve AKP’yi protesto için Batman Belediyesi önünde toplanan kitleye polis saldırdı. Çatışmalar Diyarbakır Caddesi’ne doğru yayılarak devam ediyor.

DOĞUBAYAZIT

Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinde de binlerce kişi DBP ilçe binası önünde bir araya gelerek, Belediye Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Kitle tazyikli su, gaz bombası ve ses bombalarıyla saldıran polise taş ve molotoflar ile karşılık verdi. Zırhlı araç ve TOMA’ları kullanan polis il kitle arasında çıkan çatışmalarda İş Bankası, Vergi Dairesi ve İlçe Emniyet Müdürlüğü taş ve molotof yağmuruna tutuldu. En az 5 kişinin gözaltına alındığı ilçede olaylar şiddetlenerek devam ediyor.

AMED
Amed’de Kobane’ye destek için eyleme geçen halka saldıran polis birçok evde yangın çıkmasına sebep oldu. Yenişehir ilçesine bağlı Fiskaya Mahallesi’nde çıkan çatışmada birçok eve gaz bombası isabet etti. Fahri Bilen isimli yurttaşın evinin bir odası yangın sonucunda kullanılamaz hale geldi. Mahallede bulunan birçok evin camı da gaz bombasının çarpması sonucu kırıldı. Halkın tepkisi üzerine TOMA ve polis mahalleden ayrılırken, gençler ise eylemlerini sürdürüyor.

GEVER
Hakkari’nin Yüksekova (Gever) ilçesinde halk, 4 Ekim’de Kobanê’de yaşanan çatışmalarda hayatını kaybeden YPJ’li Sevim Atak’ın (Nujiyan Newal) cenazesini karşılamak üzere kitleler halinde ilçeye 20 kilometre uzaklıkta bulunan Şakitan Köprüsü’ne akın etti. Halkın cenaze töreni için seferber olduğu ilçede, eski Cezaevi Kavşağı’na barikat kurduktan sonra Cengiz Topel Caddesi’nde yürüyüşe geçen YDG-H’li gençlere, polis Oslo Oteli önünde saldırdı. Polisin gaz bombası ve plastik mermili saldırısına gençler taş, havai fişek ve molotofkokteyli ile karşılık veriyor.
4 gündür çatışmaların sürdüğü ilçede YDG-H üyesi yüzlerce genç, “Bijî berxwedana Kobanê” sloganlarını atarak, Kobanê’ direnişini destekliyor. Polis ise onlarca zırhlı araç ile devlet kurumlarının önüne konuşlandı. İlçede çatışmalar sürüyor.

Öte yandan, cenaze Şakitan Köprüsü’nde kitlesel olarak karşılandıktan sonra toprağa verilmek üzere doğduğu Zêrıl köyüne götürülecek.

CİZRE
Cizre’de cadde ve sokaklarda barikatlar kuruldu. Sınır tellerini ve asker kulubelerini kaldıran Cizrelilerden yüzlerce kişi Cizre Kantonu’na geçerek YPG’ye katıldı.

ANF

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*