Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Kuzey Kıbrıs’ta sertleşen işçi eylemlerine karşı olağanüstü hal tehdidi

Kuzey Kıbrıs’ta sertleşen işçi eylemlerine karşı olağanüstü hal tehdidi

Kuzey Kıbrıs’ta Lefkoşa Belediyesi işçilerinin haftalardan bu yana süren mücadelesine destek için Sendikal Platform tarafından Belediye binası önünde miting düzenledi. Platformdaki sendikalar Lefkoşa’daki işyerlerinde yarım günlük dayanışma grevine gitti ve Belediye Emekçileri Sendikası (BES) ve belediye işçilerine destek için Belediye önünde toplandı.

2 aydan bu yana ücretleri ödenmeyen Lefkoşa Belediyesi işçilerinin grevi Bakanlar Kurulu tarafından yasaklanırken işçiler eylemi sürdürdü. Belediye önünde ve Belediyeyi işgal etmek isteyen işçilerle çevik kuvvet polisi arasında sert çatışmalar yaşandı.

Lefkoşa belediye sarayı önünde başlayan eylem daha sonra KKTC Başbakanlığı’nda devam etti. Başbakanlığının önüne gelen eylemci işçiler karşılarında polis duvarı görünce gerginlik yine arttı. İşçiler bu kez polis engelini taş ve sopalarla yarmaya çalıştı. Polis işçilere coplarla saldırdı. Çok sayıda işçi ve polisin yaralandığı çatışmaların ardından işçiler yine Başbakanlık önünde toplandı.

Başbakanlık önünde konuşma yapan Belediye Emekçileri Sendikası başkanı Hasan Bozat, KKTC Cumhurbaşkanı, Hükümetin ve Lefkoşa Belediye Başkanının derhal istifa etmeleri gerektiğini söyledi. Bozat, “Haklı davamızda kazanana karar direneceğiz” mesajını verdi.

Yasağın da militan işçi grev ve eylemleriyle paçavraya çevrilmesi karşısında, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Lefkoşa Belediyesi işçilerinin ücretlerinin ödenmesi için Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Hasan Güngör başkanlığında çalışma başlatıldığını söyledi. Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakanlar apar topar toplantı yaparak işçilerin ücretlerinin ödenmesi için “çalışma başlatması” kararını bir zahmet aldılar!

Cumhurbaşkanı Eroğlu, işçilerin eylemini isyan olarak niteleyerek, eylemler sürdürülürse olağanüstü hal kararı alabileceği tehdidini savurmaktan da geri durmadı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*