Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Kürtler Rojava’ya destek eylemleri düzenliyor, polis saldırıyor
Rojava’nın Kobanê kentinde YPG ile IŞİD arasındaki çatışmalar yoğunlaşırken Türkiye, çatışmanın yaşandığı bölge sınırlarına tank sevkıyatı yapıyor. Kobanê’ye dönük IŞİD tarafından yapılan saldırılara karşı Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) de sınırda eylem startı verirken, Van’da yapılan eyleme polis saldırdı

Kürtler Rojava’ya destek eylemleri düzenliyor, polis saldırıyor

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) tarafından iki haftayı aşkın bir süredir Kobanê Kantonu’na yönelik saldırılar düzenliyor. IŞİD saldırılarına karşı Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) öncülüğünde sınıra yürünecek.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın “Ölüm çetelerine karşı ulusal onurumuz için seferber olmaya çağırıyorum” çağrısının ardından Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) öncülüğünde, kitlesel olarak sınıra gitme kararı alındı.

Kobanê Kantonu sınırında bulunan Urfa’nın Suruç ilçesine DBP, bölgede bulunan bütün il ve ilçe örgütlerinden çok sayıda otobüs kaldıracak.

Duyurulan programa göre, 13 ve 14 Temmuz’da iki grup halinde Suruç’a yüzlerce araçlık konvoyla harekete geçilerek, Urfa’nın Birecik ilçesine bağlı Ziyaret köyü civarında kurulan nöbet çadırından Kobani-Suruç sınır hattına doğru yürüyüşe geçecek. DBP programında, yapacakları yürüyüşle Rojava’da gelişen direnişi boğmaya çalışan uluslararası güçlerin oyunlarını bozarak, sınırın öte yakasına geçmek için aralıksız olarak direniş halinde olunacağı ifade edildi.

Bununla birlikte Diyarbakır, Bingöl, Muş ve Batman illerinden, çok sayıda ilçeden de araçlar kaldırılarak Suruç’a gidilecek.

Van’da yapılan eyleme polis saldırdı

Rojava’nın Kobanê bölgesine yönelik arttan saldırıları protesto etmek amacıyla Van’da Sebze hali,  Serhat ve Akköprü mahallelerinde toplanan binlerce kişi ellerinde meşaleler ve IŞİD saldırılarını kınayan pankart ve dövizleriyle Cumhuriyet Caddesi’ne yürüyüş düzenledi. Yürüyüşe DBP Van İl Başkanı Musa İtah, İlçe Eş Başkanları da katıldı.

Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan alana gelen kitle caddeden geçen TOMA’lara tepki gösterince gerginlik yaşandı. Yapılan saygı duruşunun ardından konuşan DBP İl Başkanı Musa İtah, egemenlerin ve uşakları IŞİD’in Kürt halkının Rojava’da yürüttüğü mücadeleyi boğamayacağını söylerken ” Bu halk size izin vermez. Rojava devrimini boğamayacaksınız. Kürt halkının sabrını daha fazla sınamayın” dedi.

İtah’ın konuşmasının ardından Rojava’da YPG’nin direnişini anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı. Ardından yapılan oturma eylemi sırasında polis kitleye saldırdı. Gaz bombaları TOMA’lar, plastik mermiler yapılan polis saldırısına halk havai fişek ve taşlarla karşılıklı verdi. Kent merkezindeki çatışmalar geç saatlere kadar sürdü.

sendika.org

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*