Anasayfa » GÜNDEM » Kürt tarım işçilerine ırkçı saldırı

Kürt tarım işçilerine ırkçı saldırı

Son günlerde Zeytinburnu’nda yaşananlarla gündeme gelen Kürtlere yönelik ırkçı propaganda ve saldırı sürüyor. Eskişehir‘in Mihalıççık ilçesine kiraz toplamak için gelen mevsimlik kürt işçilerle bölgede yaşayan köylüler arasında başlayan tartışma kavgaya dönüştü. Kavgada Osman ve Yaşar Çay bıçakla, 6 tarım işçisi ise darbedilerek yaralandı.

Kavganın duyulmasının ardından ilçede toplanan bazı gruplar Türk bayrağı açıp, İstiklal marşı söyleyerek Kürt işçilerin ilçeden gönderilmesini istedi. Kalabalığın gitgide artması üzerine devlet bölgeye takviye polis gücü gönderdi. Kalabalık belediye başkanı ve kaymakam’ın olay yerine gelip açıklama yapmasının ardından dağılmaya başlarken, ırkçı kitlenin istediği oldu ve kürt işçiler “sınırdışı” uygulamasına tabi tutuldu. İşçiler 4 otobüs ve 4 kamyonla bulundukları yerde Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesine götürülecek.

Kürt sorununun burjuva liberal çözümü düz bir çizgi halinde ilerlemiyor. Geri basmalar ve gerilimler, yıllarca yoğun gerici, şoven bir formasyon kazandırılmış olan toplumsal kesimlerin tekrardan ırkçı bir dalga oluşturabilmesini beraberinde getiriyor. Burjuva çıkarlarının kiriyle kaplı yeni pazarlık taktikleri her zaman ki gibi yine işçi sınıfı ve toplumun canını yakıyor. Kürt sorununun burjuva liberal çözümünün ne sonucu ne de yapım yolu işçi sınıfının yararınadır. Bu yolun her tuğlası sermayenin azami kar-yeni sömürü alanları politikasının ürünü ve onun manevralarıdır.

Sürecin bize anlattığı patronların rengiyle boyanmış her politik hamlenin işçi sınıfın yaşamını daha da küçük çemberlere alarak sıkıştırdığıdır. Bugün bizim açımızdan net olması gereken tüm ulusal ayrımcılıkları işçi kimliğimizde buluşarak dışlamak ve emperyalist kapitalist programların yıkıcılığına karşı kendi dünya programımızı oluşturma zorunluluğudur. Sorunun çözümü için en gelişkin burjuva demokrasilerinden daha da gelişkin olan işçi sınıfının sosyalist demokrasisine yürümeliyiz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*