Anasayfa » GÜNDEM » Kürt kentlerinde dört bir yanda saldırılar

Kürt kentlerinde dört bir yanda saldırılar

Sokağa çıkma yasaklarının olduğu Cizre, Silopi, Nusaybin, Dargeçit ve Sur’da saldırılar tüm yoğunluğu ile sürüyor. Saldırılar kapsamında Cizre’ye gitmek isteyen HDP’li vekillere polis saldırdı. Cizre’de bir okulda yangın çıktı. Silopi’de belediye binası özel harekatçılar ve asker tarafından işgal edildi. Nusaybin’de saldırılar yasak olmayan mahallelere sıçradı. Hakkari’de yürüyen halka polis saldırdı. Şırnak’ta hayat durdu

Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerinde 14 Aralık’ta ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından başlayan ve 15 Aralık gecesi yoğunlaşan özel harekatçı-polis-asker saldırıları tüm şiddetiyle sürüyor. Cizre’de mahalleleri gören tepelere konumlandırılan tanklardan gece boyunca yoğun bir biçimde top atışı yapıldı. Top atışı sabah saatlerinde de sürerken, Yasef, Cudi ve Nur mahallelerinde atışların isabet ettiği bazı evler ile Atatürk Lisesi’nde yangın çıktı. Yangın anı ilçe halkı tarafından görüntülendi.

Cudi Mahallesi’ndeki saldırılar sırasında katledilen 30 yaşındaki Hediye Şen’in cansız bedeni de saldırılar nedeniyle evden çıkarılamadı. Eşi ve çocuklarının Şen’in cenazesi başına beklediği belirtildi.

Yine Cudi Mahallesi’ndeki Yaprak Sokak’ta bulunan bazı evler jandarma özel harekat timleri tarafından işgal edildi ve mevzi haline getirildi. Bu evlerden birinde yaşayan ve askerlerin eve konuşlanması sonrasında ailesiyle birlikte dışarı çıkarılan 7 çocuk babası Mehmet Surgit, “Bu durumda evde kalamazdık. Öğle saatlerinde çocuklarımı da alıp evden çıktık, komşularımıza sığınmak zorunda kaldık” dedi.

Nur Mahallesi’nde ise Botaş Caddesi üzerinden mahalleye girmeye çalışan ve korucu olduğu iddia edilen bir kişi vuruldu. Nur ve Yasef mahallelerine zırhlı araçlarla girmeye çalışan özel harekatçıların, saldırılarına karşılık alması sonucu geri çekildiği aktarıldı.

Cizre’ye gitmeye çalışan HDP’li vekillere saldırı

Cizre’deki saldırıları ve ablukayı protesto etmek isteyen ve vekiller Lezgin Botan, Burcu Çelik Özkan, Leyla Birlik, Berdan Öztürk ile HDP’li belediye eş başkanlarından oluşan heyetin önü Şırnak çıkışında polis ve asker tarafından kesildi. Heyet kente girişte ısrar edince arbede yaşandı, polis bazı HDP’li vekilleri tartakladı.

HDP Muş Milletvekili Burcu Çelik Özkan barikatı aşarak ilçeye doğru yürüyüşe devam ederken, HDP heyetinin engellenmesi ise sürüyor.

Silopi’de belediye binasında asker işgali

Silopi’de de saldırılar tüm yoğunluğu ile sürerken öğle saatlerinde özel harekat timleri ve askerler Silopi Belediyesi’ne baskın düzenledi. Binanın kapısını kırarak içeri giren askerler, belediyenin bekçisini çay ocağına kilitledi ve binanın üst katlarına konumlandı.

Silopi Belediyesi Eş Başkanı Seyfettin Aydemir ise işgale tepki gösterdi. Aydemir şöyle konuştu:

Belediyenin giriş ve bodrum katının kapılarını kırarak içeri girmişler. Belediyede bulunan nöbetçiyi de etkisiz hale getirmişler. Konuya ilişkin Kaymakam ve Valiyi arıyoruz telefonlarımıza çıkmıyorlar. Çıktıklarında ise ‘bu iş bizi aşmıştır, elimizden bir şey gelmiyor’ diyorlar.

Öte yandan Silopi’de sokağa çıkma yasağı, abluka ve saldırılara karşın halk sokaklardan ayrılmadı. Cumhuriyet ve Şehit Harun mahallelerinde sokağa çıkan halk saldırıları protesto etti. Protestolara polis saldırısı ise gecikmedi. Gaz bombaları ile kitleye saldırılırken, Şehit Harun Mahallesi’nde bir eve baskın yapıldı. Evdeki üç kişi gözaltına alındı.

silopi_16aralik_7

Dargeçit’te ‘Dombıra’lı saldırı

Mardin Dargeçit’te 7. gününe giren abluka ve saldırılar şiddetle sürüyor. Polislerin zırhlı araçlarından AKP’nin seçim müziği olan “Dombıra” şarkısı çalındığı görüldü.

Öte yandan Safa Mahallesi’nde İlçe Jandarma Karakolu’ndan top atışları yapıldı. Top atışlarının isabet ettiği bir evde yıkım yaşandı. Evdeki yaralıların durumlarından ise haber alınamadı.

Nusaybin’de yasak olmayan mahallelerde de abluka

Fırat, Dicle, Yenişehir ve Abdulkadirpaşa mahallelerinde dört gündür ablukanın devam ettiği Nusaybin’de yasak alanına girmeyen Kışla ve Zeynel Abidin mahallelerinde dünden bu yana direnişi kırmaya yönelik saldırılara karşı halk yine sokaktaydı. İki mahalleyi birbirine bağlayan Önder Caddesi ve caddelere açılan sokaklar yaylım ateşine tutuldu.

Hakkari’de çatışma

Bölgedeki saldırıları protesto etmek amacıyla Hakkari’de düzenlenen yürüyüşe polis saldırdı. Polisin saldırısına kitle taşlarla direnerek karşılık verdi. Çatışmalar, polisin geri çekilmesiyle sonuçlandı. Halkın direnişi karşısında polis geri çekilmek zorunda kaldı.

Şırnak’ta hayat durdu

Cizre ve Silopi’deki saldırıları protesto etmek amacıyla Şırnak merkez ile Beytüşşebap ve İdil ilçelerinde eczane ve fırın dışındaki esnaf kepenk kapattı. Yine üç ilçede ilk, orta ve lise öğrencileri ile Şırnak Üniversitesi öğrencileri dersleri boykot etti. Boykotlar sebebiyle okullar boş kaldı, dersler iptal edildi.

Sendika.Org, DİHA, ANF

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*