Anasayfa » GÜNDEM » “Kürt halkının sesini asla susturamazsınız!”

“Kürt halkının sesini asla susturamazsınız!”

Dicle Haber Ajansı Diyarbakır bürosunda 5 saat süren polis baskını, büro çalışanları tarafından alkış ve “Baskılar bizi yıldıramaz!” sloganıyla protesto edildi. DİHA editörü Abdurrahman Gök, polislere tepki göstererek; “Eğer bu operasyonla amacınıza ulaşacağınızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü bu ajans karanlıkları aydınlığa çıkaran bir ajanstır. Bu ajans Ape Musa’nın mirasını alan bir ajanstır. Bu ajans Mazlum Erenci’nin mirasını alan ajanstır. Bu ajans hiçbir zaman diz çökmeyecektir. Arkadaşlarımızın tamamını almış olabilirsiniz, ancak biz onların yerine de çalışacağız. Bu ajansta tek kişi de kalsa çalışacaktır. Bu ajans sonuna kadar kirli yüzünüzü de deşifre etmeye devam edecektir. Katlettiğiniz çocukların bedenlerini ve onların merhametini gözeterek bu işi yapacağız. Aslında bu operasyonun başlayacağını kimi basın yayın organları daha önceden belirtmişti. Ve bizlerde bu operasyonun yapılacağını biliyorduk. Ancak biz hiçbir zaman mevziyi terk etmedik terk de etmeyeceğiz!” dedi.

Taksim’de protesto yürüyüşü
Kürt basınına yönelik gözaltı terörü bu akşam Taksim’de yapılan kitlesel yürüyüşle protesto edildi. Taksim Meydanı’nda toplanan kitle “Özgür basını susturamayacaksınız/Gündem – DİHA” pankartı arkasında Galatarasaray Lisesi’ne yürüdü. Yürüyüş boyunca “TMY – özel yetkili mahkemeler kaldırılsın!”, “Faşizme karşı omuz omuza!”, “Hepimiz Kürt’üz, hepimiz KCK’liyiz!”, “Susma haykır özgür basın haktır!”, “Özgür basın susturulamaz!”, ”Yansak da dokunacağız” sloganları atıldı.
Galatasaray Meydanı’ndaki basın açıklamasını Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Sekreteri Alper Turgut okudu: “Gazeteciler cezaevinde olduğu sürece fikirler özgür olamaz. Ama biz itaat etmiyoruz, kaçmıyoruz, korkmuyoruz. Basın özgür olana, hapishaneler boşalana dek buradayız!”
Özgür Gündem gazetesi editörlerinden Bayram Balcı, bu operasyonların Özgür Gümdem’e yapılan ilk saldırı olmadığını; Çiller döneminde gazetenin bombalandığına, zaman içinde yine gözaltılar, tutuklamalar yaşandığını, gazete çalışanlarının, çocuk yaştaki dağıtıcılarının katledildiğini hatırlattı: “Bomba da atsanız, tutuklasanız da, Kürt halkının sesini asla susturamazsınız” dedi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*