Home » GÜNDEM » Kürt Halkı Yalnız Değildir!

Kürt Halkı Yalnız Değildir!

Cizre ve Silopi başta olmak üzere kapitalist Türkiye devletinin Kürdistanda başlattığı operasyonlara karşı eylemler ve direnişler yayılıyor. Bugün bir çok üniversitede Kürt halkı ile dayanışma eylemleri yapıldı. Ayrıca bu gün KJA İstanbul kordinasyonu üyesi kadınlar Galata Köprüsü ve Galata Kulesini işğal ettiler.

aaaa

Kürdistan’ da yaşanan katliamlara dikkat çekmek amacıyla KJA İstanbul üyeleri Galata Kulesi’ni işgal etti. İşgal sırasında kadınları taciz eden güvenlik görevlileri kadınların öz savunma eylemi sayesinde geri adım attılar. Kadınlar Galata Kulesi’ne ” Kürdistan’da katliam var” yazılı büyük bir pankart astılar. Kadınlar sloganlar ile eylemlerini sonlandırdılar.
510-330
Aynı saatlerde yine bir grup KJA İstanbul kordinasyonu üyesi kadın Galata Köprüsünü işgal ederek trafiği durdular.

“Silopi’de katliam var”, “ Siz sustukça insanlar ölüyor” şeklinde slogan atan kadınlar Kürtçe, İngilizce ve Türkçe “Kürdistan’da katliam var” yazılı pankartını Galata Köprüsü’ne astı. Kadınları darp eden sivil ve resmi giyimli polisleri saldırısı sonucu bir kadının yüzü yaralandı. Kadınlar sloganlarla köprüden ayrılırken, polisler pankarta el koydu.

Eylem sırasında haber takibi yapan gazetecilerede müdahale eden polis görünütlerine el koymaya çalıştı.

Antep Barış Anneleri İnisiyatifi üyeleri, Yeşilsu Parkı’nda oturma eylemi ve açıklama yaptı. Soğuk hava ve yağan yağmura rağmen oturma eylemlerine devam eden anneler, “Kadın cinayetlerine son”, “Sokağa çıkma yasakları derhal kaldırılsın”, “Çözüm savaşta değil müzakere masasındadır”, “Tecrit kaldırılsın müzakere masası kurulsun” ve “Cizre, Sur, Derik, Silopi ve Nusaybin halkı yalnız değildir” yazılı dövizler taşıdı.
Adıyaman’da Demokrasi Platformu bileşenleri, Demokrasi Parkı’nda yaptıkları basın açıklamasıyla katliamları protesto etti. Parkta toplanan kitle “Sokağa çıkma yasağı kaldırılsın” pankartı açarak, sık sık “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları attı.

Batman Barış Anneleri Meclisi ve KJA bileşenleri, Kürdistan’da süren devlet terörünü yapılan yürüyüşle protesto etti.
Ayrıca bugün bir grup genç İstiklal Caddesinde ki tramvayı işgal etti. Gençler tramvayın camlarına  “Katliamlara sessiz kalma”, “Tahir Elçi ölümsüzdür”, “Sizden korkan sizin gibi alçak olsun” pankartlarını astı.
Gençler, Tünel’den Ağ camisine kadar halka megafonla Kürdistan’da yaşanan devlet terörünü anlattı. Gençler, “Kürdistan”da savaş oldukça İstanbul’da barışı olmaz” diye haykırdı. Tramvaydaki halk, gençlerin eylemlerine zılgıt ve alkışlarla destek aldı.Polis gençleri darp ederek gözaltına aldı. 8 kişiyi gözaltına almak için 3 otobüs çevik kuvvet polisi getirildi. Çevrede toplanan işçi ve emekçiler polis saldırısını alkışlar ile protesto etti.
hdk-gençler

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*