Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Kürt halkı Newroz’u bir kez daha özgürleştiriyor!

Kürt halkı Newroz’u bir kez daha özgürleştiriyor!

ANF’den derlediğimiz haberleri yayınlıyoruz:

Batman’da Newroz kutlaması sırasında polisler DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk’e yumruklarla saldırdı. Türk hastaneye kaldırıldı.

Nuçe TV’ye konuşan BDP’li vekil Nursel Aydoğan, Batman Valisi ile yaptıkları görüşmeye rağmen yürüyüşe izin verilmediğini söyledi. Kitlenin yüzde 75’inin gençlerden oluştuğunu ve kontrol edemeyeceklerini söylemelerine rağmen, izin verilmediğin ifade eden Aydoğan, Newroz alanına girmeleri ile birlikte polislerin kendilerini taş yağmuruna tuttuğunu, helikopterden gaz bombaları atıldığını belirtti.

Aydoğan, “Polisler tarafından taş yağmuruna tutulduk, tüm araçlarımızın camları kırıldı, helikopterlerle gazlar atıldı” diyerek, “Gazlardan zehirlenme tehlikesi geçirdik” dedi.

Zehirlenmemek için araçtan inen Ahmet Türk’ün bilinçli ve hedefli bir şekilde sivil polilerin saldırısına uğradığını kaydeden Aydoğan, “Yüzüne çenesine yumruklarla saldırdı” dedi. Türk’ün hastanede olduğunu söyleyen Aydoğan, bunun hesabını İçişleri Bakanı, Başbakan ve hükümetin vereceğini belirtti. Aydoğan, Batman’ın şu an savaş alanına döndüğünü kaydetti.

***********

Adana’nın Ceyhan ilçesinde Newroz kutlamaları başladı. Newroz ateşini Barış Anneleri yaktı. Polis Newroz alanına girecekleri tek tek arayarak alana girmelerine izin verdi. Kutlamaya binlerce kişi katıldı. Kutlama alanında “Demokratik özerklik, demokratik cumhriyet, demokratik vatan, demokratik ulus, demokratik anayasa”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Demokratik özerklikle demokratik cumhuriyete” ve “Newroz ırkçılığa karşı bir direniştir” pankartları asılırken “Biji Serok Apo” ve “Şehit namirin” sloganları atıldı. Kutlamalara BDP İstanbul milletvekili Sırrı Süreyya Önder de katılacak.


Van
‘da başlayan Newroz kutlamalarında Batman’da DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk’e yapılan saldırının duyulması üzerine BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın çağrısı üzerine onbinlerce kişi kent merkezine doğru yürüyüşe geçti. Polis yürüyüşe geçen halka gaz bombalarıyla saldırdı. Saldırı üzerine yoğun çatışma başladı. Kentte yayılan çatışmalar devam ediyor.

Iğdır ile Ağrı‘nın Patnos ve Tutak, Muş‘un Bulanık ilçelerinde yapılmak istenen Newroz kutlamalarına devlet saldırdı. Bulanık’ta polis sabah yeşil-kırmızı-sarı flamaları söküp yaktı. Newroz alanına doğru yürümek isteyen kitleye gaz bombaları ve tazyikli su ile saldırıldı. Saldırıya taş ve havai fişeklerle karşılık verildi. Çatışma halen devam ediyor. Patnos’ta da saldırıya molotof ve taşlarla yanıt verildi. Ağrı’nın Tutak ilçesinde de kitlelere gaz bombaları ve tazyikli sularla saldırıldı.

Iğdır‘da Newroz alanının ablukaya alınması üzerine BDP il binası önünde başlayan kutlamalara polis saldırdı. Çatışmalar sürüyor.

Şırnak‘ın Silop ilçesinde Kürt halkı ayrı ayrı mahallelerden toplanarak yürüyüşe geçti. Konfederalizm bayrağı, Kürdistan bayrağı ile Öcalan posterlerinin açıldığı gösterilerde BDP milletvekili Emine Ayna’nın platforma çıkmasından sonra polis gaz bombası ve tazyikli su ile saldırmaya başladı. Polis saldırısına taş ve molotoflarla karşılık verildi. Çok sayıda yaralı var.

Şırnak
‘ın İdil ilçesinde de binlerce kişinin önünde barikatlarını kaldırmak zorunda kalan polis geri çekildi. Newroz alanına gelerek ateş yakıp kutlamalara başlayan kitleye aniden saldıran polisle çatışmalar devam ediyor.

Mersin‘de de Newroz alanına yürüyen kitleye gaz bombaları, cop ve tazyikli su ile saldıran polis çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. BDP milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Akdeniz Belediye Başkanı Mehmet Fazıl Türk’ün de içinde bulunduğu pek çok kişi polis tarafından yerlerde sürüklendi. Polis saldırısı devam ediyor.

Urfa‘nın Viranşehir ilçesinde Newroz’u kutlamak isteyen Kürt halkına polis gaz bombaları ve tazyikli su ile saldırıldı. 5 bin civarında polisin Newroz alanını kapattığı ilçede çatışmalar sürüyor. Polis gerçek mermiler kullanıyor. BDP Diyarbakır milletvekili Leyla Zana’nın da içinde bulunduğu kitle gaz bombaları ile saldırıya uğradı.

Mardin‘in Nusaybin ilçesinde 30 bin kişinin yaptığı kutlamalarda “An azadi an azadi”, “Demokratik Özerk Kürdistan’ı selamlıyoruz” pankartları taşındı. Esnafın da kepenk kapatarak yürüyüşe katıldığı eylemde polis parikatı kaldırıldı ve polis geri çekildi. Kutlamalar halaylarla devam ediyor. Nusaybin’deki Newroz kutlamalarına DTK Daimi Kordinasyon Kurulu Üyesi ve BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, BDP Mardin İl Eşbaşkan Yardımcısı Şaban Karakaş, BDP Nusaybin İlçe Eşbaşkanı Ayten Kahraman, Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan ve İsveç heyeti katıldı. Kutlamalarda Öcalan, Zeynep Kınacı ve Diyarbakır zindanlarında ölümsüzleşen PKK tutsaklarının posterleri asıldı.

Batman‘da da Newroz gösterilerine polis saldırdı. DTK Eşbaşkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk’un da içinde bulunduğu onbinlerin Newroz alanına gelmesinin ardından polisin saldırısı üzerine kitle taşlarla karşılık verdi. Çatışmalar devam ediyor.

Bitlis’in Ahlat ilçesinde yapılmak istenen Newroz kutlamasında polis kimliklere el koydu. Polisin davul zurnayı suç unsuru ilan ettiği görüşmeler sonucunda kutlamalara izin verildi.

Şırnak‘ın Cizre ilçesinde de Newroz kutlamalarına polisin müdahalesi üzerine çatışmalar çıktı.

Antalya‘da Kürtlerin yoğun olarak bulunduğu Kepez ilçesinde Newroz kutlaması BDP ilçe binası önünde yapıldı. Sabah saatlerinde BDP ilçe binası önünde toplanmaya başlayan yüzlerce kişi Newroz alanına doğru yürüyüşe geçti. Ancak kitlenin Newroz alanına girmesine izin verilmedi. Bunun üzerine kutlamalar Antalya’daki kitle örgütleri ve sol partilerle birlikte BDP ilçe binası önünde başlatıldı.

Osmaniye‘de Newroz kutlamaları Devlet Bahçeli bulvarında başladı. EMEP ve BDP’nin düzenlediği kutlamaya BDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Filiz Koçali de katıldı. Newroz ateşi kadınlar tarafından yakıldı. Kutlamada “Newroz piroz be”, “Şehit namırın” ve “Dişe diş kana kan seninleyiz Öcalan” sloganları atıldı. Kutlamada İstanbul’daki Newroz kutlamalarında yaşamını yitiren Hacı Zengin de anıldı.

Manisa
‘nın Salihli ilçesinde sabah saatlerinden itibaren Gaffar Okan mahallesindeki Newroz alanında toplanmaya başlayan kitleyi ablukaya aldı. Alana gitmek isteyen Kürt emekçilere gaz bombalarıyla saldırıldı. Kürt halkının yoğun olduğu mahalleler ablukaya alınırken Newroz kutlamaları için ilçeye giden BDP Muş milletvekili Demir Çelik de jandarma tarafından engellendi. Polisin müdahalesi üzerine mahalledeki BDP temsilciliği önünde oturma eylemi başlatıldı.

Urfa‘nun Suruç ilçesinde Newroz alanına gitmek isteyen halk kimlik kontrolünden geçiriliyor. İlçeye gelen BDP milletvekilleri Altan Tan ve İbrahim Binici’nin de içinde bulunduğu kitleye izin verilmedi. BDP ilçe binasında toplanan kitle oturma eylemi başlattı. Milletvekilleri konuşmalarında halkın her yerde Newroz’u kutlaması ve polisin tavrını protesto etmesi çağrısı yaptılar. Oturma eyleminin ardından ilçe binasına geçildi.

Adıyaman‘ın Kahta ilçesinde 20 Mart için verilen iznin geri alınmasına karşın Kürt halkı Newroz alanına doğru yürüyüşe geçerek barikatı aştı. Newroz, halay ve zılgıtlarla kutlandı.

Bingöl‘ün Karlıova ilçesinde yüzlerce kişi Newroz’u BDP ilçe binası önünde kutladı.

Dersim‘in Pertek ilçesinde Newroz Pazar meydanında yüzlerce kişi tarafından kutlandı. Pertek Belediye Başkanı herkesi yarın merkezde yapılacak kutlamaya davet etti.

Mardin
‘in Savur ilçesinde 3 bin kişi Newroz alanına yürüyerek Newroz ateşini yaktı. Mahsun Korkmaz’ın kardeşi Fehmi Korkmaz’ın da katıldığı kutlamalarda yapılan konuşmaların ardından halaylar çekildi.

Kocaeli‘nin Darıca ilçesinde bugün yapılacak Newroz kutlamaları öncesinde BDP ilçe örgütü polis tarafından ablukaya alındı. İlçeden çıkış yapılmasına izin verilmiyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*