Anasayfa » BASINDAN » Cizre: Anadilde eğitim istiyoruz!

Cizre: Anadilde eğitim istiyoruz!

DİHA

BDP Cizre Gençlik Meclisi tarafından “Sömürgeciliği yaşama ve yaşatma” kampanyası çerçevesinde düzenlenen yürüyüşe, yeni oluşturulan özel bir polis ekibiyle müdahale edildi. Daha önce ilke kez Gezi Parkı eylemlerinde kullanılmasına rastlanan boya atan silahların kullanıldığı polisin müdahalesine kitlenin karşılık vermesiyle ilçede çatışmalar giderek yayılıyor.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde, BDP Cizre Gençlik Meclisi tarafından “Sömürgeciliği yaşama ve yaşatma” kampanyası çerçevesinde yürüyüş düzenlendi. BDP Cizre İlçe Örgütü binası önünde toplanan çoğunluğu gençlerden oluşan bini aşkın yurttaş, “Sömürgeyi yaşama ve yaşatma”, “Ne eskisi gibi yaşayacağız ne de eskisi gibi savaşacağız”, “Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a statü”, “Şehitlerimize yapılan hakaret savaş sebebidir”, “Rojava devrimini selamlıyoruz” ve “Anadilde eğitim istiyoruz” pankartları açtı. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın posterlerini ve PKK bayraklarını açarak Nur mahallesine doğru yürüyüşe geçen gençlere destek vermek amacıyla yürüyüşe katılan kadınlar da ellerinde “Bê ziman jiyan na be”, “Biji berxwedana YPG” ve “Kürt halkı onuruna sahip çık” dövizlerini taşıdı. Alkış, zılgıt ve “Bijî serok Apo”, “PKK halktır, halk burada” sloganları eşliğinde yürüyen kitleye, mahalle aralarında da çok sayıda kişi katıldı.

GEZİ SİLAHLARI CİZRE’DE

Nur mahallesinde uzun süre yürüyüş yapan kitle, daha sonra İdil Caddesi’ne çıkarak Dörtyol mevkiinde bulunan Orhan Doğan Heykeli’nin yanında basın açıklaması yapmak istedi. Kitlenin İdil Caddesi’ne çıkmasıyla birlikte Orhan Doğan Heykeli’nin yanında onlarca akrep tipi zırhlı araç ve TOMA’larla bekleyen polisler, kitlenin önünü kesti. Polisin kitle önüne barikat kurması üzerine kitle İdil Caddesi’nde basın açıklaması yapmaya başladı. Açıklama yapıldığı andan itibaren Cizre’de yeni oluşturulan özel bir polis ekibi tarafından kitleye müdahale edilmeye başlandı. Daha önce ilk kez Gezi Parkı direnişlerinde kullanılmaya başlanan göstericileri işaretleyen boya kapsulleri atan yeni silahlarla yapılan müdahaleye
gençlerde taş ve ses bombalarıyla karşılık verdi. Polisin gaz bombaları ve tazyikli suyla müdahalesi devam ederken, ilçede çatışmalar yayılarak devam ediyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*