Anasayfa » GÜNDEM » Kürt genci Rıza Bayram ölü bulundu

Kürt genci Rıza Bayram ölü bulundu

8 Haziran günü, Tarsus’ta yapılan Lice Katliamı protestosunda yaralanan ve günlerdir kendisinden haber alınamayan 26 yaşındaki Kürt genci Rıza Bayram, Berdan Irmağı’nda ölü olarak bulundu.

8 Haziran Pazar günü, Lice katliamını lanetlemek üzere BDP Tarsus İlçe örgütünün çağrısı üzerine Kürt emekçilerin yoğun olarak yaşadığı Fahrettinpaşa Mahallesi’nde bir eylem gerçekleştirilmiş ve bu eyleme polis saldırmıştı. Polis saldırısı sonucunda yararlananlar olurken gözaltılar da yaşanmıştı. Bu eylemde yaralı olarak polisten kaçtığı görülen Rıza Bayram’dan ise o günden beri haber alınamıyordu.

Günlerdir Rıza Bayram’ı arayan ailesi, görgü tanıklarının verdiği bilgiler üzerine savcılığa başvurdu ve Berdan Irmağı çevresinde arama çalışmaları başlatıldı. Arama çalışmaları sonucunda Rıza Bayram’ın cansız bedeni ırmaktan çıkarıldı. Her ne kadar teyyid edemesek de görgü tanıklarının anlatımlarına göre; Rıza Bayram’ın vücudunda kırıklar bulunduğu ve ellerinin arkadan bağlı olduğu ifade ediliyor.

Ölüm haberinin ardından sabah erken saatlerde Rıza Bayram’ın yaşadığı Barbaros Mahallesi’nde toplanılması üzerine polisle halk arasında çatışma çıktı. Polis toma ve gaz bombaları ile saldırırken, halk da polise taş ve sopalarla karşı koydu ve mahallede barikatlar kuruldu. Çatışma sırasında cenaze aracı yakılırken, polis araçları da taşlandı.Yaşanan olaylarda DİHA muhabiri de gözaltına alındı.

Ölüm haberinin duyulması ve polisin mahallede neredeyse sıkıyönetim ilan etmesinin üzerine ise esnaf kepenk kapattı. Cenaze evinde yüzlerce insanın bekleyişi sürüyor. Cenazenin adli tıptan alınarak Tarsus’a getirilmesinin ardından yarın kitlesel bir tören yapılması bekleniyor.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*