Anasayfa » GÜNDEM » Kürt basınına yönelik baskınlar protesto edildi

Kürt basınına yönelik baskınlar protesto edildi

Kürt basınına yönelik gözaltı dalgası, polisin arama yaptığı Taksim’deki Özgür Gündem gazetesi önünde,devrimci demokrat basın işçileri, sendikacılar tarafından protesto edildi. “Özgür basın susturulamaz”, “Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz” sloganlarının atıldığı eylemde yapılan açıklamada, operasyonun halkın haber alma hakkını hedef aldığı vurgulandı. Hapishanelerde 66 tutuklu gazetecinin bulunduğu hatırlatılarak son operasyonla bu sayının artacağına dikkat çekilen açıklamada gözaltındaki gazetecilerin derhal serbest bırakılması istendi.

Eylemde konuşan Özgür Gündem gazetesi Genel Yayın yönetmeni Eren Keskin 20 yıldır bu gazetenin başına gelmeyen hiç bir şey kalmadığını, gazetenin bombalandığını, kapatıldığını, yazarlarının öldürüldüğünü, dağıtımcılarının öldürüldüğünü hatırlatarak baskıların sürdüğünü belirtti. Operasyonların “KCK operasyonu” olarak adlandırılamayacağını, basına ve Kürt hareketine yönelik olduğunu söyledi: “Biz buradayız, hepimizi alabilirler ama bu gazete yayınına devam edecek”.

BDP MYK üyesi Filiz Koçali bu operasyonları beklediklerini, KCK operasyonlarında sıranın basında olduğunu avukatlara yönelik operasyonda öğrendiklerini, Başbakan’ın ve İçişleri Bakanı’nın da bunların siyasi bir operasyon olduğunu saklamadığını hatırlattı. Herkesin bu projeden haberdar olduğunu ve listelerin Başbakanlık’ta hazırlandığını savunan Koçali, “Sıra basına geldi. Ama gerçek susmaz. Özgür Gündem’in bir odası bugüne kadar öldürülmüş gazetecilerin fotoğraflarıyla dolu, ancak buna rağmen gerçek susturulamadı!” dedi.

DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün de AKP’nin kendine yandaşlık almayan tüm kişi ve kurumları baskı altına aldığını söyledi. Türkiye’nin hapishanelerinde en çok basın mensubu bulunduran ülke olduğunu hatırlatan Görgün, aynı zamanda iş kazalarında dünyada üçüncü Avrupa’da birinci geldiğini vurguladı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*