Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Küresel kapitalizmin sonucu: Aşırı ısınma arttı

Küresel kapitalizmin sonucu: Aşırı ısınma arttı

Son dönemlerde artan sıcaklığın hepimiz farkındayız. İstanbul’da dahi geceleri yatılamaz hale grldi. Çalışma koşulları sıcakla dahada bi zorlaştı. Bilimsel kuruluşlar mevsimlerdeki keskinleşmeye dikkat çekiyor, dünya, ya çok sıcak; ya çok soğuk şeklinde iki iklime döndüğünü söylüyor. Geçtiğimiz günlerde Çin’de kuraklık nedeniyle 250 bin kişi içme suyu sıkıntısı çekmeye başladı. Pakistan’da sıcaktan insan 1800 kişi öldü, 8 bin kişi sıcak çarpması sonucuyla tedavi gördü. Hindistan’da 2 bin kişi öldü… Türkiye’de özellikle olanakları pek olmayan insanların serinlemek için girdikleri güvensiz yüzme alanlarında boğularak öldüler.

“Atmospheric Chemistry and Physics Discussion” dergisi küresel sıcaklığın 2 derece daha artmasıyla 2030′ kadar insanları mahvolmuş bir dünyanın beklediğini yazıyor. Yalnız küresel ısınmanın ve çevresel felaketler aynı iş cinayetlerinde olduğu gibi kaderle açıklanmayacağı ortada. Bu sadece kendinden iklim ve ekoloji soruna indirgenmesiyle de çözülemez.

Neoliberal kapitalizm son dönemde artan şekilde hükümet ve şirketlerin piyasası olarak sadece ekonomik sömürü, gericilik, eşitsizlik, çatışma, savaş, katliam, iş cinayetleri, göç, sefalet ve işsizlik de değil aynı zamanda doğal kaynakların azami kar edinmenin bekası için fosil gibi ilkel üretim tekniklerinden ziyade, artan geri dönüştürülemeyen kirletici ambalaj endüstrisi, donanım ve çip üretiminin birikimi ve atıkları sorunlarıyla da karşı karşıya. Bugün kırsal alanların dahi “Yeşil yol” projesinde olduğu gibi betornarmeleşmesi, mahfedilmesidir.

150423172632

Ekonomik, siyasal, sınıfsal, sosyal sorunlar, kent, mekan sorunu, eşitsizlik sorunu, savaş sorunu, üretim sorunu başlı başına ekoloji sorunuyla birebir bağlıdır.

Emeğin korunması mücadelesi de gün geçtikçe doğanın, hayvanın korunması mücadelesiyle ortak olarak neoliberal piyasa köktenciliği ve despotizmi olarak, insanların, hayvanların ve doğanın yok olması tehdidine karşı  komünist perspektifle örgütlenmesi gerekiyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*