Anasayfa » GÜNDEM » Küresel İklim Grevi programı ve DP’nin notu

Küresel İklim Grevi programı ve DP’nin notu

Küresel İklim grevi dünya çapında ve Türkiye’de 20-27 Eylül tarihleri arasında çok sayıda eylem, etkinlik ve toplantıyla gerçekleştirilecek.

Türkiye’de iklim eylem ve etkinliklerini “Sıfır Gelecek” adı altında bir araya gelen ekoloji ve çevre platformları organize ediyor. “Sıfır Gelecek” platformunun başlıca istemleri şunlar:

İklim Acil Durumu: İklim krizi derinleşirken halkın gerçeğin söylenmesi talebine karar alıcılar sessiz kalmamalı.

-Net Sıfır Karbon Emisyonu: İnsan kaynaklı bir iklim felaketini önlemek için, sıcaklık artışı sanayi devrimi öncesi zamana göre maksimum +1,5 ° C ile sınırlandırılmalı.

Fosil Yakıta Veda: Fosil yakıtların ve iklimin tahribatının tüm finansmanını ve desteğini derhal sonlandırın.

-Güneşe Merhaba: Yenilenebilir enerjinin gelişmesine izin verin.

-Adil Geçiş: Fosil yakıtlı santraller ve çimento, demir-çelik endüstrisi gibi iklime zarar veren tesisler de dahil olmak üzere ekonomiyi adil bir şekilde değiştirmek ve dönüştürmek şart.

-Doğa Dostu Tarım: Endüstriyel et tüketiminin azaltılmasına, zehirsiz ve mevsimsel beslenmenin önemine ilişkin bilgilendirme çalışmaları yapılsın.

-Kent-Kır: Kentteki tüm faaliyetlerin planlanmasında ekosisteminin, ormanların, tarım alanlarının, su havzalarının, tüm bitki ve hayvan türlerinin yaşam alanlarının korunması esas olmalı.

-Ormanlar – Doğal Hayat: Dünyanın ciğerlerine saygı gösterin ve ormansızlaşmayı sonlandırın.

-Ekonomi: Tüketimi azaltın ve toplum odaklı büyüme dahil ekolojik açıdan sürdürülebilir ekonomiler için güçlü planlar uygulayın.

Farkındalık: İklim krizinin nedenleri ve etkileri hakkında ekonomik ve politik düzeyde doğru bilgi verilsin.

Kampanyanın ilk çağrıcıları: Alakır Nehri Kardeşliği, Antikapitalistler, Buğday Derneği, Don Kişot Bisiklet Kolektifi, Genç Yeşiller, Greenpeace Türkiye, Fosil Yakıt Karşıtı İnisiyatif, Fridays for Future Türkiye, Parents for Future Türkiye, Kuzey Ormanları Savunması, Yeryüzü Derneği, Yeşil Düşünce Derneği, Yokoluş İsyanı, 350 Türkiye.

20 Eylül Cuma günü İstanbul’da saat 14.00’da Kadıköy İskele Meydanı’nda yapılacak basın açıklamasının ardından 16.00’da Yoğurtçu Parkı’nda buluşulacak. Saat 18.00’da ise Sıfır Gelecek Müzik Festivali kapsamında 10 sanatçının desteğiyle konserler gerçekleşecek. Sanatçılar arasında Barlas Tan Özemek, Güney Marlen, Güz Kumpanyası, Kabile Sahne ve Gösteri Sanatları, Lara Di Lara, Nil İpek, Pınar Keleş, Sumru Ağıryürüyen & Muammer Ketencoğlu, Şubadap Çocuk ve Teneke Trampet yer alıyor.

İzmir’de ise saat 15.00’da Alsancak İskele önündeki buluşmanın ardından, greve konserler ve gösteriler ile devam edilecek.

Ankara’da saat 14.00-18.00 arasında Ankara Küresel İklim Grevi gerçekleşecek.

Ayvalık’ta ise Cumhuriyet Meydanı’nda saat 17.00’da toplanılıyor.

Ayrıca Yeşil Düşünce Derneği 10-19 Eylül tarihleri arasında küresel iklim krizine dikkat çekmek amacıyla bir dizi etkinliğe ev sahipliği yapıyor.

Devrimci Proletarya’nın notu:

Eylemler pek şirin, talepler de fena değil. Ama sorun şu ki, kapitalizme dokunmuyor ve bunları kapitalist devlet yöneticilerinin yapmasını diliyor!

Daha büyük sorun şu ki, Küresel İklim Grevi, emperyalist kapitalist Birleşmiş Milletler ve Genel Sekreteri Antonio Guterres koordinatörlüğü ve desteğiyle gerçekleşiyor. Dünya çapında kapitalizmin doğa yıkımına karşı öfke ve eylemler dalgası büyüyünce ve en son İsveçli öğrenci Greta Thunberg’in iklim eylemi dünya çapında öğrencileri, gençleri, kadınları iklim ve ekoloji yıkımına karşı mücadeleleri büyütünce, emperyalist kapitalizm, hareketin içini boşaltmak ve anti-kapitalist ve siyasal bir eksen kazanmasını engellemek, “sivil toplumcu”laştırmak için harekete geçti. Nitekim, 23 Eylül’de New York’ta BM İklim “Eylem” Zirvesi toplayacak, İklim Grevi öncesinde ise Greta Thunberg ABD Kongresine davet edilerek övgülere boğuldu. Greta ABD’li senatörlere “benim sırtımı sıvazlamayı bırakın, bilim insanlarını dinleyin, onların söylediklerini yapın” diye posta koysa da, emperyalist kapitalizm dünya çapında kitlelerin iklim ve doğa yıkımı konusunda kitlelerin büyüyen mücadele istemini sistem içine çekmek, “kapitalizmin kendini düzeltebileceği” beklentisi yaratmak için yoğun bir kamuoyu mühendisliğine girişmiş durumda.

Dünyada ve Türkiye’de “Küresel İklim Grevi”ni düzenleyen ve katılan gerçek ekolojistler ve doğaseverler, önce kendilerini BM ve Greenpeace gibi AB fonlamalı düzen içi kurumlarından, sermayeden ayrıştırmalı, sonra mücadele ve eylemlerine gerçek bir anti-kapitalist karakter kazanmalı. Bu mücadeleyi kapitalizmin yol açtığı iklim ve doğa yıkımından en ağır biçimde etkilenen işçi sınıfı ve emekçiler ile birleştirmeli. Çünkü emek, insan, doğa yıkımı bir bütündür ve kapitalizm üretim ve egemenlik yıkılmadan bizim yıkımlarımız ortadan kaldırılamaz.

Kaz Dağları, Munzur Dağları, ve sayısız doğa talanına karşı somut istemler neden İklim Grevinde yok?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*