Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Kürdistan’da Petrol İşçileri Eylemde

Kürdistan’da Petrol İşçileri Eylemde

Petrol arama tekellerinden TPIC şirketinin Batman’da bulunan 12 sondaj kulesini parka çekme kararına karşı taşeron işçiler eyleme başladı. İşçilerin eylemi ikinci gününde devam ediyor.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na (TPAO) bağlı olarak kurulan ve 2012 yılında Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi’ne (BOTAŞ) devredilen sondaj kulelerini BOTAŞ’ın geri almak istemesi üzerine şirkete bağlı çalışan bine yakın işçi işten atılma tehlikesiyle karşı karşıya.
Şirkette çalışmak üzere Kürdistanın değişik illerinden gelen işçilere şirket kaldıkları oteller ile 1 Ocak’ta ilişkilerini kesmelerini söyledi. Bunun üzerine işçiler dün kendilerini sondaj kulelerine kapatarak kuleleri işgal ettiler.

TPAO ait  nakliye araçlarının B231 nolu kuleyi almasına  50 civarındaki işçi izin vermedi. Sondaj sahasının girişini araçlarla kapatan ve meşale yakan işçiler, “İşçiyiz haklıyız kazanacağız!’ sloganı attı. İşçiler yaşanan bu durumun petrol fiyatlarındaki düşüş sonrası oluştuğunu belirtiyorlar

Petrol-İş Sendikası tarafından yapılan açıklamada, işçilerin 29 Aralık sabahı itibariyle eyleme geçtikleri belirtildi.  Batman’da başlayan eylemin Adıyaman ve Diyarbakır’daki kulelerde de hayata geçeceği ifade edildi.

Petrol-İş Sendikası Merkez Yönetim Kurulu tarafından 30.12.14 tarihli yapılan yazılı açıklamada, Batman’daki üyelerinin eylemlerinin sürdürdüğü belirtilirken Adıyaman’da da işçilerin eyleme başladığı belirtildi.

 Şirketin tutumundan geri adım atmaması halinde  diğer bölgelerdeki işçilerin de eylem hazırlığı içinde olduğu belirtilirken 31 Aralık tarihinde işin durdurulacağı ancak şirketin işçilerin son gün de çalışmalarını istediği ve sonrasında bölgeden ayrılması gerektiğini bildirdiği belirtildi.

Taşeron şirketlerde çalışan işçilerin 2013 yılında Petrol-İş Sendikası’na üye oldukları ve taşeron şirketlerin muvazaalı olduğu belirtilerek bu konuda dava sürecinin devam ettiği söylendi.

Batman ve Adıyaman’da ki işçilerin eylemleri sürüyor.

batman-BOTAS-iscileri-2-AA

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*