Anasayfa » GÜNDEM » Kürdistan’da On Binler Cenazelerine Sahip Çıktı

Kürdistan’da On Binler Cenazelerine Sahip Çıktı

Suruç’ta yitirdiğimiz 32 canın cenazeleri dünden bu yana memleketlerine ulaştırılıyor.  Kürdistan’da on binler katliamı lanetlerken cenazelerine sahip çıktılar.

Kızıltepe

Gaziantep’teki otopsi işlemlerinin ardından Kızıltepe’ye getirilen cenazeleri on binler karşıladı. Kızıltepe girişinde yüzlerce araçlık konvoyun karşıladığı cenazeler, ailelerinin evlerine götürüldü. Yurtgül ve Akhamur’un cenazeleri daha sonra evlerinden alınarak Atatürk Mahallesi Mezarlığı’na götürüldü. “Şehit namirin!”, “Katil Erdoğan!”, “PKK bunun hesabını soracak!” sloganlarının haykırıldığı törende Yurtgül ve Akhamur’un fotoğraflarının olduğu ve “Şehit namirin” yazılı pankart taşındı.

Mezarlık çıkışında konuşan Emrullah Akhamur’un annesi Zahra Akhamur ise “Ben oğlumun cenazesini arıyordum onlar benim üzerime gaz atıyorlardı. Umuyorum ki Emine’nin de ciğeri yanar. Onlar ancak DAİŞ’i beslerler” ifadelerini kullandı.

bombali-saldirida-hayatini-kaybeden-2-kisi-topraga-verildi-1130613-664x354

 

Diyarbakır

Nazlı Akyürek ile Veysel Özdemir’in cenazeleri, Diyarbakır girişinde karşılandı. Kitle konvoy halinde kent merkezine geldi.. Nazlı Akyürek, 450 Evler semtindeki mezarlıkta, Veysel Özdemir’in cenazesi ise ‘Kahrolsun IŞİD’ sloganları altında Yeniköy Mezarlığı’nda toprağa verildi. Törenlere on binlerce kişi katıldı. Nazlı’nın cenazesini kadınlar taşıdı.

Diyarbakır’a getirilen Mühacit Erol, Serhat Devrim ve Mert Ali Barutçu Muş’a, Süleyman Aksu Hakkari’nin Yüksekova ilçesine, Yunus Emre Şen’in cenazesi ise Van’a gönderildi. Hakkari’nin Yüksekova ilçesine gönderilen Süleyman Aksu’nun cenazesi önce Yeniköy Mezarlığı’na getirilirken, buradan cenaze nakil aracıyla memleketine gönderildi.

59975_47355_22072015094623_30

Cizre

SYKP üyesi Uğur Özkan’ın cenazesi memleketi Cizre’de on binlerce kişi tarafından karşılandı. “İntikam!”, “Şehit namırın!” ve “Uğur yoldaş ölümsüzdür!” sloganlarının atıldığı törende katliamda yaşamını yitirenlerin posterleri ile PKK, KCK ve SYKP bayrakları taşındı. Halk silahlar ile kendi güvenliğini sağladı. Ayrıca ilçe esnafı kepenk açmayarak saldırıyı kınadı. Tören Ey Raqib marşı ve saygı duruşu ile başladı. SYKP adına konuşan Eş Genel Başkan Necla Kurul “Gençlerimiz özgür bir dünya için mücadele ettiler ve yaşamlarını yitirdiler. Her ölümden bir umut, bir Kobanê, bir Cizre, bir Gezi çıkar. Bizler SYKP’liler olarak özgür bir dünya için mücadele ettik ve mücadele etmeye devam edeceğiz. Hiçbir katliam bizim sınırsız bir dünya için mücadelemizi engelleyemez. Hepimizin başı sağ olsun.” dedi.

Özkan’ın babası Mehmet Özkan, oğlunun gerçek isminin Hogir olduğunu belirterek, “Benim oğlumun ismi devlet yasakları nedeniyle Uğur yapıldı. Eşitlik, adalet ve demokrasi için, özgür bir yaşamı yeniden inşa etmek için mücadele etti ve bu mücadelede şahadete ulaştı” dedi.

Cenaze sonrasında polis kitleye saldırdı. binlerce kürt genci soakkalara barikatlar kurarak polise karşı gece geç saatlere kadar direndi.

cizre_155aea16275481

Suruç

Kasım Deprem ve Osman Çiçek’in cenazeleri, otopsi işlemlerinin ardından Antep Adlı Tıp Kurumu’ndan alınarak memleketleri olan Suruç’a getirildi. Suruç Devlet Hastanesi’nde bir araya gelen binlerce kişi, cenazelerle birlikte Ziyaret Yolu üzerinde bulunan Kobanê Şehitliği’ne yürüdü. “Anaların gözyaşları Erdoğan’ı boğacak!”,”Katil Erdoğan!” sloganlarını haykıran kitle cenazelerin toprağa verilmesinin ardından saygı duruşunda bulundu.

Törenin ardından binlerce kişi sloganlarla katliamın yapıldığı  Amara Kültür ve Sanat Merkezi’ne yürüdü.

25790

 

Ağrı

Erdal Bozkurt, Ağrı’nın Tutak ilçesi Surgöuçlü (Kanidrêj) Köyü’nde binlerce kişinin katılımıyla toprağa verildi. PKK, YPG bayrakları ve Bozkurt’un posterlerini taşıyan kitle “Bijî berxwedana YGP!”, “Katil DAİŞ işbirlikçi AKP!”, “PKK intikam!” sloganlarını attı.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*