Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Kürdistan’da Kadınlar Sokaklarda “Direniş” Dedi.

Kürdistan’da Kadınlar Sokaklarda “Direniş” Dedi.

Diyarbakır, Dersim, Urfa, Mardin, Batman, Kars, Şırnak, Antep, Hakkari’de kadınlar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için sokağa çıktı. Aylardır devlet güçlerinin Kürt illerinde sürdürdüğü faşist uygulamalara, ablukaya karşı kadınlar direniş, özgürlük, barış dedi

8-mart-2016-bismil

Bismil

DİYARBAKIR

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün final mitinginin yapılacağı Diyarbakır’da merkez ve çevre ilçelerde binlerce kadın alanlara çıktı.

Dicle

Diyarbakır’ın Dicle ilçesinde Çeşme Meydanı’nda 8 Mart etkinlikleri kapsamında basın açıklaması düzenlendi. Açıklamaya, DBP Diyarbakır Eşbaşkanı Hafize İpek, DBP ve HDP ilçe yöneticileri, KJA üyeleri ve çok sayıda kadın katıldı. Açıklamada, “Kadınlar Önderliği ve özgürlüğü için alanlarda” pankartının yanı sıra KJA bayrakları ve demokrasi ve özgürlük mücadelesinde hayatını kaybeden kadınların resimleri taşındı. Kadınlar sık sık “Biji Serok Apo” ve “Jin jiyan azadi” sloganları attı. Hafize İpek, kısa bir konuşma yaparak, “Sakine ve Sevelerin bıraktığı mücadeleyi devam ettireceğiz” dedi.

Hafize, kadın ve toplum özgürlüğünün birbirinden bağımsız olmadığını dile getirerek, “Önderliğimizin özgürlüğü için alanlarda olup mücadelemizi yürüteceğiz. Önderliğimizin özgürlüğü bizim özgürlüğümüzdür” dedi. Ardından Silopi’de katledilen 3 Kürt siyasetçi kadını hatırlatan Hafize, “Seve, Fatma ve Pakize’nin bıraktığı mücadeleyi devam ettireceğiz. Kadınlarımızın yürüttüğü mücadeleden geri adım atmayacağız” diye konuştu.

Açıklamanın ardından kadınlar zılgıt çekerek alandan ayrıldı.

Bağlar

Bağlar’da çok sayıda kadın 8 Mart Dünya Kadınlar günü kapsamında erbaneler eşliğinde halay çekti. 8 Mart’ta özgürlüğü haykırmaya ve direnişi büyütmeye çağıran KJA Koordinasyon üyesi Zübeyde Zümrüt, 8 Mart saat 10.00’da DTK önünden İstasyon Meydanı’na yürüyeceklerini kaydetti. Şeyh Şamil Parkına 3 koldan erbaneler eşliğinde yürüyen kadınlar “Jın jiyan azadi”, “Biji berxwedana Sure”, “Kadına uzanan eller kırılsın”, “Be serok jiyan nabe” sloganları attı. Kadınlar zılgıtlar ve davul eşliğinde halaylar çekerek 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında büyük bir coşkuyla hazırlandıklarını gösterdi. Halayların ardından KJA Koordinasyon üyesi Zübeyde Zümrüt basın açıklaması gerçekleştirdi. 3 koldan yürüyüşe destek veren kadınlara teşekkür eden Zübeyde, 8 Mart günü İstasyon Meydanında yapılacak yürüyüşe daha coşkulu katılmaları gerektiğinin altını çizdi.

Çınar

Diyarbakır’ın Çınar ilçesi Hucettî (Başaklı) köyünde 8 Mart etkinliği düzenlendi. Çınar Belediyesi Eşbaşkanı Rukiye Eryılmaz, DBP Çınar İlçe Eşbaşkanı Hayat Akyol, Çınar Belediyesi Kadın Meclis üyelerinin yer aldığı etkinlikte, Çınar Belediyesi Çocuk Erbane Grubu müzik dinletisi sundu. Saygı duruşu ile başlayan etkinliğin açılış konuşmasını yapan, DBP Çınar İlçe Eşbaşkanı Hayat Akyol, “Kürdistan’ın dört bir parçasında bir savaş yürütülüyor. Bu savaşı AKP hükümeti yürütüyor. Bu savaşın kadınları, çocukları ve gençleri hedef alıyor. Kürt kadının iradesini kıramıyorlar, teslim alamıyorlar ve teslim alamayacaklar. Bu savaş devam ettikçe Kürt kadınları el ele verip savaşın öncüsü olacaktır” diye konuştu.

Kürtlerin tarih boyunca inkar ve imha siyaseti ile karşı karşıya kaldığını ifade eden Çınar Belediyesi Eşbaşkanı Rukiye Eryılmaz, katliam, inkar ve imha siyasetinin alternatifinin demokratik özerklik olduğunu dile getirdi.

Etkinlik Çınar Belediyesi Çocuk Erbane Grubu’nun müzik dinletisi ile son buldu.

Bismil

Bismil’de kadınlar KJA tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında bir araya geldi. Roj Kadın Parkı’na kadınlar ulusal kıyafetleri, sarı, kırmızı, yeşil renklerle geldi. Etkinliğe HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, Bismil Belediye Eşbaşkanı Cemile Eminoğlu, KJA üylerinin yanı sıra binlerce kadın katıldı. Paris’te ve Silopi’de katledilen Kürt kadın siyasetçilerin fotoğraflarının yanı sıra “Jin Jîyan azadi”, “Toplum özgürlüğü kadın eliyle kurulacak”, “Savaşan kadın özgür kadındır”, “Destê xwe ji bedanamin bikşîne”, “Bijî 8 Adarê”, “İrademe dokunma” dövizleri taşıyan kadınlar. sık sık, “Şehit namirin”, “Biji berxwedana Sur ê”, “Biji berxwedana Cizîr ê”, sloganları attı. Demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına yapılan saygı duruşun ardından Bismil Belediyesi Aram Tigran Kültür Sanat Merkezi bünyesinde faaliyet yürüten çocuk korusu sahne aldı. Ardından Koma Berjin kadın müzik grubu sahne aldı. Kadınlar şarkılar eşliğinde sık sık sloganlar atarken, zaman zaman müzik eşliğinde halaylar çekti.

Müzik dinletisinin ardından konuşma yapan Bismil Belediye Eşbaşkanı Cemile Eminoğlu, Ortadoğu da yaşananlara değinerek, Kürtler olmadan Ortadoğu’da tek bir taşın bile kımıldamayacağını söyledi. Kürt kadınlarının özgürlük yolunu tırnaklarıyla kazıyarak yürüdüğünü ifade eden Cemile, “Kürt kadınları özgürlükleri için büyük bir mücadele veriyor. Kürt kadını özgürlüğün yolunu çok iyi tanıdı. Şuan Kürt kadınların verdiği mücadele ile tüm dünya kadınlarına büyük bir ümit olmuştur” dedi.

Cemile’nin ardından Diyarbakır HDP Milletvekili Sibel Şiğitalp, Cizre’de yaşanan vahşet ve katliamlara dikkat çekerek, “Kürt çocukları savaşın içinde büyüyor. Biz kadınlar savaş dursun, barış gelsin dedikçe, hükümet ise ‘yakın, yıkın’ diyor. Ben burada hükümete sesleniyorum sen kimin çocuklarını yakıyor, öldürüyorsun? Yeni bir yaşam için mücadele edeceğiz. Güçlü olan yakmaz, yıkmaz, güçlü olan konuşur, onların konuşacak güçleri yok, onların gücü olmadığı için ‘yakın yıkın’ diyorlar. Sur İlçesinde savaşan gençler, yeni doğacak Kürt çocukları onların yaşadıklarını yaşamasın diye savaşıyor. Biz kadınlar bu savaşı durduracağız” dedi.

DERSİM

8-mart-2016-dersim

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Dersim’de yüzlerce kadının katılımıyla coşkuyla kutlandı. Kadınlar “Jin jiyan azadî”, “Kürdistan direnen kadınlara bin selam” sloganlarıyla yürüdü, ardından Sakine Cansız’ın mezasını ziyaret etti.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle Dersim’de KJA öncülüğünde bir araya gelen yüzlerce kadın “Sömürüye katliamlara erkek devlete karşı söyleyecek sözümüz direnecek gücümüz var” pankartı eşliğinde Sanat Sokağı’ndan Yeraltı Çarşısı’na yürüdü. Yürüyüşe Dersim Belediyesi Eşbaşkanı Nurhayat Altun, HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel de katıldı. “Jin jiyan azadi”, “Kadına uzanan eller kırılsın”, “Kürdistan’da direnen kadınlara bin selam” sloganlarıyla yürüyen kadınlar, “Ankara’dan Sur’a ellerimiz yakanızda”, “Erkek şiddeti ideolojiktir, öz savunma haktır”, “İnadına isyan inadına direniş inadına öz savunma” dövizleri taşıdı. Kadınlar zılgıtlar ve erbane eşliğinde “Gelsin baba, gelsin koca, gelsin devlet inadına isyan, inadına direniş, inadına özgürlük” sloganı atarak halay çekti.

‘Mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz’

Yürüyüşün ardından Dersim Kadın Platformu’ndan Şükran Yılmaz konuşma yaptı. Kürdistan’da uzun bir süredir “güvenlik operasyonu” adı altında kirli bir savaşın yürütüldüğünü vurgulayan Şükran, “Kadınlar bu savaşla sokakta, evlerinde katlediliyor. Sur, Cizre Silopi gibi kentlerde katliam yaşanıyor. Tüm bu savaş içinde mücadele eden direnen barış isteyen kadınlar var. Kadınların yaşam ve yaşatma hakkını bu kirli savaşla ellerinden almak istiyorlar. Bizler de barışı savunmak için mücadelemizi büyütmeye devam edeceğiz. İktidar savaş talebinden vazgeçmezse biz de mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Bize dayattığınız değil halk ettiğimiz yaşamı yasayacağız. Biz bu sisteme kadın düşmanı ve kadını yok sayma sisteme karşıyız ve de diyoruz ki bizlere alışacaksınız çünkü biz her yerdeyiz” diye konuştu.

‘Kadınların direnişini büyüteceğiz’

Ardından konuşan Dersim Belediye Eşbaşkanı Nurhayat Altın da “Bizim sevdamız Sakinlerin, Sevelerin ve Mehmet Tunçların sevdasıdır” diye söze başladı. Kadınların bedel ödeyerek tarih yazdığını vurgulayan Nurhayat, “Bu tarih özgürlük ve direniş tarihi. Kimsenin önünde diz çökmeden yaşayacağız. Biz diyoruz ki ‘korkun bizden çünkü biz özgürlüğe sevdalıyız ve sizden korkmuyoruz size ve herkese rağmen mücadelemizi büyüteceğiz.’ Bize göre biz kadınlara göre gerçek halk önderleri Seveler Sakinelerdir. Bizler bu mirasın koruyucusuyuz. O yüzden sokakta her yerde olup direnişi büyüteceğiz” dedi.

‘Yaşamın her alanında var olacağız’

Ardından konuşan HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel, kadınların 8 Mart’ı kolay kazanmadığını belirterek, “Bugün AKP hükümeti Cizre ve Sur’da katliamları ile tarihe adını yazdırdı. Ama biz direnen kadınlar da mücadele ve azmimizle tarihe adımızı yazdık. Sakine tüm işkencelere rağmen ‘ah’ demedi. Seve de kadının ve önderliğin özgürlüğü için 68 gün açlık grevine girdi. Yoldaşlarımıza ve mücadelesine bin selam olsun. KJA ve HDP Kadın Grubu olarak 1 Mart’ta Silopi’de startına verdiğimiz Kadınlar Günü bir kez daha tarih yazmaya başladı. Mücadele alanımız her yerde sokakta, evde her yerde. Kadınları ka

tleden zihniyet neyse devlet zihniyeti de aynıdır. AKP hükümeti bu katliam zihniyeti yaşamın her alanında kendini göstermiştir. Kadını sadece eve kapatan bir zihniyet söz konusudur. Ama biz kadınlar yaşamın her alanında direnişimizi onlara göstereceğiz. Kadınların birlik olmasını kabul etmeyen bir zihniyet vardır. Bu AKP zihniyetinin ürünüdür. Ama biz yaşamın her alanında alanlarda olacağız” dedi.Çağlar sözlerine Jin jiyan Azadî diyerek son verdi.

URFA/ VİRANŞEHİR

8-mart-2016-viransehir

KJA Urfa bileşenleri tarafından, 8 Mart etkinlikleri kapsamında Viranşehir ilçesinde düzenlenmek istenen miting, Urfa Valiliği’nin “yasak” kararı nedeniyle engellendi. Dün (5Mart) gece miting için kurulmak istenen sahneye izin vermeyen polis, sabah saatlerinden itibaren ilçeyi zırhlı araçla ablukaya aldı. Tüm engellemelere rağmen sokaklara inen yüzlerce kadın, DBP ilçe binası önünde bir araya geldi. Alınan yoğun önlemlere rağmen toplanan kadınlar, “Jin jiyan azadi” ve “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları attı.

Özgecan Aslan ve Paris’te katledilen 3 Kürt kadın siyasetçinin fotoğrafları ile karanfiller taşıyan kadınlar adına konuşan HDP İlçe Eşbaşkanı Ayşe Sürücü, kirli savaş politikalarının en çok kadınları hedef aldığını hatırlatarak, “Egemen anlayışın ‘önce kadınları vurun’ taktiği savaş stratejisi olarak yürütülüyor. Toplumun her kesiminden ezilen, dışlanan ama isyan eden, barış, emek ve özgürlük mücadelesi ile kadın mücadelesinin ayrılmaz bütünlüğüne inanan bütün kadınlarla direnişi büyüterek yaşamlarımız üzerinde kurulan erkek egemen ablukayı kırabileceğimize inanıyoruz” dedi.

HDP Urfa İl Eşbaşkanı Sevda Çelik Özbingöl ise, kadınların mücadelesinin 5 bin yıllık geçmişe dayandığını dile getirerek, “Fedakar ve büyük direniş gösteren kadınların mücadelesiyle bugünlere gelindi. Yaşanan bu süreçte ise Ekin ve Taybet Ana şahsında kadınların bedenlerine yapılanlar bizlerin mücadelesini daha da biliyor. Mücadelemiz bu doğrultuda ilerleyecektir” diye konuştu.

HDP Urfa Milletvekili Dilek Öcalan da “Kadınlar olarak Artvin’den Kürdistan’a direnişi güçlendirmeye devam edeceğiz” dedi.

Toplumun her kesiminden ezilen, dışlanan ama isyan eden, barış, emek ve özgürlük mücadelesi ile kadın mücadelesinin ayrılmaz bütünlüğüne inanan bütün kadınlarla direnişi büyüterek yaşamlarımız üzerinde kurulan erkek egemen ablukayı kırabileceğimize inanıyoruz

Açıklamanın ardından kadınlar Yeni Mezarlığa geçerek, devlet güçlerince katledilen ve IŞİD çetelerinin saldırılarında yaşamını yitiren kadınların mezarlarını ziyaret edip, karanfil bıraktı.

MARDİN

KJA Mardin bileşenleri öncülüğünde biraraya gelen kadınlar, 8 Mart etkinlikleri kapsamında Artuklu ilçesi Diyarbakır Kapı’dan Cumhuriyet Meydanı’na yürüyüş düzenledi. Kadınların rengarenk yöresel kıyafetleriyle katıldığı yürüyüşte erbaneler çalınarak şarkılar söylendi. Yürüyüş güzergahında bulunan esnaflar da alkışlarla kadınlara destek verdi.

Cumhuriyet Meydanı’na gelen kadınlar, çevredeki yurttaşlara bir süre erbane dinletisi sundu. Kadınlar daha sonra Kızıltepe’de yarın (7 Mart) düzenlenecek 8 Mart mitingine katılım için hazırlanan el ilanlarını dağıtarak, mitinge çağırdı.

Midyat’ta kadınlar engel dinlemedi

KJA’lı kadınlar 8 Mart etkinlikleri kapsamında Mardin’in Midyat ilçesinde sokakları doldurdu. Kadınlar ilçede düzenlenecek yürüyüş öncesi HDP Midyat ilçe binası önünde bir araya geldi. Buradan “Jin jiyan azadi” sloganıyla yürüyüşe geçen kadınlar polis barikatı ile karşılaştı. Yürüyüşlerinin engellenmesi üzerine kadınlar polis barikatı önünde müzik dinletisi etkinliğine başladı. Fakat polis kadınların müzik dinletisini de engelledi. Bunun üzerine kadınlar engellemeleri basın açıklamasıyla protesto etti.

DBP Mardin İl Eş Başkanı Perihan Ağaoğlu, sıkıyönetim saldırılarının sürdüğü ilçelerde kadınlara yönelik saldırılara dikkat çekerek, KJA’lı kadınlar olarak devletin kadına yönelik bu şiddet politikalarına karşı sonuna kadar mücadele edeceklerini söyledi. Ağaoğlu, kadınların şiddete karşı öz savunmalarının en meşru hakları olduğunu ifade etti. HDP Midyat İlçe Eşbaşkanı Harbiye Demir ise, “Bu ülkenin inşaatında, tarlasında, taşında, toprağında terimiz var, emeğimiz var. Bu ülkeye demokrasiyi, hukuku ve barışı biz kadınlar getireceğiz” diye konuştu. Kadınlar eylemlerini “Jin jiyan azadi” sloganlarıyla sonlandırdı.

BATMAN

KJA Batman bileşenleri, Valiliğin “Kamu güvenliği ve esenliği tehlikede olması, yakın suç işleme tehlikesinin varlığı” gerekçesiyle 8 Mart mitingini yasaklamasını protesto etti. DBP Batman İl Örgütü binasında düzenlenen basın toplantısına HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, Batman Belediyesi Eşbaşkanı Gülistan Akel, HDP Batman İl Eşbaşkanı Rojda Sürücü ve DBP Batman İl Eşbaşkanı Nurten Üzümcü katıldı.

Toplantıda konuşan DBP Batman İl Eşbaşkanı Nurten Üzümcü, “Valilik tarafından çıkarılan yasağa rağmen, yine de kadınlar olarak alana çıktık. Kendi rengimizi ve sessimizi gösterdik. Yasakçı zihniyeti bir kez daha kınıyoruz” dedi. Batman Belediyesi Eşbaşkanı Gülistan Akel de “yasak” kararları ile kadınlara açık mesaj verildiğini kaydederek, “Kadınlar kesinlikle ‘kamunun güvenliğini’ tehdit etmez. Aksine kadınlar dünyaca güvenlik ve barış için sesini çıkarır. 8 Mart’ın anlamı da budur. Biz 8 Mart’ı erkek egemen zihniyet tarafından yaratılan şiddet ve savaş ortamına ses çıkartmak için gerçekleştiriyoruz. 5 Mart’a Batmanlı kadınlar olarak düzenlemek istediğimiz mitingin anlamı da buydu” diye konuştu.

KARS

Kars’ta, KJA bileşenleri öncülüğünde biraraya gelen kadınlar çeşitli etkinlikler düzenledi. Çarşı merkezinde erbaneler ve ezgiler eşliğinde karanfil dağıtan kadınlar, DBP il binası önünde bir araya gelerek halay çekti. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın “Sevda Kadını” şiirinin okunduğu etkinlikte konuşan HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan, özyönetim alanlarında devlet güçlerince katledilen kadınları andı. Kadınların savaş istemediğini belirten Ertan, ölümlerin durdurulması için 8 Mart alanlarının mücadele alanlarına çevrilmesi gerektiğini belirtti. Etkinlik, Ağrı Belediyesi’ne bağlı Sema Kültür Merkezi Erbane Grubu’nun seslendirdikleri ezgilerle son buldu.

ŞIRNAK

Şırnak’ın Silopi ilçesinde Eğitim Sen’li kadınlar öncülüğünde basın açıklaması yapıldı. Sanat Sokağı’nda yapılan açıklamaya, HDP Şırnak Milletvekili Aycan İrmez, HDP ve DBP ilçe örgütleri kadın yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda kadın katıldı. “Direnen kadınla toplumu özgürleştireceğiz” pankartını açan ve “Kadının bedeni savaş meydanı değildir” dövizleri taşıyan kadınlar adına açıklamayı Eğitim Sen Kadın Sekreteri Ceylan Uyar yaptı. Hukuksuz biçimde uygulanan “sokağa çıkma yasak”ları ile abluka altına alınan kentlerde katliamların yaşandığına dikkat çeken Uyar, saldırılarda en büyük yönelimin ise kadınlara olduğunu söyledi. AKP hükümetinin kadın düşmanı politikalarına tepki gösteren Uyar, “Savaşa güvencesizliğe, kadın katliamlarına karşı, yaşam ve iş güvencemiz için mücadelemizde ısrar ediyoruz” dedi. Açıklama “Jin jiyan azadî” sloganı eşliğinde son buldu.

ANTEP

KJA Antep bileşenleri de Alevi Kültür Dernekleri Konferans Salonu’nda panel gerçekleştirdi. Panele, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Barış Anneleri Meclisi, HDP ve DBP’li kadınlar katıldı. “Ekin’lerden Sêvêlere direniş ruhuyla özerkliği örüyor, özgürlüğe yürüyoruz”, “Ahlaki ve politik toplumun öncü gücü ve ilk yaratıcısı kadındır” ve “Kadınlar Önderliği ve özgürlüğü için direniyor” pankartları ve katledilen kadınların fotoğraflarının asıldığı salonda konuşan KJA üyesi Ayşe Gökkan, Sakine, Fatma, Sêvê ve Pakizelerin mücadelesine ve direnişine dikkat çekerek, “Kadın özgürlük mücadelemizden geri dönüş olmayacaktır. Ne katliamlar, ne işkenceler, ne tutuklamalar bizi durduramaz. Kadına yönelik şiddetin önüne özsavunma ve özyönetim ile geçeceğiz” dedi. Gökkan, Kobanê ve Şengal’de kadınların direnişine de vurgu yaptı.

HAKKARİ

Hakkari’nin Yüksekova (Gever) ilçesinde 8 Mart etkinlikleri kapsamında KJA aktivistleri öncülüğünde Eski Kışla Mahallesi’nde bulunan canlı kalkan çadırında bir araya gelen yüzlerce kadın, Orman Şehitliği’nde kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Abdullah Öcalan ile yaşamını yitiren HPG, YPG ve YPJ’lilerin posterleri ile KCK ve PKK bayrakları taşıyan kadınlar, HPG, YPG ve YPJ’lilerin mezarı başında dualar ederek karanfil bıraktı.

Kaynak: DİHA, JİNHA

Sendika.org

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*