Anasayfa » GÜNDEM » Kürdistan’da Gazetecilere Yönelik Baskılar Artıyor

Kürdistan’da Gazetecilere Yönelik Baskılar Artıyor

Kürdistan’da süren savaşta devlet daha da vahşileşiyor. Günlerdir onlarca Kürt işçi ve emekçisinin cenazeleri sokaklarda bekletilirken. Bölgede görev yapan muhalif basına yönelik polis ve özel harekat timlerinin saldırılarıda her geçen gün artıyor. Sur’da haber takibi yapan ve bir süredir bölgede olan Gazeteci Mürsel Çoban dün özel harekat timleri tarafından darp edilerek gözaltına alınmaya çalıştı. Özel harekat timleri Çobanı ” Seni hendeklerde kaybederiz” diye tehdit ettiler.

 

mursel-manset

Sur’da devlet tarafından uygulanan katliamda yaşamını kaybeden gençlerin cenazelerini almak için bölgeye giren heyeti takip eden ve uluslar arası basın kuruluşlarına haber geçen Gazeteci ve Fotoğrafçı Mürsel Çoban Gazi Caddesi üzerinde gözaltına alınmaya çalışıldı. Ancak Çoban direnerek gözaltı saldırısını boşa çıkardı. Çoban yaşanan gelişmeleri sosyal medya hesabından duyurdu;

“Bugün Sur’a cenazeleri almak için giren aileleri ve heyeti takip ederken jandarma özel harekat tarafından alınma durumu oldu. Gözaltına alınma demiyorum çünkü beni hendeklerde kaybetmekle tehdit etti. Bu devletin onlarca gazeteciyi gözaltında kaybettiğini, Metin Göktepe gibi işkencede öldürdüğünü biliyoruz. Daha bir hafta önce Dicle Haber Ajansı’ndan gazeteci arkadaşımız işkence gördü, gözaltında olduğu inkar edildi. Metin Göktepe’lerin meslektaşlarıyız, Gözaltında kaybedemediginiz Hasan Ocak’ın direniş hikayeleri ile büyüdüm ben” dedi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*