Anasayfa » GÜNDEM » Kürdistan’da emekçiler kirli savaşa karşı grev dedi

Kürdistan’da emekçiler kirli savaşa karşı grev dedi

KESK, DİSK, TMMOB ve TTB öncülüğündeki 1 günlük grev doğrultusunda Kürdistan’ın birçok kentinde eylemler yapıldı.

Diyarbakır

Diyarbakır’da Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan binlerce kişi, 28 gündür sokağa çıkma yasağının devam ettiği Sur’a yürüdü.

Sur’a yürüyen emekçiler, Şeyh Sait Meydanı’nı ablukaya alan polislerin engeli ile karşılaşınca oturma eylemine geçti. Eylem sırasında konuşan KESK MYK üyesi Gülistan Atasay, ülkede 90’lı yıllarda başvurulan ‘Kürtleri inkar’ siyasetin, son 5 aydır ‘Kürtleri imha’ siyasetine dönüştüğü söyledi.

Tarım Orkam-Sen Genel Başkanı Hamit Kurt ise Kürt halkının kazanımlarını haz edemeyen, AKP’nin katliamlara başvurduğunu söyledi. Kurt, “Dün teslim olmadık, yarın da olmayacağız” dedi.

Roboski Katliamı’nın savaş zihniyeti olduğunu dile getiren TTB Merkez Konsey üyesi Şehmus Gökalp da katledilenlerin cenazeleri sokaklardan alınıncaya dek alanlarda barışı haykırmaya devam edeceklerini söyledi. KESK Diyarbakır Dönem Sözcüsü Erdal Uysal, “Ortadoğu’ya uzanan büyük bir bölgenin savaş alanı haline getirmek isteniyor. Artık miting yapmanın, sokağa çıkmanın, hatta pencereden dışarıya bakmanın dahi ölümü göze almakla eşdeğer olduğu bir ortamda yaşamaktayız! Hükümetlerin, IŞİD ve benzeri cihatçı örgütleri besleyen politikalarının bedelini tüm insanlık ödemektedir” dedi.

Konuşmalarından emekçiler Ofis semtine doğru yürüyüşe geçti. Diyarbakır’ın Lice ve Silvan ilçelerinde de açıklamalar yapıldı.

Diyarbakır Bismil’de, Kürdistan’da “sokağa çıkma yasağı” adı altında devletin halka yönelik katliam girişimlerine karşı bir günlük grev kapsamında Devlet Hastanesi önünde açıklama yapıldı. Çok sayıda sağlık emekçisinin katıldığı eylemde konuşan SES Temsilcisi Necip Ertuğrul, bölge halkına yönelik şiddete dikkat çekerek, 16 Ağustos’tan bu yana yaşanan katliam ve hak ihlallerine vurgu yaptı.

Batman

Batman’da ise iş bırakıp yürüyüşe geçen emekçilere polis saldırdı. Emekçiler, Yılmaz Güney Sineması önünde yapılan basın açıklamasında bulundu. Açıklamanın ardından yürüyüşe geçmek isteyen kitle, polisin saldırısına uğradı.
Üzerlerine polislerce biber gazı atılıp, tazyikli su sıkılan kitle direnişe geçti. Trafiğe kapatılan Diyarbakır Caddesi üzerinde çatışmalar başladı.

Şırnak

DİSK Genel-İş Şırnak Şubesi üyeleri Şırnak Belediyesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya HDP milletvekilleri Osman Baydemir, Leyla Birlik, Alican Önlü ve Meral Danış Beştaş da katılarak destek verdi.

DİSK Şırnak Genel İş Şube yöneticisi Edanur Bazencir, yaptığı açıklamada Kürt halkına yönelik saldırıları kınadı. Halkın bilinçli olarak bölgeden göçe zorlandığını söyleyen Bazencir, “Çocuklar ve kadınlar hedeflenerek katledilmektedir, hiçbir inanç ve insanın kabul edemeyeceği şekilde insan cesetleri günlerce sokaklarda bırakılmakta, almaya çalışan yakınlarına ateş açılmaktadır” dedi.

HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir de konuşmasında yaşanan vahşet karşısında iç hukuk yollarının tükendiğini vurgulayarak, bu vahşetin sorumlularının mutlaka savaş suçları mahkemelerinden yargılanacağını söyledi.

Mardin

Mardin’de de işçi ve emekçiler Karayolu Parkı’nda bir araya geldi. HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım ile DBP, HDP’li yöneticiler, Mardin Büyükşehir ile Artuklu belediyesi çalışanlarının da katıldığı açıklamada konuşan TTB Mardin Şube Eşbaşkanı Kamuran Yıldırım, yeni bir konseptle karşı karşıya olduklarını ifade ederek, ülkenin adeta kan gölüne çevrilmeye çalışıldığını söyledi. Yıldırım, devlet güçlerince girişilen saldırılarda 3 aylık bebeklerin dahi katledildiğine işaret etti. Emekçiler adına açıklama yapan Eğitim Sen Mardin Şube Başkanı Hamdullah Yıldırım ise savaş çığlıklarını atanlara karşı mücadelelerinin her zaman devam edeceğini söyledi.

Yaşanan yasaklarda kadınların ve çocukların katledildiğini dile getiren HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım da “Bugün bu katliamların DAİŞ’in yaptığı katliamlardan hiçbir farkı yoktur. Bugün 4 aylık küçük bebekler katlediliyor” diye konuştu. Yapılan konuşmaların ardından kitle 10 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirerek yaşananları protesto etti.

Mardin’in Derik, Midyat, Nusaybin ve Kızıltepe ilçelerinde de açıklamalar yapıldı.

Siirt

Siirt’te de yüzlerce işçi ve emekçi bugün iş bırakma eylemi yaptı. Güreş Caddesi’nde bir araya gelen yüzlerce emekçi, buradan yürüyüşe geçmek istese de polisin engellemesiyle karşılaştı. Engellemeyi kısa süreli oturma eylemi yaparak protesto eden emekçiler, yaptıkları açıklamanın ardından protestolarını noktaladı.

Antep

İş bırakan işçi ve emekçiler, Antep’te de Kırkayak Park’ından Yeşilsu Parkı’na yürüyüş düzenledi.

Yürüyüş sonrası açıklamada bulunan KESK Antep Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ali Ersönmez, “Türkiye’de miting yapmak, sokağa çıkmak, hatta pencereden dışarıya bakmak bile ölümü göze almakla eşdeğerdir” diyerek Temmuz ve Kasım aylarında 42 çocuğun öldürüldüğünü, 52 çocuk yaralandığını söyledi. Açıklamanın ardından kitle oturma eylemi gerçekleştirdi.

Urfa

Eğitim Sen binasında toplanıp Topçu Meydanı’na yürüyen emekçiler adına KESK Dönem Sözcüsü Mehmet Keklik açıklama yaptı. Çatışmaların bütün bölgeye yayılması ile birlikte hastanelerin ve devlet dairelerinin karargahlara dönüştürüldüğünü ilçe ve şehirlerin abluka altına alındığını belirten Keklik, “Savaş isteyenler şunu çok iyi bilsin ki bizler kardeşlerimizin elini sımsıkı tutacak, her koşulda birlikte olacak, birlikte mücadele edeceğiz. Son kişi kalana kadar barış ve demokrasi mücadelemizi sürdürmekten geri kalmayacağız” dedi.

Van

Feqiyê Teyran Parkı’nda yüzlerce emekçinin yanı sıra HDP ve DBP il yöneticilerinin de katıldığı açıklamada, “Savaş ve baskı politikalarına hayır. Savaşa karşı barışı savunacağız” pankartı açılırken, sık sık “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganı atıldı. Açıklama konuşan KESK Dönem Sözcüsü İbrahim Şahin, Kürdistan’da AKP eliyle gerçekleştirilen katliamların yanı sıra her gün gözaltı ve tutuklamaların da yaşandığına dikkat çekti.

Kitle açıklamanın ardından sloganlar eşliğinde dağıldı.

Özalp ilçesinde de Belediye binası önünde bir araya gelen KESK VE DİSK üyesi emekçiler adına açıklama yapan Erhan Eryaşar isimli emekçi, savaş naraları atanlara karşı halkların bir arada durması gerektiğini söyledi.

Muş

İşçi ve emekçiler Mordem Kültür Merkezi önünde bir araya gelerek açıklama yaptı. Sık sık “Katil AKP hesap verecek” sloganının atıldığı açıklamada konuşan Eğitim Sen Varto Temsilcisi Duygu Zeynep Doğan, halklara dönük saldırıların bir an önce durdurulması gerektiğini belirtti. Açıklama, yapılan 5 dakikalık oturma eylemi ile son buldu.

Hakkari

Hakkari’de iş bırakan emekçiler, Hakkari Belediyesi binası önünde bir araya geldi. KESK Hakkari Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Süleyman Aşkan, burada yaptığı açıklamada “AKP’nin gözünü kan bürümüştür. Tek bir kişi kalan kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Hakkari’nin Yüksekova (Gever) ilçesinde de KESK ve DİSK öncülüğünde Yüksekova Devlet Hastanesi Başhekimliği önünde açıklama yapıldı.

Bitlis

Bitlis’te Kürdistan’daki katliam ve saldırıları karşı yürüyüş düzenlendi. KESK binası önünde bir araya gelen bine yakın emekçi, atılan “Direne direne kazanacağız” sloganı eşliğinde Ulu Cami Meydanı’na kadar yürüdü. Yürüyüşün ardından konuşan KESK Dönem Sözcüsü Süheyla Yel, “Savaş isteyenler, katliam ve cinayetleri yaygınlaştıranlar çok iyi bilsinler ki, bizler son kişi kalana kadar barış ve demokrasi mücadelesini sürdürmekten geri kalmayacağız” dedi.

Iğdır

Belediye Meydanı’nda bulunan İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi Anıtı bir araya gelen emekçiler adına Eğitim Sen Iğdır İl Temsilcisi Gökmen Gürcan konuştu. Bölgede sorunun hendekler olmadığını ve devlet tarafından hendeklerin bahane edildiğini söyleyen Gürcan, “Tek niyetleri bölgeyi bir savaş alanı haline getirerek insansızlaştırmaktır” dedi.

Kızılbayrak

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*