Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Kürdistan’da Çatışmalar ve Abluka Sürüyor

Kürdistan’da Çatışmalar ve Abluka Sürüyor

Kürdistna’da sokağa çıkma yasağının ve ablukanın sürdüğü Sur, Cizre ve İdil’de çatışmalar sürüyor. Ayrıca bugün Derik’te çatışma sesleri yükseldi. Sermaye devletinin saldırı ve katliamlarına karşın kürt işçi ve yoksullarının direnişi kararlılıkla sürüyor.

Sokağa çıkma yakssağı ve ablukanı 81. gününe girdiği Sur, güne yine top atışı ve silah sesleriyle başladı. Patlama seslerinin ardından ilçeden dumanlar da yükseldi.

Sur’da DİHA’nın yerel kaynaklara dayandırdığı haberine göre, ilçeyi kuzey-güney yönlü kesen Mardinkapı-Hz.Süleyman Camii hattındaki evlerin yıkıldığı, enkazların ise resmi plakalı kamyonlarca kaldırıldığı bilgisini geçti.

Sokağa çıkma yasağı ve ablukanın 5. gününe girdiği İdil’de devlet güçlerine karşı güçlü bir direniş sürüyor. İlçeyi tepeden gören Dirsekli (Xerabşeref) Köyü’nde konuşlandırılan zırhlı araçlardan Yeni Mahalle’ye top atışları yapılıyor. YPS güçleri güçlü bir şekilde saldırılara karşılık veriyor.

idil_18subat_1

Cizre’de Operasyonlar bitsede devlet yaptığı katlimların izlerini silmek için yasağı hala sürdürüyor. Özel harekat birlikleri evlere baskın düzenleyerek halkı sindirmeye çalışıyor. Ayrıca bir çok noktada katliam izlerini silmeye çalıştıkları gelen bilgiler arasında.

Derik’te sabahın erken saatlerinden itibaren çatışmalar yaşanmaya başlandı. Bir zırhlı araç kürt gençleri tarafından darbelendi.

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*