Anasayfa » GÜNDEM » Kürdistan İçin İş Bırakma Eylemleri

Kürdistan İçin İş Bırakma Eylemleri

DİSK,KESK ve TMMOB’nin çağrısı ile bir araya gelen işçi ve emekçiler Kürdistanda yaşanan devlet katliamlarına karşı bir günlük iş bırakma eylemi yaptılar. Bir günlük iş bırakma eylemi yürüyüş ve açıklamalar ile yapıldı. İşçi ve emekçiler eylemde  “Omuz omuza Kürdistan’daki direnişe destek vereceğiz” dedi.

Kürdistan’da süren ablukaya karşı Ankara’da bir araya gelen devrimci ve ilerici güçler bir günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. Sakarya caddesinde düzenlenen eylemde  “İsrafil’e Haber Salın Sur’a Bir Kez Üflesin Cennet Yurdumda Barış Tohumları Yeşersin” pankartı taşındı. Ankaralı işçi ve emekçiler eylem boyunca “Botan Halkı Yalnız değildir.”, “Akp savaş halklar barış istiyor” sloganlarını attı.

Sendikalar adına ortak açıklamayı KESK Eşbaşkanı Lami Özgen yaptı. Lami, sokağa çıkma yasağı ilan edilen yerlerde okul, hastane ve devlet dairelerinin karargâha dönüştürüldüğünü ilçe ve şehirlerin abluka altına alındığını ve yüzlerce insanın evlerini boşaltmak durumunda kaldığını belirtti. On bin kişilik ordularla ilçelerin kuşatıldığını dile getiren Özgen açıklamasının devamında,

“Tank ve topla döven operasyonlarda hayatını kaybedenler resmi kayıtlara, haber bültenlerine “etkisiz hale getirilen terörist sayısı” olarak yansıtılıyor. Ülkenin her yanından ağıtlar yükseliyor, kentler, yaşam alanları kuşatılarak çatışma ve katliamlarla, ülke adım adım iç savaşa sürükleniyor. Son beş ayda 45’i çocuk, yüzlerce sivil yurttaşın hayatını kaybettiği, cenazelerin sokak ortasında çürümeye, yaralıların kan kaybından ölüme terk edildiği vahşet tablosuna sessiz kalmamızı istiyorlar” diye konuştu.  Özgen açıklamasını

“Gün, yaşananları seyretme günü değil, ‘içeride ve dışarıda savaş’ çığlıkları atanlara karşı yüksek sesle ve cesaretle ‘Öldürülenler bizim çocuklarımız yaşasın halkların kardeşliği’ diye haykırma günüdür.” dityerek bitirdi.

İstanbulda ki işçi ve emekçiler Kadıköy’de bir eylem yaptılar. Eylem için Kadıköy Belediyesi önünde toplanan kitlenin yürüyüşüne polis engel oldu. Polisin eylemi engellemesinin üzerinde Belediye önünde bir açıklama yapıldı.

Eylem için toplanan işçi ve emekçiler “Savaş ve baskı politikalarına hayır, savaşa karşı barışı savunacağız”, “Sarayın savaşını durduracağız” pankartları açtı. “Saray savaş, halklar barış istiyor”, “Hırsız, katil AKP””Eşitlik, kardeşlik, Kürt halkına özgürlük” “Faşizme katşı omuz omuza”, “Savaşa hayır, barış hemen şimdi”, “Yürüyüş hakkımız engellenemez”, “Gün gelecek, devran dönecek AKP halka hesap verecek” sloganları ile yürüyüşe geçen kitle polis tarafından engellendi.
Kitle adına konuşmayı  Eğitim Sen İstanbul 2. No’lu Şube Başkanı Turgut Yokuş yaptı Yokuş konuşmasında,
“Ankara’da barış ve demokrasi isteyen 101 canımızı katlettiler. Bugün Kürdistan’da devlet terörü yaşanıyor. Bütün bu katliamlara dur demek, ölümlerin durması müzakerenin yeniden başlaması için omuz omuza mücadelemizi yükselteceğiz” dedi. “
KESK, DİSK ve TMMOB yapmış olduğu eylemler öncesinde işçi ve emekçilerin alanlarında bir çalışma yürütütlmemesi ve eylemin bir çok sendika üyesi tarafından bile sosyal medya üzerinden duyulması ile iki ilde de katılım oldukça sınırlıydı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*