Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Krizin Koçbaşı

Krizin Koçbaşı

Türkiye kapitalizmin en büyük tekelci oligarşik sermaye grubu Koç, artan kriz sinyalleri ile birlikte işçi sınıfına saldırının koçbaşlığına başladı.

Koç grubuna bağlı ve Türkiye’nin en büyük sanayi tekelleri arasında bulunan Arçelik, Türk Traktör ve Ford Otosan’da artan bir gerilim var.

Koç Grubu, İstanbul Beylikdüzü’nde bulunan 2600 işçinin çalıştığı Arçelik fabrikasını, Tekirdağ Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesine taşıyor. Koç, Arçelik’i Çerkezköy’e taşıma kararını geçen yıl almış, ancak “üretim reformu yasası” ile şehir merkezinden daha düşük ücretli bölgelere taşınacak fabrikalara devlet teşviğinin çıkmasını beklemişti. Koç hem Arçelik’i, daha düşük ücretli, özel güvenlik ordulu, AKP’nin birinci parti olduğu ve cemaatlerin kol gezdiği Çerkezköy’e taşıyacak, hem Beylikdüzü’ndeki paha biçilmez eski yerine rant plazası veya AVM’si dikecek, hem de taşınma için Çerkezköy’deki arazisi dahil, devlet teşviklerini cebe indirecek. Türk Metal çetesi ise, Arçelik işçilerine, “patronun istediği işçiyi götürme, istemediğini götürmeme hakkı olduğu” dışında bir açıklama yapmadı. Daha önce Çerkezköy’de de kreşin olduğu söylenen kadın işçiler, kreşin olmadığını öğrenince tepki gösterdiler. Arçelik’te gergin bekleyiş sürüyor.

Ankara’da bulunan Türk Traktör fabrikasında ise haftalık çalışma günleri bir gün azaltıldı, ücretlerden buna göre kesinti yapıldı, vardiya sayısı 2’ye indirildi. Sözleşmeli işçilerde işten atılmalar, farklı şirketlere göndermeler başladı. Fabrika yönetimi, tazminatları açıp “isteyen çıkabilir” diye işçilere baskı yapmaya başladı.

Ford Otosan Yeniköy fabrikasında ise, yurtdışından tedarik edilen girdilerde sorun olduğu gerekçesiyle, kaynak, boyahane ve montaj bölümlerinde Temmuz ayı içinde 3 gün üretim yapılmayacağı açıklandı. Üretimin durdurulması döviz ve maliyet artışından mı kaynaklanıyor, yoksa Ford Otosan’da da Türk Traktör’de olduğu gibi bir aşırı üretim krizi mi var, henüz belli değil, ancak her halükarda, üretim yapılmayan günler işçilerin ücretlerinden kesilecek, ya da işçilerin borcuna yazılacak. Aslında Koç, Türk Traktör’de olduğu gibi Ford Otosan’da da krize dönük esneklik politikası uyguluyor.

Metal-otomotivin en büyük fabrikalarında, kısmi çalıştırma, ücretsiz izin, ücret kesintileri ufukta görünüyor. Türk Metal çetesinden hiçbir bilgilendirme alamayan işçiler, gergin, bunun Koç’un işçileri sindirmeyi hedefleyen bir kriz politikası olabileceğini konuşuyor.

Koç-MESS, bu yılın başlarındaki metal grup sözleşmelerinde, OHAL-grev yasağına karşın, TİS’lerin 3 yıla uzatılması, izin-raporların performansa bağlanması, aşırı düşük zam gibi dayatmalarını, 2015 metal fırtınanın etkisiyle geri çekmek zorunda kalmıştı. Bunda, bu yılın başlarında otomativde üretimin oldukça canlı olmasının da payı vardı. Ancak geçen sürede, döviz, faiz, enflasyonla otomotiv sektöründe de teklemeler başlamış görünüyor. Koç-MESS de, şimdi TİS dayatmalarını daha fiili biçimde uygulamak için yeni bir saldırı dalgasına hazırlanıyor.

Metal-otomotiv işçileri için ise “yüzyılın sözleşmesi” döviz, faiz, enflasyon, üst vergi dilimi ile çoktan erimeye başladı, işten atılmalar, üretim kesintileriyle birlikte ücret kesintileri de başladı. Son sözleşmenin rehavetinden bir an önce sıyrılıp, TİS’ten çok daha çetin ve sert bir mücadeleye hazırlanılmalı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*