Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Krizden anayasa kaçırma…

Krizden anayasa kaçırma…

Başbakan, diğer burjuva partilere anayasa için “uzlaşma komisyonu” çağrısında bulunurken “bu işi 2012’nin ilk 6 ayında bitirelim” dedi.

Burjuva medya, bu açıklamayı, sevinç nidalı “9 ayda anayasa” manşetleriyle duyurdu.

Yeni anayasa için en az 1-2 yıllık bir süre öngörülüyordu.

Ortalığın sayısız neoliberal anayasa platformu, raporu çalışmasından geçilmemesine karşın henüz burjuva örgüt ve partilerin bile ortada doğru dürüst bir anayasa taslağı veya tasarısı yokken, bu cevvaliyet neden?

Bu durum iki şeyi akla getiriyor.

Birincisi, yeni anayasa burjuvazi açısından özsel neoliberal ilke ve boyutları itirabıyla aslında hazırdır. Kendi içlerinde tartışmaya açılacak ya da kamuoyunda tartıştırılacak olan da yalnızca ikincil ve tali konular olacaktır.

İkincisi ve daha önemlisi, anayasayı krizden kaçırma çabasıdır. 2012’nin dünyada ve Türkiye’de kriz yılı olacağı konusunda artık hemen herkes hem fikir. Küresel krizin 2012’de ikinci bir dip yapacağı, Türkiye ekonomisinin de önümüzdeki yılın ortalarından itibaren ikinci bir çöküntü ya da durgunluğa girebileceği yönünde artan sayıda öngörü var. Türkiye’nin ekonomik büyüme öngörüsü 2012 için yüzde 2.5’a düşürüldü ki, bu zaten Türkiye ekonomisinin ortalama büyüme hızı açısından durgunluk demek. Yüzde 6-7 büyüme hızında bile işsizliğin azalmadığı, ücretlerin düşürülmeye devam ettiği bir ülkede, işsizlik ve sefalet birikiminin hızlanması demek.

Ve tabii hükümete, yeni anayasanın da özünü ve ruhunu oluşturacak neoliberal sefalet birikimi ve köleciliğe kitlesel tepkilerin artması demek…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*