Home » GENÇLİK » KPSS eylemleri düzenleniyor

KPSS eylemleri düzenleniyor

İki yıl önce yine KPSS skandalı yaşanmış ve soruların önceden bazı adaylara sızdırıldığı ortaya çıkmıştı. Olay basına yansımış eylemler ve kamuoyu baskısı sonucunda sınav iptal edilmek zorunda kalmıştı. Sınav iptal edilmesine rağmen Ankara’da eylem yapan ataması yapılmayan öğretmenler gözaltına alınmış ve yargılanmışlardı. Üzerinden iki yıl geçmesine rağmen açılan soruşturma halen sonuçlanmış değil. Kamuoyu baskısı ile sınav iptal edildi, ancak soruşturmanın ipe un serilerek üzeri örtüldü ve sorumlular cezalandırılmadı.

Aradan iki yıl geçtikten sonra 2012 yılı KPSS geçtiğimiz hafta sonu yapıldı. KPSS, iki yıl sonra yine soru sızdırma skandalı ile gündeme geldi. Hafta sonu yapılan sınavın ardından daha ÖSYM soruları yayınlamadan cemaat çevresinden bir yayınevi 57 tane soruyu yayınladı. Adayların didik didik arandığı bir ortamda soruların nasıl ortaya çıkarıldığını sorgulanmaya başlandı ve KPSS soruları sızdırıldı iddiası ortaya atıldı. ÖSYM hızlı bir şekilde açıklama yapıp iddiaları yalanlasa da soruların nasıl toplandığına dair tatmin edici bir açıklama yapamamıştır.

İddialarla ilgili adayların kafasında şüphe uyandıran son gelişme ise Google arama motorunda yapılan bir analiz oldu. Google search’te yapılan analizde Yayınevi tarafından derlendiği ileri sürülen 57 sorunun sınavdan bir gün önce 06.07.2012 saat 00.00′dan itibaren yapılan aramalarda bir yükseliş olduğu ortaya çıktı. Sınav sorularının sınavdan bir gün önce Google’de aranması şüpheleri arttırdı.

Tüm bu iddialara adayları tatmin edecek bir açıklama yapılabilmiş değildir. Sınava girenler sanal ortamda olayın ortaya çıkmasının üzerinden tepkilerini dile getirmektedirler. KPSS iptal edilsin başlığı altında facebook’ta kampanya başlatmışlar ve bir günde 50 bin takipçiyi geçmişlerdir. Bugün Ankara, İstanbul ve İzmir’de alanlara çıkacaklar ve tepkilerini dile getirecekler. “KPSS iptal edilsin” talebi ile basın açıklaması yapıp suç duyurusunda bulunacaklar.

Eylemlerin yer ve saatleri:

Ankara saat 12:00 YKM önü
İstanbul Saat 12:00 Taksim meydanı
İzmir saat 13.30 Adliye Sarayı Kapısı Bayraklı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*