Anasayfa » DÜNYA » Korona virüsünden 200 kişi öldü. İş cinayetleri, kanser ve veremden yılda 15 milyon kişi ölüyor!

Korona virüsünden 200 kişi öldü. İş cinayetleri, kanser ve veremden yılda 15 milyon kişi ölüyor!

Korona virüsünden şimdiye kadar 200 kişi yaşamını yitirdi. Büyük çoğunluğu Çin’de olmak üzere 20 bin kişiye virüs bulaştığı belirtiliyor.

Kuşkusuz bir kişinin yaşamının kurtarılması için bile her türlü önlem alınmalıdır. Ama ilk eldeki soru, neden korona virüsü salgınına karşı bu kadar önlem alındığından çok, korona virüsünden bin kat, yüzbin kat daha ölümcül işçi-halk sağlığı ve can güvenliği sorunlarına karşı neden önlem alınmadığı, neden bunların doğallaştırıldığıdır.

İşte kapitalizmin bazı kritik kan ve katliam rakamları:

İLO’nun verilerine dünya çapında her yıl en az 3 milyon 200 bin işçi iş cinayetleri ve meslek hastalıklarında öldürülüyor. İş cinayetlerinde her on yılda bir ve her yıl belirgin bir artış yaşanıyor. Türkiye’de her yıl iş cinayetlerinde en az 2 bin işçi, meslek hastalıklarıyla birlikte en az 12 bin işçi öldürülüyor.

Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre, dünya çapında her yıl yaklaşık 1 milyon kişi intihar ederek yaşamına son veriyor. İntiharlı ölümler son 50 yılda 2 kata yakın arttı. Her 40 saniyede bir kişi kendi yaşamına son veriyor. Türkiye’de intihardan ölümler, 2018 yılında 3200 kişi.

2018 yılında dünya çapında 9 milyon 600 bin kişi kanserden öldü. 18 milyon 100 bin yeni kanser vakası ortaya çıktı. Kanser, kalp ve damar hastalıklarından sonra ölüm nedenleri arasında ikinci sıraya yükselmiş durumda ve 20 yıl içinde ilk sıraya çıkacağı tahmin ediliyor.

Yine DSÖ’nün verilerine göre, dünya çapında 2017 yılında 10 milyon verem vakası bulunuyordu. Aynı yıl 1 milyon 600 bin kişi verem nedeniyle öldü. Çağ dışı verem hastalığı da, ölüm nedenleri arasında yeninden ilk 10 içine girmiş durumda. Hergün 4500 kişi veremden ölüyor.

2017 yılında 1 milyon 800 bin yeni doğan (doğumdan sonraki ilk hafta içinde) yaşamını yitirdi. Yeni doğan ölümlerinin büyük bölümü tıbbi gebelik ve doğum sağlığı desteği ve bakımı olmamasından kaynaklanıyor.

Aynı yıl ishale bağlı hastalıklardan 1 milyon kişi öldü.

Peki bunlar doğal mı? Neden iş cinayetleri, meslek hastalıkları, intiharlar, kanser medyada her gün haber olamıyor?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*