Anasayfa » GENÇLİK » Korku Genelgenizi Gezi Ruhuyla Parçalayacağız

Korku Genelgenizi Gezi Ruhuyla Parçalayacağız

Görkemli ve kitlesel Haziran direnişi sonrasında burjuva iktidarın gezi korkusu hala devam ediyor. Stadyumlarda yasaklar, sanat cephesinde geziye destek verenleri tehdit etmeler ve gezi eylemlerine katılan direnişçilere yönelik tutuklama ve gözaltılar devam ediyor.

Eylül Sendromu sonrası özelikle de gezi direnişinin en dinamik gücü olan gençlik cephesi, burjuva iktidarda daha geniş bir korku yaratıyor. Üniversitelerin ve liselerin açılması ile gezi direnişinin bu alanlarda devam edeceği bahanesi ile İçişleri Bakanlığı bir genelge yayınlayarak üniversiteleri birer yarı açık cezaevine çevirmeye çalışıyor.

81 il valiliğine ve üniversitelere önlem alınması için genelge gönderdi. İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliği ve üniversitelere gönderdiği genelgede, üniversitelerde yeni dönem başlamadan önce valilerin başkanlığında, rektörlük ve emniyet yetkililerinin de katılacağı güvenlik toplantıları yapılması istedi.

Siz toplanın biz gençlerde üniversitelerde forumlar ile “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” diyeceğiz.

Genelgeye göre, meydana gelebilecek olaylara süratle müdahale edebilmek için üniversite yerleşkesinde tüm öğretim yılı boyunca sivil polis görevlendirilebilecek. Siviller olaylara, rektörlüklerce çağrılacak çevik kuvvetten önce müdahale edebilecek.

Burjuva iktidarın “kahraman” polisleri şimdi de üniversitelerde yeni katliamlara hazırlanıyor herhalde, onlarca ton gazı ve onlarca tomayı neden aldıkları şimdi daha iyi anlaşılıyor.

Zaten yıllardır üniversitelerde sivil polislerin, ajanların olduğunu biz bilmiyor muyuz, gezide sivil polisleriniz yok muydu bu ruhu bu mücadeleyi durdurabildiniz mi?

ODTÜ’de uydu göndermek için kocaman bir orduyla kampüse gelen burjuva iktidarın sözcüleri, gereken cevabı almıştı. Şimdi Üniversite açılışlarına gelen bakan ve bürokratlar için de genelgede bir madde var. Buna göre rektörlükler, bakan ve bürokratların protesto edildiği durumlarda “gecikmeksizin” polis çağırmakla görevli. Daha dün korkudan İzmir fuarına gelememiştiniz gezi direnişinden sonra artık kampüslere de gelemeyeceksiniz.

Burjuva iktidar geçen sene sonuna doğru üniversitelerde militan gençlik eylemleri ile karşılaşmış ve her eyleme gaz bombası ve coplarla saldırmış ama anladığı dilden cevabı almıştı. Gezi direnişi ise daha kitlesel, militan ve birleşik bir cevap olmuştu onlar için, şimdi korkuları ikiye katlandı.

Big Brother kampüslerde: Bu filmi hepimiz izlemişizdir. Büyük bir korku imparatorluğu yaratmaya çalışanların ülkenin her yanını kamera sistemleriyle donatmasını konu alır. Burjuva iktidar, üniversitelerde zaten yıllardır uygulanan kamera sistemlerinin bina içleri, yurtlara kadar konması ve var olanların çoğaltılmasını istemiştir.

Turnike sistemlerinin kampüsleri birer F tipi cezaevine çevirdiğini hep söyledik şimdi bu sistemi daha da yaygınlaştıma peşindeler. Sınıflara, anfilere turnike koysanız ne yazar ki, “her yer taksim her yer direniş”.

Yasal olmayan hiçbir eyleme kampüslerde izin verilmemesi gerektiğini belirten genelgeye biz işçi-öğrenciler sadece gülüyoruz. Bugüne kadar zaten yaptığımız her eyleme soruşturma açmadınız mı? Uzaklaştırma, okuldan atma cezaları vermediniz mi?

Nasıl ki mezuniyet törenlerinde gezi ruhunu unutmadıysak, okulların açılması ile burjuvazinin korkularını gerçeğe çevirmek gerekmekte. Gezi direnişi ile korku duvarını çoktan aştık.

Şimdi kampüslerde Ali İsmail, Mehmet, Abdullah Can olma zamanı, şimdi kampüslerde ki tekno parklarda, argelerde, stajlarda işçi Ethem olam zamanı, şimdi kampüslerin birer karakola çevirilmesine karşı Medeni olma zamanı!

SINIFSIZ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*