Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » “Korkmuyoruz, susmuyoruz, teslim olmuyoruz”

“Korkmuyoruz, susmuyoruz, teslim olmuyoruz”

KESK “Korkmuyoruz, susmuyoruz, teslim olmuyoruz” mitingini Kadıköy’de gerçekleştirdi. Sendikalar üzerinde artan baskı ve tutuklamalara karşı bir ses niteliğinde olan mitingde baskılara karşı mücadele edileceği vurgusu yapıldı.

Miting için buluşma noktası Et Balık Kurumu’nun önüydü. Eyleme eğitim işçilerinin katılımı nispeten yüksek olurken Eğitim-Sen İstanbul şubelerinin yanı sıra Bursa, Tekirdağ gibi bölge illerden de Eğitim Sen’liler pankartları ile katılmışlardı.

KESK sendikalarından SES, Yapı Yol-Sen, Tarım Orkam-Sen, Tüm Bel-Sen de eylemde pankartları ile yer aldılar.

KESK dışında Türk İş İstanbul Şubeler Platformu, DİSK Merkez Bölge, TTB, TKP, HDK, EHP, ÖDP, Halkevleri ve devrimci kurumlar da eyleme katılarak KESK’e destek verdiler. Eylemde Devrimci Proletarya imzalı 8 Mart emekçi kadınlar gününe dair çağrı bildirisi dağıtıldı.

Mitinge anlamlı katılımlar ise işten çıkarılan Hey Tekstil işçileri ve Maltepe Belediyesi’nde işten atılan taşeron işçilerdi. Direnişte olan işçiler mitinge katılarak seslerini buradan da duyurmaya çalıştılar.

Tüm kurumların miting alanına girmesinin ardından kürsüden konuşmalar başladı. Kürsüde DİSK ve TTB adına yapılan konuşmalar ardından sözü direnişteki işçiler aldı. İlk olarak Hey Tekstil işçisi Melek Sönmez söz aldı. Sönmez patronları Aynur Bektaş’ın TBMM hizmet ödüllü olduğunu belirterek konuyla ilgili yardım istedikleri valilik ve hükümetin bu saldırıya karşı sessiz kaldığını belirtti.

Maltepe Belediyesi taşeron işçisi İlhan Yıldırım, taşeron sisteminin günümüzün modern barbarlığı olduğunu belirtti. Geçmişte kölelerin bile kimi hakları olduğuna dikkat çeken Yıldırım, taşeron işçilerin ise hiçbir hakkının olmadığını söyledi.

Kürsüde en son KESK Genel Başkanı Lami Özgen söz aldı. Özgen konuşmasına, 15’i kadın toplam 40 üye ve yöneticilerinin tutuklu olduğunu, aralarında kendisinin de bulunduğu 25 sendika yöneticisinin de 6 yıl hapis cezası aldığını hatırlatarak başladı.

Özgen, KESK’in sendikal mücadelenin, demokrasi ve özgürlük mücadelesinin parçası olduğunu belirterek “Üzerimizde yarattıkları baskılarla bizi sindireceklerini sananlar, sendikal haklar kapsamında yaptığımız faaliyetleri sorgulamakla suç işliyorsunuz. Utanç verici sorgulamalarla üyelerimizi cezaevine göndermekle suç işliyorsunuz” dedi.

Lami Özgen’in konuşmasından sonra kürsüye Burhan Berken çıktı. Yaklaşık üç bin emekçinin katıldığı miting, Burhan Berken’in sunduğu dinletinin ve çekilen halayların ardından sona erdi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*