Anasayfa » DÜNYA » Kolombiya’da dev genel grevin ardından sokak eylemleri…

Kolombiya’da dev genel grevin ardından sokak eylemleri…

Kolombiya’da büyük genel grevin ardından fiili kitle gösterileri ve çatışmalar başladı.

Kolombiya’da tüm sendika ve kitle örgütlerinin yer aldığı büyük grev, örtük kemer sıkma paketine, başta eğitim ve sağlık olmak üzere kesintilere, düşük ücretler ve güvencesizleştirme uygulamalarına, işsizlik ve yoksulluğa, baskı ve yasaklara, devletin “barış anlaşması”na karşın silah bırakan eski gerillaların kontrgerilla tarafından öldürülmesine karşı yapıldı. Kolombiya’da son 40 yılın en büyük ve en etkili genel grevine karşı, ordu seferberlik ilan etmiş, Kolombiya sınırları kapatılmıştı. Grevin ardından, Latin Amerika’daki isyan ve direniş dalgasının da etkisiyle, bir isyana dönüşme olasılığı vardı, bunun belirimleri şimdiden başladı.

Kolombiya’da geçtiğimiz yıl 2 ay süren öğrenci eylemlerini bastıramayan kapitalist faşist devlet, eğitime 1 milyar dolarlık yeni fon ayıracağını açıklamış, ancak üniversite kapitalizasyonu ve yolsuzluklarında bir değişim olmamıştı. Tıpkı faşist devletin FARC ile yaptığı göstermelik “barış anlaşması”na uymaması, zorbalık, ağır baskı ve yasaklar, polis ve kontrgerilla operasyonlarının artarak devam etmesi gibi. Öğrenci eylemleri bu yıl da devam ederken, işçi eylemleri de yükselişe geçti.

Diğer taraftan geçtiğimiz ay yerel seçimleri, sosyal demokrat burjuva muhalefetin kazanması, kitleleri düzen içi tutmaya çalışmanın bir aracı olmakla birlikte, ABD destekli faşist parti ve iktidarın sola ve gerilla iktidarına karşı kemikleştirdiği tabanının da çatlayıp daraldığını gösteriyordu. Bunda Kolombiya ekonomisindeki derinleşen krizle, eşgüdümlü ekonomik ve siyasal saldırılarla, “barış ve demokrasi” beklentilerinin hızla çökmesiyle, işçi, kadın, öğrenci, yoksul köylü ve doğa hareketlerinin geçtiğimiz yıldan itibaren yeniden canlanması önemli rol oynadı.

Şili’de isyan ve direniş hareketi Pinera’yı sıkıştırmaya devam ederken, Bolivya’da darbeye karşı direniş devam ederken, Latin Amerika’da ABD emperyalizminin Venezuella operasyonlarında da kullandığı kilit kontrgerilla üssü Kolombiya’da da mevcut rejimin artan sıkışması ve sarsılması, önemli bir gelişme. Yerel seçimlerde iktidarın aldığı yenilgi, kitle mücadelelerinin meşruluğunu ve motivasyonunu artırmış görünmekle birlikte, kitlelerin düzen kurumları ve seçimlerle “reform” beklentisinden ziyade kendi gücüne dayanarak, aşağıdan grev ve sokak demokrasisiyle çürümüş yarı-askeri ve kontrgerilla rejimini kanırtmaya yönelmesi daha önemli.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*