Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Kölece Çalıştırma Paketine karşı Gebze’de 4 bin işçi yürüdü

Kölece Çalıştırma Paketine karşı Gebze’de 4 bin işçi yürüdü

DİSK’in başkanlar kurulu kararı doğrultusunda Kölece Çalıştırma (“Ulusal İstihdam”) Paketine karşı kampanyası devam ediyor.

Bugün Birleşik Metal İş’in ağırlığını oluşturduğu DİSK Gebze Şubeleri, DİSK Genel Merkez ve Sendika yöneticilerinin katılımıyla Gebze’de yürüyüş ve miting yaptı. Bugün DİSK’in Sesi’nin Ulusal İstihdam Paketine karşı 2. özel sayısı da yine Cumhuriyet Gazetesi ile birlikte dağıtıldı.

Gebze’deki eylem, DİSK Temsilciler Kurulu’nun Birleşik Metal Gebze Şubesi’ndeki toplantısı ile başladı. Toplantıda başta kıdem gaspı saldırısı olmak üzere Ulusal İstihdam Paketi tartışıldı, temcilciler bilgilendirmeyle birlikte kampanya ve eylem önerilerini dile getirdiler.

Daha sonra DİSK’e bağlı sendikalardan toplanan 4 bin işçi, pankartlarını açıp, flamalarla kortejler oluşturarak, “Köleliğe karşı diren işçi” sloganıyla Cumhuriyet Meydanına doğru yürüyüşe geçti. Hak İş üyesi direnişteki Fen-İş Alimünyum işçilerinin de kendi kortej ve pankartlarıyla eyleme katılması, anlamlıydı.

Meydanda toplanan 5 bin kişilik kitleye, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu bir konuşma yaptı.

“Hükümetten ve işverenlerden gelen dayatmaların işçilerin kazanılmış tüm haklarını ortadan kaldırmayı hedefliyor. Konfederasyon bu oyuna rıza göstermeyecektir, kazanılmış hakkı korumakla yetinmeyerek bunun kavgasını vereceğiz. Kıdem tazminatı işverenlerin patronların ödemesi gereken bir haktır. Eğer alın terimizin pazarlığı yapılıyorsa bize düşen görev sokağa inmektir” DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Biz sözümüzü sokakta söylemeye devam edeceğiz. Türkiye’nin her köşesinde haklarımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz. Hükümet çeşitli yasa taslakları hazırlıyor. Ancak kıdem tazminatıyla ilgili bir belgeye bugüne kadar bize iletemedi. Bu bugünkü hükümetin içine düştüğü durumu gösteriyor. Hak gaspı geleceğimiz için kabul edilemez. Bizler sokaklarda iş yerlerimizde, mahallelerimizde olmaya bu süreci anlatmaya devam edeceğiz. Hep birlikte bu mücadeleyi yükselteceğiz. Sonuna kadar direneceğiz. Bu mücadeleyi hep birlikte dirilteceğiz.”

DİSK’in #Direnİşçi 7 Kasım’da Bursa’da, 11 Kasım’da Çerkezköy’de bölge temsilciler toplantıları yapılacak, 11 Kasım’da Konya’da, 14 Kasım’da İstanbul Mecidiyeköy’de, 15 Kasım’da Kocaeli’nde, 18 Kasım’da Eskişehir’de ve 19 Kasım’da İzmir’de toplantı ve yürüyüşler yapılacak.

Bir yorum

  1. burjuva medyada 7000 çıktı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*