Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Koç’un işçi sınıfına YHK darbesi

Koç’un işçi sınıfına YHK darbesi

Koç, grev yasağı kapsamındaki TÜPRAŞ’ta TİS sözleşmesini, idari ve ekonomik hak gaspı dayatmalarıyla tıkadı ve YHK’ya götürdü.

TİS süresini 3 yıla çıkarma, vardiya sistemini değiştirerek haftalık çalışma süresini 42 saate çıkarma, işçilerin mazaret izinlerini yarı yarıya düşürme ve resmi enflasyonun bile yarısı düzeyindeki sefalet zammını YHK’dan geçirdi.

12 Eylül faşizminin işçi sınıfına pranga kurumlarından YHK, daha önce hiç TÜPRAŞ sözleşmelerinde devreye sokulmamıştı. Son dönemlerde pek gündeme gelmemişti, geldiği sözleşmelerde de idari maddelerde karar almıyor, ücret zamlarını da resmi enflasyona bağlıyordu.

Ancak, Koç TÜPRAŞ işçilerinin idari ve ekonomik gasp dayatmalarına direnişine karşı, YHK’yı yeniden 12 Eylül faşizmi karakteriyle devreye soktu. Zaten grev yasağı olan TÜPRAŞ işçilerine bir de YHK darbesi indirerek, idari ve ekonomik gaspların yanısıra işçilerin TİS hakkını da gaspetti.

İşte size iki de bir “demokratik reform”, “hukuk devleti” lafızı yapan Koç ve TÜSİAD’ın gerçek yüzü. Bu aynı zamanda, seçimlerden sonra sermayenin işçi sınıfına karşı yeni gasp ve darp programının start işaretidir. Bu saldırı geri püskürtülmezse, kıdem gaspından deneme süresinin 6 aya çıkarılması, denklik çalışması, tüm TİS’lerin 3 yıla çıkartılması, YHK ile TİS hakkının gaspedilmesi, ücret zamlarının resmi enflasyonun yarısına düşürülmesi, gibi uygulamalar benzer sermaye darbeciliği koşullarında gündeme gelecek ve yaygınlaştırılacaktır.

Fiili grev, işgal, direniş! Tüm işçiler TÜPRAŞ işçileriyle dayanışma eylemlerine! YHK ve grev yasakları kaldırılsın!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*