Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Koç Üniversitesi İşçileri Taşerona Karşı Mücadelede Yalnız Değildir

Koç Üniversitesi İşçileri Taşerona Karşı Mücadelede Yalnız Değildir

AKP Hükümeti ve patronların bizlerin emeğini, kimliğini, haklarını yok sayan saldırıları karşısında örgütlü gücümüz ve sınıf dayanışması ile duracağız. Taşeron işçisi köle değildir sloganını hep birlikte hafızalara kazıyacağız.

Taşeron işçinin emeğine, kimliğine ve geleceğine sahip çıkma mücadelesi bu kez aklın ve bilimin tarihsel mekanı üniversiteden yükseliyor. Türkiye sermayesinin en güçlü temsilcilerinden Koç Holding tarafından kurulan Koç Üniversitesi taşeron şirketin ihale süresinin bitmesini bahane göstererek 180 işçiyi işten atıyor.
Koç Üniversitesi yönetiminin ihale değişikliği bahanesiyle işçileri işten çıkarma gayreti bize hiç yabancı değil. Koç Üniversitesi işçilerinin yaşadıkları taşeron çalıştırmanın uygulamada olduğu her yerde aynı sorunların yaşandığını göstermektedir. İşverenler buldukları her fırsatı işçilerin haklarını gasp etmek, emek düşmanlığı yapmak için kullanmaktadır. Adında üniversite geçen bu kurum ihale masalarında işçilerin emeği ve geleceği üzerinden rant kovalayan şirketlerle giriştiği alış verişin, anlaşma ve çatışmaların bedelini emeği ile geçinen işçilere ödetmek istemektedir.
Bu haksızlığa karşı başta Koç Üniversitesi işçisi, öğrencisi ve öğretim üyeleri olmak üzere Sarıyer halkının verdiği mücadele, taşeron çalıştırmaya karşı mücadelenin yaşamın her alanında giderek yaygınlaştığını göstermektedir. Koç Üniversitesi işçilerinin direnişi ve hem üniversite bileşenlerinin hem Sarıyer halkının bu mücadeleye omuz vermesi taşeron çalıştırmada artık mızrağın çuvala sığmadığını göstermektedir.
Adını üniversitelere vererek kendine itibar kazandıran sermayedarlar; TÜSİAD’ından MÜSİAD’ına onların gücüne güç katan örgütleri; sermayenin emeğe, kentlere, doğaya saldırı politikalarına hayat veren AKP Hükümeti, taşeron çalıştırmayı yaygınlaştırarak emekçileri en temel haklarından yoksun bırakmak için elbirliği yapmış olabilir.
Fakat onların güç birliğini ve çabasını boşa çıkaracak güç tam karşılarında durmakta ve dikilmektedir. Bugün Koç Üniversitesi’nin girişinde gece gündüz demeden, tehditlere, aldatmacalara boyun eğmeden direnen Koç. Üniversitesi işçileri yalnız değildir. Türkiye’nin dört bir yanında on bini aşkın taşeron sağlık işçisinin örgütü olan sendikamız Devrimci Sağlık İş, Koç Üniversitesi işçisinin yanındadır. Taşerona karşı mücadele eden sınıf kardeşleri Koç Üniversitesi işçisinin yanındadır. Türkiye’nin her yanında taşeron işçisinin verdiği kavga kavgamızdır.
AKP Hükümeti ve patronların bizlerin emeğini, kimliğini, haklarını yok sayan saldırıları karşısında örgütlü gücümüz ve sınıf dayanışması ile duracağız. Taşeron işçisi köle değildir sloganını hep birlikte hafızalara kazıyacağız.

Yaşasın İşçilerin Birliği
Yaşasın Sınıf Dayanışması
Taşerona Teslim Olmayacağız

DİSK Dev Sağlık-İş Genel Başkanı
Arzu Atabek Çerkezoğlu

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*