Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Kobanê’yle dayanışma eylemleri

Kobanê’yle dayanışma eylemleri

Urfa’nın Birecik ilçesinde başlatılan çadır nöbetinin altıncı gününe girerken, IŞİD saldırılarına karşı halk, Suruç (Pirsus) ve Akçakale (Kaniya Xezalan) ilçelerinin arsında bulunan Xirbeyê Berana bölgesinde de çadır kurarak nöbete başladı. Bismil’de ise gençler yol kapatma eylemi gerçekleştirdi.

Kobanê Kantonu’na yönelik saldırılara dikkat çekmek ve Rojava devrimini sahiplenmek için başlatılan eylemler büyüyerek devam ederken, Urfa’nın Birecik ilçesindeki eylem çadırı her gün binlerce kişiyi ağırlıyor.

Kuzey Kürdistan’ın tüm illerinden yola çıkan aralarında Barış Anneleri, yüzlerce sanatçının da bulunduğu binlerce kişi alana ulaşarak eyleme katılırken, ikinci bir eylem de Suruç (Prsus) ve Akçakale (Kaniya Xezalan) ilçelerinin arsında bulunan Xirbeyê Berana bölgesinde başlatıldı.

Tel Ebyat sınırına yakın bir noktada başlatılan çadır nöbeti için düzenlenen alana 5 çadır kurulurken, alan güvenliği yine halk tarafından sağlandı. Van, Adana, Şırnak, Silopi, Cizre, Ceylanpınar, Viranşehir, Kızıltepe, Nusaybin’den gelen yüzlerce kişi sabaha kadar nöbet tutarak eyleme katıldı.

Kobanê için nöbet tutanların arasında yer alan sanatçı ve müzik grupları birer müzik dinletisi verdi. HDP Milletvekili İbrahim Binici, Viranşehir Belediye Eş Başkanı Emrullah Cin ile DBP ve HDP’li yöneticilerin de katıldığı eylemde yapılan konuşmalarda, Kürtlerin Rojava devrimini sahiplenmek için her türlü mücadeleyi vereceklerine vurgu yapıldı. Halay çeken yurttaşlar, sık sık “biji berxwedana YPJ”, “Biji berxwedana YPG” ve “Biji serok Apo” sloganları attı.

BİSMİL’DE YOL KAPATMA EYLEMİ

Amed’in Bismil ilçesinde gençler, Kobanê Kantonu’nda IŞİD çetelerine karşı direnen YPG ve YPJ’lileri selamlamak ve bu saldırıları protesto etmek için Amed-Batman yolunu trafiğe kapatarak polisle çatıştı.

Gece saatlerinde İki TIR’ı yolun ortasında durdurup kontak anahtarını alan gençler, yaklaşık uzun hiçbir aracın geçişine izin vermedi.

Karayolunun trafiğe kapanmasının ardından bölgeye gelen polisler gençlere tazyikli su ve gaz bombaları ile saldırması üzerine çatışma çıktı.

Polislerin saldırısına gençler, havai fişek, molotof, ses bombaları ve taşlarla karşılık verdi. Saatlerce polisle çatışan gençlerin ara sokaklara dağılmasının ardından çatışmalar sona erdi.

Çatışmaların ardından karayolu gece geç saatlerde tekrardan ulaşıma açıldı.

NUSAYBİN’DE ÇATIŞMA

DBP Nusaybin İlçe Örgütü, IŞİD’in Kobanê’ye yönelik saldırılarını kınamak amacıyla Qamişlo sınırına yürümesine izin vermeyen Türk polisi halka saldırdı.

DBP Nusaybin İlçe Örgütü, IŞİD’in Kobanê’ye yönelik saldırılarına karşı Nusaybin-Qamişlo sınırına çadır kurmak için Şirin Bulvarı’nda bir araya gelerek Qamişlo sınırına yürümek istedi.

Yürüyüşe HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, Nusaybin Belediyesi Eş Başkanı Sara Kaya, DBP Nusaybin İlçe Örgütü yöneticileri, STK temsilcileri ve çok sayıda kişi katıldı.

Şirin Bulvarı’nda bir araya gelen binlerce kişi buradan Qamişlo sınırına doğru yürüyüşe geçti.

Yürüyüş sırasında sık sık “Biji Serok Apo”, “Biji berxwedana YPG” sloganları atılırken, kitle polisler tarafından Çağca Caddesi’nde durduruldu.

Burada zırhlı araçlar ile durdurulan kitlenin yürüyüşüne izin verilmedi. HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım’ın polis ekipleri ile yaklaşık bir saatlik görüşme gerçekleştirirken, kitlede bu sırada alkış ve zılgıtlar ile halaylar çekti.

Görüşmelerin ardından yürüyüşe izin verilmezken, halk yürümekte ısrar edince polis kitleye tazyikli su ve gaz bombaları ile saldırdı. Halk ise polise havai fişek, Molotof kokteyli ve taş ile karşılık verdi.
Saldırı ardından halk ara sokaklara dağılırken çatışmalar gece geç saatlere kadar devam etti.

Kobanê hükümeti: 7 köy güvenlik nedeniyle boşatıldı

Kobanê Bölgesi Hükümeti, halkı IŞİD çetelerinin top saldırılarından korumak için Kobanê’nin doğusunda 7 köyün boşaltıldığını bildirdi. Hükümet, olağanüstü koşullar nedeniyle yapılan söz konusu uygulama nedeniyle köylerini terk etmek zorunda kalan vatandaşların durum normale döndüğünde yapacakları açıklama ardından geri dönebileceklerini kaydetti.

Kobanê Özerk Bölgesi Hükümeti, IŞİD çetelerinin saldırıları sonucu Kobanê’nin doğusunda yaşanan gelişmelerle ilgili yazılı açıklamada bulundu.

IŞİD çetelerinin iki haftaya aşkın bir süreden beri Kobanê’nin doğusundaki köylere yönelik gerçekleştirdiği vahşi saldırılarının devam ettiğine dikkat çekilen açıklamada, “Çeteler köylere yönelik saldırılarında füze, havan topu gibi her türlü ağır silahı kullanmakta. Bu topçu saldırılardan ötürü çok sayıda sivil yaşamını yitirdi, yaralandı. Yine ev ve malları yakıldı. Bu nedenden dolayı kadın, çocuk ve yaşlısıyla yurttaşlar ev ve köylerini terk etmek zorunda kaldı” dendi.

Açıklamada, bölge halkının savunmasından sorumlu YPG/YPJ savaşçılarının sorumlulukları gereği güvenlik sorunu olan yurttaşları söz konusu köylerden çıkarak güvenlikli alanlara aktarmak zorunda oldukları belirtilerek, bu çerçevede güvenlik kapsamında El-Huriyê, Denay, Benderxan, Um El-Hewa, Curnê Reş, Serzorî ve Kobirlik köylerinin boşaltıldığı kaydedildi.

YPG/YPJ’nin bağlı bulunduğu Meşru Savunma Bakanlığı dahil bölgedeki tüm kurumların çatısından oluşan Kobanê Demikratik Özerk Bölge yönetimi olarak tüm yurttaşların hak ve sorumluluklarda eşit oldukları, onlara yönelik her türlü saldırıyı özgürlük ilkeleri ile halkların kardeşliğine yönelik saldırı olarak gördükleri ifade edilen açıklamanın sonunda şöyle dendi:

“Muhatap taraflar bu köylerde güvenliği sağladıktan sonra tüm yurttaşları köylerine geri götürecektir”

ANF

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*