Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Kobanêli Rehineler İsyan Etti

Kobanêli Rehineler İsyan Etti

Kabonê’de savaşın şiddetlenmesi sonucu 6 Ekim’de Mürşitpınar Sınır Kapısı’nda yetkililerin talebi üzerine giriş yapan ve aralarında çocuk, hamile kadın, yaşlı ve gazetecilerin de bulunduğu 261 Kobanêli, yetkililerin “bırakacağız” sözüne rağmen bırakılmamalarına tepki gösterdi. “Bijî Berxwedana Kobanê” sloganı atarak kapıları ve camları kıran rehinelere gaz bombasıyla müdahale edildi.

8 gündür rehin tutulan 261 Kobanêli yetkililerin “bırakacağız” sözüne rağmen bir türlü bırakılmalarına isyan etti. Suruç Kapalı Spor Salonu’nda ağır koşullar altında tutulan ve birçoğu açlık grevinde bulunan rehineler, “Bijî Berxwedana Kobanê” sloganları atarak, kapı ve camları kırdı. Sesleri dışardan duyulan Kobanêlilere, çevik kuvvet ve özel hareket polisi tüm kapıları kapatarak gaz bombalarıyla müdahale etti.

HDP’li vekillerden rehinelerle kalma kararı

Olayın duyulması üzerin kapalı spor salonuna giden HDP milletvekilleri İbrahim Ayhan, İbrahim Binici, Faysal Sarıyıldız ile Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk, rehinelerle görüşmek istedi. Ancak polis engeline takıldı. “Denetim yetkimiz var” diyen vekiller daha sonra içeriye alındı. Rehinelerle görüşen vekiller, rehinelerle birlikte kalma kararı aldı. İbrahim Ayhan, “Tüm rehineler serbest bırakılıncaya kadar bizler de buradan çıkmayacağız” dedi.
Olay üzerine kapalı spor salonu önünde bekleyen yurttaşlar da “Bijî Berxwedana Kobanê” sloganı atarak rehinelere destek verdi.

Kaynak: DİHA

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*