Anasayfa » GÜNDEM » Kobanê’de düşene dövüşene bin selam

Kobanê’de düşene dövüşene bin selam

 IŞİD çetelerinin 15 Eylül’ den bu yana Kobanê’ye 3 cepheden başlattıkları saldırılar, topyekun direniş halinde olan YPG güçleri çetelere ağır kayıplar verdirmeye devam ediyor. IŞİD çeteleri tarafından Kobane’ ye yapılan saldırılar bugün Ankara Dayanışması’nın çağrısıyla bir araya gelen devrimci demokrat kurumlar tarafından protesto edildi. Saat 18:30 da Güvenpark’ta bir araya gelen kitle ”Katil IŞİD, İşbirlikçi AKP, Kobane Halkı Yalnız Değildir, Katil Polis Kürdistandan Defol” sloganları atıldı. Eyleme Van’ dan gelen ve Abdi İpekçi Parkında oturma eyleminde olan İş-Kur işçileri ve KESK Ankara Şubeler Platformuda katıldı. Kobane’ deki saldırılar bitene kadar her akşam 18:00 ile 19:30 arası Güvenparkta oturma eylemi yapılacak.

IMG_0686

Ankara Dayanışması olarak yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi.

AKP hükümeti tarafından silahlandırılıp eğitilen ve emperyalist güçlerin destekldiği IŞİD çeteleri Ortadoğu halklarına zulmetmeye devam ediyor. Musul, Mahmur, Ninova, Telafer ve Şengal’ den sonra şimdi de Kobane’ ye saldırdı. Koban civarındaki köylerin bir ksımını işgal eden IŞİD 49 rehinenin bırakılması karşılığında aldığı, ya da AKP ‘ nin verdiğisilahlarla Kobane’ yi ele geçirmeye çalışıyor. Sivil ve savunmasızı insanlara saldırarak yeni katliamlar yapıyor. Katliamdan kurtulan onbinlerce Kobane’ li Türkiye sınırına akın ediyor ancak burada da bir başka zalimlikle yüz yüze kslıyorlar. Yaşadıkları katliam tehditine rağmen sınırlarda tutuluyor, saldırıya uğruyorlar. Böylelikle, her türlü desteğin verildiği IŞİD çeteleri, sınır operasyonlarıyla bir kez daha desteklenmiş oluyor.

IŞİD Kobane’ yi, AKP Suruç’u kuşatmış durumda.

Sınırın öte tarafında IŞİD, bu tarafında da AKP saldırıyor.

IMG_0684

Ortadoğu’ da adeta bir 3.dünya savaşı yaşanıyor. Birkaç yıldır kesintisiz süren bu savaşın temel hedefi, tarihin en özgün devrimi olan Rojava devrimini yenilgiye uğratmaktır. Emperyalist güçler ve başta Türkiye olmak üzere bölge devletlerinin IŞİD desteğinin temel amacı budur. Bu yüzden tırlar dolusu silahlar gönderiyorlar. Ölümden kaçan çocuk ve kadınlara kapatılan sınırlar bu yüzden açılıyor IŞİD çetelerine. Ellerini kollarını sallayarak dolaşıyorlar sınırda. Yetmiyor hastane tahsis ediyorlar, eğitim desteği sunuyorlar. Özel tim elemanlarını IŞİD saflarında savaşmak üzere cepheye gönderiyor. Şu anda IŞİD saflarında savaşan 2000 özel timci olduğu söyleniyor. Buda yetmiyor, büyük bir psikolojik savaş yürütülüyor, IŞİD’ i meşrulaştırmaya çalışıyorlar. Başbakan Davutoğlu şöyle diyor: Herkesin saygı duyduğu IŞİD’ in de üzmek istemediği bir kesim var. Doğru söylüyorlar. IŞİD AKP’ yi üzmek istemiyor elbette. Çünkü AKP IŞİD’i açıkça destekliyor. Hedefleri ise çok açık. Kürt halkıyla başlayan Ortadoğu halklarının uyanışı ve özgürlük yürüyüşünü engellemek.

IMG_0695

Tarihi genareller diktatörler, çeteler ve zalimlerdeğil halklar yazdı bugüne kadar, bundan sonra da böyle olacaktır.

Katliamlara rağmen yeni bir tarih yazılıyor Rojava’ da. IŞİD çetelerinin son günlerde yoğunlaşan saldırılarına karşı Kürt halkı bütün benliği ile yiğit bir direniş geliştiriyor. Bu direniş sadece Kürt halkı için değil ; hepimiz için, bütün insanlık içindir. Rojava, sadece Rojava’ lıların değil, bizimde geleceğimizdir.

Yanı başımızda kardeşlerimiz katledilirken sessiz kalmayalım. Öldürülen insanlık, öldürülmeye çalışılan insanlığımızdır.

Direnişe destek olmak demek zalimleri destekleyen AKP iktidarına karşı mücadele etmek demektir. Onun insanlık düşmanı politikalarını teşhir etmek demektir. AKP-IŞİD ortaklığını ortaya çıkarmaktır. Tıpkı Gazze, Lazkiye, Telafer, Ninova ve Şengal’ le dayanıştığımız gibi Kobane ve Rojava ile de dayanışmak demektir. Barbarlığa karşı savaşanların yanında olmak demektir.

Eğer barbarlık kazanırsa; eğer barbarlığın arkasındaki güçler kazanırsa, geleceğimiz ve özgürlüğümüztehdit altında demektir. İnsanlık tehdit altında demektir. Bu tehdite karşı direnelim.

İnsanlığa, Özgürlüğe ve geleceğimize sahip çıkalım.

IMG_0694

 

 

 

 

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*