Anasayfa » BASINDAN » Kobanê’de direniş sürüyor

Kobanê’de direniş sürüyor

Günlerdir IŞİD çetelerinin saldırısı altında olan Kobanê’de, YPG-YPJ güçleri ile çeteler arasındaki çatışmaların en şiddetlisi dün gece yaşandı. Miştenur tepesine ağır silahlarla saldıran IŞİD çeteleri çok büyük kayıplar verdi.

Çatışmalar şehrin güney ve doğu cephelerinde yoğunlaşırken. IŞİD çeteleri özellikle stratejik öneme sahip Miştenur tepesine büyük bir güçle saldırdı. Dün akşam saatlerinden itibaren saldırılarını giderek arttıran çeteler şehri yoğun bir şekilde havan ve top ateşine tutarken gerillalar ise bu saldırılara eylemlerle karşılık verdi.

Kobanê’den gece boyunca gelen bilgilere göre yaşanan çatışmalarda 150 kadar IŞİD üyesi öldürüldü. Çatışmalar sırasında çetelere ait çok sayıda araç da darbelendi.

Kobanê Savunma Bakanı İsmet Şex yaptığı açıklamada çetelerin “Bayram namazını Kobanê’de kılacağız” diyerek Cerablus, Minbic birçok bölgeden getirdikleri ağır silahlarla saldırılarını yoğunlaştırdıklarını ancak büyük yenilgi yaşadıklarını söyledi.

“Bu sabahtan bu yana da ağır silahlarla saldırıyorlar. Güney, Doğu her cephede savaş devam ediyor” diyen Savunma Bakanı, bugünkü çatışmaların yoğunlaştığı Miştenur tepesinde çetelerin büyük kayıp verdiğini belirtti.

Sabah erken saatlerde 3 cepheden yeniden saldırıya geçen çeteler ile YPG/YPJ güçleri arasındaki çatışmalar şiddetlenerek devam ediyor.

 Kaynak: ANF

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*