Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Kobanê’de direniş 84. gününde

Kobanê’de direniş 84. gününde

Tarih sayfalarına şimdiden “İnsanlığın son direniş abidesi, bir mucize” olarak giren Kobanê’de direniş 84 gündür devam ediyor.

YPG Basın Merkezi, DAİŞ çetelerinin Kobanê’yi işgal etmek amacıyla başlattıkları saldırıların 83. gününde devam ettiğini belirtti. Basın Merkezi açıklamasında, “YPG/YPJ savaşçılarımızın Kobanê genelinde çetelere karşı sağladığı üstünlük her geçen gün daha da artmaktadır.

Dün gece güney ve doğu cephelerinde çete gruplarıyla güçlerimiz arasında yer yer küçük çaplı çatışmalar yaşanmıştır. Yaşanan çatışmalardaki ölü veya yaralı çete sayısı netleştirilememiştir” denildi.

YPG, Cezaa’nın güneyinde bulunan Qadisiye Biçuk (Cididiye) köyünde üslenen çete gruplarına yönelik YPG/YPJ savaşçıları tarafından bir dizi eylem gerçekleştirildiğini bildirdi.

Eylemlere ilişkin şu bilgiler verildi:  “Önceki gün saat 12.00’da ve 15.00’da bu köyde üslenen çetelere yönelik iki ayrı eylem gerçekleştirilmiştir. Eylemlerde tespit edilebilen 2 çete öldürülmüş, 1 çete üyesi de yaralanmıştır.

Dün gece aynı köyde güçlerimiz yeni bir eylem düzenlemiştir. Eylemde çetelere ait 1 araç imha edilmiş, tespit edilebilen 2 çete üyesi öldürülmüş, 4 çete üyesi de yaralanmıştır”

Çetelerin adım adım geriletildiği kentte, çetin koşullarda savaş veren YPG/YPJ savaşçıları her daim umudu müjdeleyen tebessümlerini de yüzlerinden eksik etmiyor. “Mucize kent” Kobanê’de 84 günlük direnişten ve yaşamdan kareler.

DAİŞ çetelerinin etkisini artırmak için tüp monte ederek kentte attıkları ve patlamamış bir havan

Kobanê’de bir duvar yazısı, Yorumsuz…

Til Şeîr bölgesinde mayınlı arazide su taşıyan çocuklar

Til Şeîr bölgesinde bir kadın ve sırtında taşıdığı çocuğu

Kobanê sokaklarında oyun oynayan çocuklardan bir kare

Elinde bebeği ile “hazır mezarların” önünde hayata gülümseyen Yasmin…

YPG/YPJ’liler sadece savaşmıyorlar. Kentlerini her türlü kirlilikten de temizliyorlar

Bir gözü görmeyen ve kentini terk etmeyen Kobanêli bir yaşlı

Kobanê’nin doğu cephesindeki Qada Azadiyê Meydanı’nda çatışmaların yoğun yaşandığı alanda inceleme yapan YPG savaşçısı

Kentten alevler de yükselse, patlamalar da olsa YPG’nin bayrağı daima dalgalanıyor. YPG bayrağı altında ayaküstü sohbet eden iki Kobanêli sivil

 

(Fotoğraflar: Ersin ÇAKSU / İbrahim ASLAN)

ANF

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*