Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Kobanê’de çatışmalar sürüyor

Kobanê’de çatışmalar sürüyor

Kobanê’ye bağlı Evdiko köyüne saldıran IŞİD çeteleri YPG savaşçılarının sert direnişiyle karşılaştı. Ebu Surra köyündeki YPG kontrol noktasına ise bombalı araçla intihar saldısı düzenlendi. Saldırıda yaşamını yitirenlerin olduğu bildirildi.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) çetelerinin Kobanê kantonuna yönelik 2 Temmuz günü başlayan saldırıları ile YPG güçlerinin direnişi devam ediyor.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre IŞİD çeteleri sabah saat 03.00 sularında Kobanê’nin batısındaki Evdiko köyüne saldırı girişiminde bulundu. Köyü savunan YPG güçleri saldırı girişimine anında karşılık vermesi üzerine çatışma çıktı. Çatışma halan devam ederken çok sayıda çete üyesinin öldüğü veya yaralandığı bildirildi. Ancak net sayı konusunda bilgi edinilemedi.

YPG KONTROL NOKTASINA BOMBA YÜKLÜ ARAÇLA İNTİHAR SALDIRISI

Kobanê’nin güneyinde bulunan Ebu Surra köyündeki YPG kontrol noktasına ise bomba yüklü bir araçla intihar saldırısı gerçekleştirildi. YPG savaşçılarının son anda önlemeye çalıştıkları intihar saldırısı sonucu yaşamını yitiren ve yaralananlar olduğu bildirildi.

KOBANÊ SALDIRILARA KARŞI TOPYEKÜN DİRENİŞ İÇİNDE

IŞİD çeteleri Irak’ta elde ettikleri ağır silahlarla 2 Temmuz’dan bu yana Kobanê’ye saldırılar düzenliyor. YPG ve YPJ savaşçıları ile kantonda ilan edilen genel seferberlik kapsamında silahlanan halk saldırılara topyekün bir direnişle karşılık vererek bölgelerini savunuyor.

Son bir hafta içerisinde meydana gelen çatışmalarda 270’ten fazla çete üyesi ölürken, 17 YPG savaşçısı ile 1 sivil yaşamını yitirdi.

Kobanê’nin doğusunda yaşamını yitiren 8 YPG ve YPJ savaşçısı binlerce kişinin katıldığı bir törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Kobanê’nin doğusunda yer alan Ebû Surra köyünde sabah saatlerinde YPG kontrol noktasına bomba yüklü bir kamyonla düzenlenen intihar saldırısında yaşamını yitiren YPG savaşçıları Lewend Botan, Kendal Dewran, Fîras Efrîn ve Hogir Kobanê ile, yine bugün Evdiko köyündeki çatışmada yaşamını yitiren Zîlan Qeremox, Serhildan Şahîn, Serdar Agirî ve Yilmaz Kobanê için bugün Kobanê’deki Şehid Dijle Mezarlığı’nda bir tören düzenlendi.

Cenaze törenine Kobanê Kantonu’ndaki siyasi parti, sivil toplum örgütleri temsilcileri ve çoğunluğu bakanlardan oluşan binlerce kişi katıldı.

Şehit Aile Kurumu’ndan omuzlara alınan 8 savaşçının cenazeleri sloganlar ve zılgıtlar eşliğinde Şehid Dijle Mezarlığı’na götürüldü. Mezarlıkta düzenlenen törende kurum temsilcilerinin yanısıra, yaşamını yitiren savaşçıların aileleri de birer konuşma yaptı. Konuşmalar ardından 8 YPG ve YPJ savaşçısının naaşları sloganlar eşliğinde toprağa verildi.

Ebu Surra’da yaşamını yitiren YPG savaşçılarının kimlik bilgileri şöyle:

-Lewend Botan kod adlı Xelîl Mehmûd Osman

– Hogir Kobanê kod adlı Mehmûd Ehmed

-Firas Efrin

-Kendal Dewran

Evdiko köyündeki çatışmada yaşamını yitiren YPG-YPJ savaşçıları ise şunlar:

-Zîlan Qeremox kod adlı Peyman Mehmûd

-Serdar Agiri kod adlı Osman Şêx Mihemed

-Serhildan Şahin kod adlı Hildan İbrahim

-Yılmaz Kobanê kod adlı Ehmed Muslim

ANF

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*