Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Kobanê direniyor

Kobanê direniyor

Kobanê’nin doğu ve batı bölgesinde iki ayrı köyde YPG güçleri ile IŞİD çeteleri arasında şiddetli çatışmalar meydana geldi. Dün akşam başlayıp sabah erken saatlere kadar süren çatışmalarda çetelere ağır kayıplar verdirildiği bildirildi.

IŞİD çetelerinin Kobanê’ye 3 cepheden başlattıkları saldırıların 8. gününde topyekun direniş halinde olan YPG güçleri çetelere ağır kayıplar verdirmeye devam ediyor.

YPG’ye yakın kaynaklardan edinilen bilgilere göre dün akşam saatlerinde Kobanê’nin doğusundaki Bexdik ile batısındaki Seftik köylerinde şiddetli çatışmalar meydana geldi.

Sabah saatlerine kadar süren çatışmalarda çok sayıda çete üyesi öldü.

Çatışmaların yer yer devam etmesi nedeniyle çetelerin ölü ve yaralıları konusunda net bir bilgi edinilemedi.

Kobanê’de YPG savaşçıları DAİŞ çetelerine yönelik ‘fedai’ eylem gerçekleştirdi. Eylemde 5 YPG savaşçısı yaşamını yitirirken, en az 25 çete öldü. Güney ve Batı Kobanê’de meydana gelen çatışmalarda ise 45 çete öldü.

Kobanê’de 15 Eylül’de başlayan IŞİD çetelerinin saldırıları ve buna karşı YPG direnişi tüm şiddetiyle devam ediyor. Çatışmaların ilk gününden beri çetelere ağır kayıplar yaşatan YPG savaşçıları, dün akşam ve gece saatlerinde DAİŞ çetelerine yönelik her üç cephede de etkili eylemler gerçekleştirdi.

YPG’ye yakın kaynaklardan edinilen bilgilere göre Güney Kobanê’nin Korikê Köyü’nde dün akşam saatlerine doğru 5 YPG savaşçısı kalabalık çete gruplarının arasına girerek uzun süre çatıştı. Saatler süren çatışma ve direnişin ardından 5 YPG savaşçısı ‘fedai’ eylem gerçekleştirdi. Savaşçılar çetelerin aralarına dalarak üzerlerinde bombaları patlattı. Eylem sonucu 25 çete öldürüldü.

Batı Kobanê’nin Siftik Köyünde ise gece saatlerinde YPG güçleri çetelerin bulunduğu alana karşı eylem gerçekleştirdi. Eylemde de 10 çete öldürüldü.

Doğu Kobanê’nin Ayn-Bat Köyü’nde YPG savaşçıları çetelerin bulunduğu iki alana yönelik etkili bir eylem gerçekleştirdi. Eylemde 10 çete öldürüldü.

Aynı saatlerde YPG güçleri Güney Kobanê’nin Ziravik ve Berx Batan Köylerinde çetelere karşı etkili bir eylem gerçekleştirdi. Eylem sonucu 25 çete öldürüldü.

Yine Güney Kobanê’nin Şex Şoban Köyünde toplanan çetelere karşı eylem yapan YPG savaşçıları çok sayıda çete öldürdü.

Binlerce Kobanêli genç, ailelerini Suruç’a bıraktıktan sonra sınır kapısını aşarak Kobanê’deki direnişe katıldı.

IŞİD çetelerinin Rojava’nın Kobanê kantonuna düzenlediği saldırıya karşı YPG direnişi birinci haftasını doldurdu. Kuzey Kürdistanlılar da 4 gündür Kobanê sınırında direnişe destek için eylemde.

Bugün gün boyu sınır hattında Türk askerlerinin saldırısı devam etti. Saldırıya rağmen, binlerce genç sınırı tanımayarak Kobanê’ye geçti.

Ailelerini Suruç’a bırakıp direnişe katılmak üzere geri dönen binlerce Kobanêli genç, sınır kapısını kırarak Kobanê’ye geçti.

Kobanê’ye geçtikten sonra kent merkezinde yüzlerce araçlık konvoy eşliğinde bir yürüyüş gerçekleştiren gençler, YPG merkezine giderek Kobanê’deki direnişte yerlerini almak üzere YPG saflarına katıldı.

ANF

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*