Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Kitle ulaşım araçlarında, vapurlarda, parklarda Aslı Erdoğan okumaya çağrı

Kitle ulaşım araçlarında, vapurlarda, parklarda Aslı Erdoğan okumaya çağrı

14502075_10210637415317249_742850522_nAslı Erdoğan, Necmiye Alpay ve tüm tutuklu gazetecilere özgürlük için 25 Eylül Pazar günü saat 18:00’da, Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları anıtının önünde bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklama “Aslı’nın Ankara’daki arkadaşları” imzasıyla gerçekleştirildi. Aynı zamanda sanatçılardan da destek vardı.

Yapılan basın açıklaması:

“Bu aynılık bizim

Bir eğretilik var bir çırpıda olup-bitiverende. Kapitalin kendinden olmayan bütün varoluşlara sınırsız bir yok etme gücüyle karşı koyduğu, insan onurunun ayaklar altına alındığı, hemen her şeyin sahteleştiği, vahşetin en yabani hayvana bile yakışmayacak derecede olağanlaştığı ve bu gerçekliği aklın alamayacağı ölçüde kabullendiğimiz bir coğrafyada yaşıyoruz.

Her yanımız sarılmış, elinin değdiği tüm güzellikleri yok eden kapitalin iğrenç suratlı uşakları tarafından. Geçen her an yeni bir utancı çekiyor kameralar, dolu-dizgin sömürülüyor, iğfale uğruyor yorgun bedenlerimiz.

Hep acı kalıyor dipte, sert duvarlara çarpıp sahibine geri dönen, deşene müebbet hüzünler giydiren. Elini çekiyor en cesareti olanlar bile çünkü yürek burkuyor yaşananlar. Yüzyıllardır kan ve utançla süregelen bu yazgı ters-yüz edilmek zorunda artık, yoksa bütün suları kendi yatağına akıtan bu değirmenin taşı hepimizi öğütmeye kararlı.

Susmak, seyirci kalmayı yeğlemek bir seçim en nihayetinde, bunu seçenlere değil zaten çağrımız. Hala inatla yarını değiştirmeye inancı olanlara. Ah-vah-tüh-yuhlarla kaybedecek vaktimiz yok, bunun ötesine geçmek zorunda inkisarımız. Zor günler geçiriyoruz evet, bizim hangi günümüz kolay geçti ki.

Bizi sindirdiklerini sanıyorlarsa çok yanılıyorlar. Buradayız! Hiçbir yere gitmiyoruz! Sen de gel; seyirci kalma, ses ol, umut ol, omuz ver. Sessiz kaldığında olanlara bir bak. Yoksa hiçimiz sağ çıkamayacağız bu pis savaştan.

Son sözlerim anaç mı olsun beylik mi bilemedim. Neyse nasıl istiyorsanız öyle kabul edin.

Karar vericilere; Ellerinde ağaçtan yapılmış iri tokmakların gücü bulunanlar, Aslı Erdoğan’ın yaydığı ışığı hapsetmeye sizin demir parmaklıklarınızın gücü yetmez. Elinizi vicdanınıza koymanızı isteyen yok sizden, üzerindeki kirli elleri kaldırın yeter.

Emri verenlere; Sayenizde kim bilir daha nelere alışacağız. Bizim pek alışık olduğumuz bir değil bu. Anlaşılan o ki, bunu sizlere anlatabilmenin başka bir yolu yok. Hani siz diyorsunuz ya, darbecilere yedirmedik, onlara yedirmeyeyiz diye. Kulaklarınızı kocaman açın!. O-halde Aslı Erdoğan ve Nemciye Alpay’ı size yedirmeyeceğiz.

Okurlara; Bir kez daha yineleyeyim, Aslı Erdoğan’ı bu gün savunmazsak, yarın savunacak başka hiçbir şeyimiz olmayacak. Aslı Erdoğan’ı şimdi savunmazsak yarın bizim için de dışarısı diye bir yer olmayacak. Aslı Erdoğan’ı şimdi savunmazsak, hiçimiz sağ çıkamayacağız bu pis savaştan.

Çağrı: Kitap okunan her yerde, tüm kitle ulaşım araçlarında (metro, tren, uçak, vapur vb.) parklarda, meydanlarda Aslı Erdoğan kitaplarını okumaya davet ediyoruz. Üniversiteli arkadaşlardan da bu etkinliği kendi üniversitelerine taşımalarını istiyoruz. Bunun yanı sıra okur nöbetimiz her akşam 18:00-19:00 arası şu an olduğumuz yerde İnsan Hakları Anıtı önünde devam ediyor. Bekliyoruz.”

Basın açıklaması sırasında sık sık “Aslı Erdoğan yalnız değildir”, “Necmiye Alpay yalnız değildir” ve “kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz” gibi dayanışma sloganları atıldı. Açıklama alkışlarla sona erdi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*