Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Gezi Parkı’nda saldırı ve direniş: Kitle barikatı yıktı!

Gezi Parkı’nda saldırı ve direniş: Kitle barikatı yıktı!

Dün akşam: 10 bin kişilik eylem

Gezi Parkı direnişi kitleselleşerek devam ediyor. Sabah ki saldırınının ardından kitlenin sayısı giderek arttı akşam saatlerinde sayı onbinin üstündeydi. Sabah çadırların sivil polislerce yakılması sadece çadırlarla da sınırlı olmayan ve müzik aletlerinin bile ateşe atılması görüntüleri hızla sosyal medyada yayılmıştı. Burjuva medyanın eylemciler kendi çadırlarını yaktılar yalanı da böylece boşa düşürülmüş oldu. Saldırı ardından oluşturulan forum sonrasında ortak kararla kitlesel eylem yapılması kesinleşmişti.

Saat 19.da başlayan eyleme onbinin üstünde kişi katıldı. ”sermaye defol gezi parkı bizim” “kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz” sloganı tüm Taksim’i inletti ilk olarak eylem kordinasyonu adına sanatçı Şebnem Sönmez basın metnini okudu ve herkesi direnişe destek olmaya davet etti, Gezi Parkının sadece Gezi Parkı eylemi olmadığını yaşam alanlarımızın kapitalizm tarafından yok edilmesinin simgesi olduğunu söyledi. ardından KESK, TTB ve TMMOB temsilcileri söz aldılar. Gezi parkı’na Gümüşsuyu’ndan pankartlı yürüyüşle gelen metal işçileri adına Birleşik Metal İş başkanı da söz aldı.

Konuşmalar arasında Kardeş Türküler, Ferhat Tunç, Hilmi Yarayıcı, Karadenizli gruplar ve Siyasiyabend sahne aldı. Alanda TTB, TMMOB ve KESK çadırları kuruldu ayrıca TTB bir sağlık çadırı devreye soktu. Gece sayı düşsede ilk iki gün 200 kişiyi geçmeyen sayı binden fazla insanın gece gezi parkında kalmasıyla kitleselleşti. Sabah bir toplantı kararı alındı ve nasıl bir yol izleneceği bu toplantı sonrasında duyurulacak. Ayrıca cumartesi daha kitleselleşmesi bekleniyor direnişin. Gece sahnenin kapanmasından sonra Okan Bayülgen eylemcilere kitap okudu ve eylemcilerle alanda kaldı. Birde Redhack belgeseli yayınlandı. İlk iki güne nazaran sanatçı ve aydınların katılımındaki yoğunlukta göze çarpıyordu.

Şafak vakti: Yine saldırı

Katılımın her geçen gün arttığı Gezi Parkına polis sabah 05 sularında operasyon düzenledi. Polisle park içinde sabahlayan eylemci kitleye gaz bombaları atarak saldırırken kitle taş ve şişelerle karşılık verdi.

Polisin saldırısı sonucu çok sayıda eylemci yaralandı. Ali Kuzan’ın inşaat çukuruna düşmesi sonucu iki kolu kırıldı. Güney Zeki Göker ise gözüne gaz bombası kapsülü isabet etti. Muharrem Şaşkın da yoğun bakımda olduğu öğrenildi. Mehdi Saral’ın da beyin kanaması şüphesi ile hastanede olduğu bildirildi. Yaralıların çoğu Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilirken, yaralıların bir kısmı da Şişli Etfal Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

Uzun süre devam eden çatışmaların ardından polis, Gezi Parkı’ndaki çadırları söktü, parkın etrafını bariyerlerle kapattı. Aynı zamanda çevik kuvvet polisi de parkın etrafından barikat kurdu.

Çatışmalar ara sokaklarda devam ediyor.

1

3

4

2

Şu an: Yine Gezi Parkı’ndayız. Direniş sürüyor!

Polisin Gezi parkı çevresini barikatla kapatmasının ardından tekrar toplanan ve barikata yüklenen eylemciler Gezi Parkını tekrar ele geçirdiler.

Gezi parkını bir kez daha alan eylemcilere polis gaz bombaları ile saldırdı.

Çatışmalar devam ediyor. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*