Anasayfa » BASINDAN » Kısa dönüş!

Kısa dönüş!

Osmaniye Organize Sanayi Bölgesinde kurulu Yolbulan Baştuğ Metalurji Sanayi’de, işverenin ‘kısa dönüş’ olarak adlandırdığı uygulamaya tepkiler devam ediyor. İşçiler süren bu uygulamadan dolayı fabrikada iş kazalarının çoğaldığını ifade ediyorlar. “Kısa dönüş” uygulamasının mimarının 22 sene Ekinciler Demir Çelik Fabrikasında müdürlük ve 5 sene Sarıseki Organize Sanayinde başkanlık yapmış olan Genel Müdür Çetin Kaya’nın olduğu ifade ediliyor.

MÜDÜRDEN İŞÇİLERE OLUMSUZ YANIT

Alınan duyumlara göre Müdür Çetin Kaya’nın doktora iş kazalarının çoğalmasının sebebini sorduğu, doktor da “kısa dönüş” uygulaması yüzünden işçiler uykusuz kaldığı için işçilerin dikkatlerinin dağıldığı yönünde cevap vermiş. Doktorun, kısa dönüş uygulaması başladıktan sonra son dokuz ayda olan kazaların daha önce olmadığını söylemesi üzerine de müdürün doktora, “Bu kısa dönüşü sen ne kadar da büyütüyorsun? Sen işçilerden yana mısın?” diye sert çıktığı iddia ediliyor.

Müdürün işçilerle yaptığı bir toplantıda da bu konuyla ilgili işçilerin; “Bu uygulamayı kaldırabilir misiniz?” sorusuna Çetin Kaya’nın bu uygulamanın her yerde olduğu yanıtını verdiği bildiriliyor. Kaya’nın ayrıca İşçilere çıkışarak; “Bunu ne kadar uzattınız. Bir daha bu konuyu açmanızı istemiyorum” dediği de ifade ediliyor.

‘CAN GÜVENLİĞİ YOK’

Uygulamayı gazetemize değerlendiren işçiler, “Bu uygulama 6 aydır devam ediyor. Sadece sağlığımız değil, can güvenliğimiz de tehlikede. Metal sektörü oldukça tehlikeli ve dikkat gerektiren bir sektör. Yorgun olarak işe geri dönüyoruz. Dikkatimizi toplayamıyoruz. Can güvenliğimizi yok. Bu yasadışı acımasız uygulamanın durdurulması için ilgili ve yetkili mercileri göreve çağırıyoruz” dedi.

KISA DÖNÜŞ NASIL UYGULANIYOR

Uygulamaya göre işçiler 8 saat çalışyor. İşçiler 08:00- 16:00 vardiyası için 06:45’te servise biniyor. 17:30’da servislerden inip eve gidiyorlar. Aynı gün 22.45’te de tekrar servise binip 24:00-08:00 vardiyası için işe gidiyorlar. Bu durum 16:00-24:00 vardiyasından 08:00-16:00 vardiyasına geçerken de uygulanıyor. Bu sistemle işçi ayda 24 saat daha fazla çalışmış oluyor.

Evrensel

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*