Anasayfa » BASINDAN » Kimyasal sızıntı: Dört işçi yaşamını yitirdi

Kimyasal sızıntı: Dört işçi yaşamını yitirdi

ABD’nin Texas eyaletine bağlı La Porte kentindeki DuPont tesislerinde meydana gelen kimyasal sızıntı sonucu dört kişi yaşamını yitirdi. Hastaneye kaldırılan bir kişinin de durumunun ağır olduğu belirtiliyor.

Firma sözcüsü Aaron Woods, çalışanların rutin bakım işlemlerinin yaptığı sırada ‘methyl mercaptan’ gazının tesislere sızdığını ifade etti. Yaşamını yitiren ve olaydan etkilenen işçilerin kimlikleri hakkında bir detay verilmezken, sızıntının bölge için bir tehdit olmadığı belirtildi.

Woods, sızıntının nedenini henüz bilmediklerini ancak gereken araştırmanın başlatıldığını söyledi.

Fabrika Müdürü Randall Clements ise, “Hissettiğimiz kaybı ve üzüntüyü açıklayacak bir kelime yok. Yaşamını yitiren çalışanlarımızın aileleriyle yakın temas halindeyiz, onlara şu anda gereken tüm destek ve yardımı sunmaya hazırız” dedi.

Bitkileri korumak amacıyla üretilen bazı kimyasal maddelerde kullanılan ve genelde sıvı halde olan sırada ‘methyl mercaptan’, oksijenle karıştığında gaz haline geliyor. ‘Methanethiol’ olarak da bilinen gazın çürümüş yemek veya çöp gibi koktuğu biliniyor. Gaz, bu sebeple güvenlik gerekçesiyle doğal gazları kokulandırmak için kullanılıyor.

1802’de barut imalatı amacıyla kurulan DuPont şirketi, günümüzde dünyanın ikinci en büyük kimya şirketi olarak biliniyor.

birgun.net

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*