Anasayfa » DÜNYA » Kimya işçileri: Kimyasal gazları üretmeyin, satmayın, kullanmayın!

Kimya işçileri: Kimyasal gazları üretmeyin, satmayın, kullanmayın!

Türkiye‘den Petrol-İş ve biber gazının ana üreticilerinden biri olan Brezilya‘dan ABC Quicimos (Brezilya Kimya İşçileri) sendikaları, ortak bir açıklama yayınlayarak kimyasal gazların üretilmesi, satılması ve kullanılmasına son verilmesi çağrısı yaptılar. Petrol-İş adına Mustafa Öztaşkın ve ABC Quimicos adına Paulo Lage imzasını taşıyan açıklama şöyle: paul

Biz, Brezilya’dan CUT üyesi ABC Quimicos ve Türkiye’den Türk-İş üyesi Petrol-İş olarak iki ülkenin işçilerinin yararı için işbirliği içindeyiz. Her iki ülkedeki kimya işçileri olarak, şirketlerin her türden zararlı kimyasal gazları üretmesini, ithal ve ihraç etmesini kabul etmiyoruz. Ayrıca her iki ülkenin kimya işçileri olarak, bu gazların güvenlik güçleri tarafından barışçıl gösterilere karşı kullanılmasını da kabul etmediğimizi ilan ediyoruz.
Her iki ülkenin kimya işçileri, zararlı kimyasal gazların üretiminin ve ihracının işçilerin yararına olmadığını çok iyi bilmektedir. Her iki ülkedeki son barışçıl protestolarda bu zararlı kimyasal gazların kullanımı bunu çok iyi kanıtlamıştır.

Biz, Brezilya ve Türkiye kimya işçileri olarak bu bildirgeyle Brezilya ve Türkiye hükümetlerinden ve kimyasal gaz üreticilerinden göz yaşartıcı gaz ve gaz bombaları gibi zararlı kimyasal gazları üretmemelerini, satmamalarını ve bu gazların barışçıl gösterilere karşı kullanılmamasını talep etmekteyiz.

Kimya işçileri güvenlik güçlerinin uyguladığı bu şiddetin bir parçası olmak istemiyor.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*