Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Kıdem tazminatının gaspına karşı Türk-İş önünde eylem

Kıdem tazminatının gaspına karşı Türk-İş önünde eylem

Devrimci Proletarya‘nın da bileşenlerinden biri olduğu Kıdem Tazminatının Gaspına Karşı Dayanışma Forumu bugün Gümuşsuyu’ndaki Türk-İş binası önünde eylemdeydi.

Eylemciler 12.30’da Türk-İş önünde biraraya geldi. “Kıdem tazminatı hakkımızı vermeyeceğiz.” pankartı açıldı. “Fona devir hırsızlıktır”, “Kıdem tazminatı hakkımız, vermeyeceğiz”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Zafer direnen emekçinin olacak”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz” sloganları yükseltildi.

Forum bileşenleri adına basın açıklaması okundu. Sermayenin işçilerin elinde kalan son iş güvencesine saldırdığı söylenen açıklamada saldırının patronların üzerindeki kıdem tazminatı basıncının ortadan kalkması, işçi kıyımının önünün açılması ve ücretlerin daha da düşmesi anlamına geleceği vurgulandı. Kıdem tazminatı saldırısının Ulusal İstihdam Strateji Belgesi’nin ilk adımlarından biri olduğu ifade edilirken saldırının özel istihdam büroları, kiralık işçi uygulaması, taşeronlaştırma ile birleştiği ve bütünlüklü saldırıya bütünlüklü sınıf mücadelesiyle yanıt verilebileceği öne çıkarıldı.

 

 

kıdem1Açıklamanın son bölümünde sendikalara çağrı yapıldı. “Bu noktada görev başta işçi sendikaları olmak üzere işçi sınıfının tüm bileşenlerine düşmektedir. Çağrımız öncelikle sendikalarımızadır. İşçi sınıfının en büyük örgütlü sendikal gücü olan Türk-İş konfederasyonu bu büyük saldırı karşısındaki gaflet uykusundan uyanmalıdır. Zaman zaman hükümetin işçi bürosu gibi bir görüntü veren ve gerçekler ortada olduğu halde kıdem tazminatı hakkının fona devredilerek gasp edilmesine yeşil ışık yakan Hak-İş sınıfa ihanet çizgisinden vazgeçmelidir. Hak gasplarına karşı eylemlere başlayan DİSK ise bu mücadeleyi daha geniş kesime yayarak birleştirici bir rol üstlenmekle yükümlüdür.Bu talep ve uyarılarımız doğrultusunda sendika yöneticilerinin tavır ve uygulamalarının takipçisi olacağız. Bununla birlikte sendikalarımıza yaptığımız uyarılarla yetinmeyerek işçi sınıfının geniş kesimlerini gerçeklerle buluşturmak ve mücadeleye sevk etmek için güçlerimizi birleştirerek çalışmalarımızı devam ettireceğimizi kamuoyuna duyurmayı bir görev biliyoruz.” sözlerine yer verildi.

kıdem3

Eylem, alkış ve sloganlarla sona erdi.

kıdem5

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*